Prižig lučk v Ljubljani: kdaj se dogodek začne in kako bo potekal

Slovenija 28. Nov 202416:07 9 komentarjev
Prižig prazničnih luči v Ljubljani
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

V Ljubljani se bodo v petek tradicionalno prižgale lučke, ki naznanjajo prihod veselega decembra. Kdaj jih bodo prižgali?

V praznično dogajanje bo – podobno kot druga evropska mesta – vstopila tudi Ljubljana, ki bo v petek s tradicionalnim prižigom lučk naznanila veseli december.

Luči bodo slavnostno prižgali ob 17.15 na Prešernovem trgu. Okrasitev starega mestnega jedra obsega več kot 50 kilometrov prazničnih lučk in več kot 850 svetlobnih teles.

Letošnja tema praznične okrasitve je “Vesœlje življenja”, kar združuje veselje in vesolje, torej klasični temi prednovoletnih ljubljanskih okrasitev. Avtor praznične okrasitve je, enako kot že nekaj let prej, Urban Modic, sin pokojnega umetnika Zmaga Modica, ki je zasnoval praznično okrasitev Vesoljna Ljubljana. V Turizmu Ljubljana so pojasnili, da želijo z letošnjo okrasitvijo poudariti pomen in vrednost življenja.

Občina Ljubljana je letos za praznično okrasitev namenila 265.000 evrov (z vključenim DDV), Urban Modic pa bo za svojo avtorsko zasnovo ter sodelovanje pri izvedbi in nadzoru okrasitve prejel 20.960 evrov neto.

Vožnja z mestnimi avtobusi bo brezplačna

Kot običajno, se bodo številni občani in obiskovalci – tudi drugih mest – odpravili na praznični prižig, zato bo na cestah proti mestnemu središču precejšnja gneča. Na Mestni občini Ljubljana pozivajo ljudi, da se odločijo za potovanje v mesto z javnim potniškim prometom. Vožnja z ljubljanskimi mestnimi avtobusi bo namreč zaradi prižiga prazničnih lučk po 16. uri brezplačna, med 16. in 17. uro bodo na Celovški, Barjanski, Dunajski, Zaloški in Tržaški cesti proti centru vozili dodatni avtobusi.

Prav tako bo brezplačno parkiranje na vseh parkiriščih P+R. Upravljalec mestnih avtobusov LPP poziva, naj se kljub brezplačnim vožnjam vsi potniki ob vstopu na avtobus validirajo, ne glede na to, kakšen nosilec uporabljajo za zapis vozovnice. Tisti, ki potniškega prometa ne uporabljajo redno, lahko na spletni strani LPP naložijo, natisnejo ali si v elektronsko napravo shranijo QR kodo in se ob vstopu na avtobus validirajo z njo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje