Priporočila Komisije za preprečevanje korupcije vladajoči radi spregledajo

Slovenija 19. Feb 202505:20 4 komentarji
Robert Šumi (Foto: Luka Dakskobler/Bobo)

Po preučitvi udeležbe nekdanje ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik z delegacijo na forumu v New Yorku je KPK vladi februarja lani izdala vrsto priporočil v zvezi s službenimi potmi funkcionarjev in javnih uslužbencev v tujino. Kot rok za odziv je določila tri mesece, a odgovora vlade še vedno ni dobila. Kako takšno ravnanje ocenjuje KPK, ali njena priporočila bolj resno jemlje sedanja vlada Roberta Goloba ali prejšnja vlada Janeza Janše in kakšne ukrepe napovedujejo na komisiji?

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je ob obravnavi službene poti takratne ministrice Sanje Ajanović Hovnik in štirih uslužbenk ministrstva za javno upravo na forum v New Yorku ugotovila korupcijska tveganja. Vladi je izdala vrsto priporočil, kako naj zagotovi transparentno in smotrno udeležbo v uradnih delegacijah.

Med drugim je KPK vladi priporočila, naj s predpisi ustrezno uredi pravila o številčnosti uradnih delegacij glede na raven dogodkov, pravila za uporabo VIP letaliških prehodov za funkcionarje in javne uslužbence, ki jih uporabljajo v okviru uradnih delegacij, ter pridobi poročila vseh članov delegacije in pregleda celotne stroške udeležbe.

Sanja Ajanović Hovnik
Nekdanja ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Prav tako naj bi vlada jasno določila nujno vsebino poročil uradnih delegacij, iz katerih naj bi bilo jasno razbrati delovne obveznosti. Jasno in določno naj bi s predpisi uredila tudi pravila glede spremljanja in prenočevanja družinskih članov funkcionarjev in javnih uslužbencev ob uradnih delegacijah. Kot je znano, je Ajanović Hovnik na službeni poti v New York spremljal njen soprog, vendar pa naj njegovo bivanje v ZDA ne bi bremenilo proračuna.

Na vrh v Pariz ministrica s štirimi sodelavkami

Ministrstvo za digitalno preobrazbo smo vprašali, ali so člani delegacije ministrstva po nedavni udeležbi na vrhu o umetni inteligenci v Parizu upoštevali priporočila KPK in vladi predložili poročila o delovnih obveznostih na dogodku.

Odgovorili so nam, da bodo vsa poročila oddana v skladu s poslovniškimi roki. Vrha v Parizu so se poleg ministrice Ksenije Klampfer udeležile še državna sekretarka Aida Kamišalić Latifić, vodja ministričinega kabineta Ana Čepar, vodja služba za evropske zadeve in mednarodno sodelovanje Klaudija Koražija in svetovalka za odnose z javnostmi Špela Horvat Vodušek.

Ksenija Klampfer pred matičnim odborom
Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer (Foto: Borut Živulović/F. A. BOBO)

Zanimalo nas je tudi, kakšne so bile konkretne zadolžitve posameznih članic delegacije, a so na ministrstvu navedli zgolj splošne informacije o dogodku in zadolžitve ministrice Klampfer. Delegacija je v Pariz odpotovala v nedeljo, 9. februarja, v domovino pa se je vrnila v torek, 11. februarja. Skupni strošek potovanja je znašal 7.676 evrov.

“To kaže na neustrezno raven spoštovanja ugotovitev neodvisnih organov”

KPK je vlado v začetku lanskega leta pozvala, naj jo o sprejetih ukrepih glede službenih poti uradnih delegacij v tujino obvesti v treh mesecih od prejema priporočil. Rok se je iztekel že konec maja lani, kot so nam povedali na KPK, pa odziva vlade niso prejeli.

“Neodzivnost na izdana priporočila, ki so namenjena boljšemu upravljanju s korupcijskimi tveganji in s tem preprečevanju nastanka kršitev, po naši oceni kaže na neustrezno raven spoštovanja ugotovitev neodvisnih državnih organov, kot je komisija. Na komisiji smo prepričani, da bi moral biti odziv na priporočila državnih organov – tako vlade kot posameznih ministrstev in drugih organizacij javnega sektorja – obvezen,” so poudarili na komisiji, ki jo vodi Robert Šumi. Za to pa so po njihovih besedah potrebne spremembe zakonodaje, za kar si že več let prizadevajo in si bodo tudi v okviru napovedanih sprememb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.

KPK smo tudi vprašali, ali se aktualna vlada pod vodstvom premierja Roberta Goloba na njihova priporočila bolj ali manj odziva, kot se je tretja vlada Janeza Janše. Odgovorili so nam, da je Golobova vlada bolj odzivna, vendar pa to še ne pomeni, da priporočila KPK v zadostni meri upošteva.

“V svojih odzivih pogosto zgolj napišejo, da bodo priporočila preučili v okviru prihodnjih sprememb predpisov, ali pa ocenijo, da spremembe niso potrebne,” so navedli na KPK. Kot primere, ko se je aktualna vlada odzvala, so na komisiji navedli priporočila glede dajanja referenc ponudnikom na trgu, odziv obrambnega ministrstva glede izvedbe javnih naročil in odziv ministrstva za digitalno preobrazbo glede nakupa računalnikov.

Brez odziva tudi pri priporočilih KPK o imenovanju nadzornikov

Med primeri, kjer vladnega odziva niso prejeli, pa so na KPK navedli pobudo o upravljanju z vodami in priporočila o imenovanjih članov nadzornih svetov. Za izdajo slednjih so se odločili po obravnavi sumov domnevnih nepravilnosti pri poslovanju državne družbe Borzen s podjetjem Star Solar, ki je od oktobra 2023 v lasti premierja Goloba.

Robert Golob
Premier Robert Golob (Foto: Žiga Živulović Jr./F. A. Bobo)

Komisija na podlagi razpoložljive dokumentacije ni potrdila kršitev iz lastnih pristojnosti, je pa zaradi zaznanih korupcijskih tveganj vladi priporočila, da v okviru državne uprave predpiše ustrezne transparentne izbirne postopke pri predlaganju oziroma imenovanju nadzornikov v družbah, v katerih je delničarka oziroma družbenica.

“Komisija priporoča, da se za te postopke izbora že v fazi identificiranja ustreznih kandidatov ustanovi natečajna komisija, da se na primer vzpostavi javni nabor kandidatov ali objavi javni razpis, da se posebna pozornost posveti strokovni usposobljenosti in osebni integriteti, da se o vseh delih postopka vodijo ustrezni zapisniki in da se odločitve o izbiri obrazložijo,” so septembra lani poudarili na KPK.

S praktičnimi priporočili do znižanja stroškov službenih poti v tujino

Vlado smo vprašali, ali je katero od priporočil KPK glede službenih poti uradnih delegacij v tujino vendarle uresničila. Iz urada vlade za komuniciranje (Ukom) so odgovorili, da so v pripravi praktična priporočila vlade, na primer glede nakupa letalskih vozovnic, zavarovanja in podobno, s katerimi bodo zmanjšali materialne stroške službenih potovanj v tujino.

O številčnosti delegacij pravijo, da gredo na službeno pot samo tisti, ki morajo opraviti določeno nalogo izven kraja zaposlitve, da pa trenutno veljavna uredba o povračilu stroškov za službena potovanja v tujino številčnosti delegacij ne ureja. Ob tem so napovedali, da bo vlada to uredbo napisala na novo in ob njeni pripravi preučila tudi, katera priporočila KPK je v njej mogoče urediti.

A naj bi do nove uredbe prišlo šele po tem, ko bosta pod streho novi zakon o javnih uslužbencih in novi zakon o funkcionarjih, ki ju pripravljajo na ministrstvu za javno upravo. V odgovoru na naša vprašanja so na vladi izpostavili še, da družinski člani, torej soproge in soprogi, na službenih poteh spremljajo samo najvišje funkcionarje, kot so predsednica republike, predsednik vlade in ministri, za to pa morajo imeti posebno vabilo.

Na KPK sicer izpostavljajo pomanjkanje vzvodov, s katerimi bi spodbudili javne institucije k večjemu upoštevanju priporočil. Zato napovedujejo, da bodo na svoji spletni strani v kratkem začeli zbirno objavljati izdana priporočila, vključno z (ne)odzivi institucij.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje