V središču Ljubljane so se udeleženci zbrali na protestnem shodu, na katerem so opozorili na slab položaj delavcev, širjenje prekarnih oblik zaposlitev in na položaj samozaposlenih v kulturi. Protestniki so se po zaključenem programu na Kongresnem trgu odpravili do Miklošičevega parka.
Na ljubljanskem Kongresnem trgu so se ob 16. uri zbrali udeleženci protesta, ki so ga organizirali Sindikat Mladi plus, društvo Iskra, sindikat ZASUK in Center za družbeno raziskovanje (CEDRA). Pridružili so se jim tudi Sindikat Tuš, Sindikat Spar, Sindikat Pošte SDPZ ter drugi.
Organizatorji so na protestnem shodu izpostavili, da imajo “delavci in delavke vsako leto manj razlogov za praznovanje, medtem ko se skrbi, nezadovoljstvo in jeza povečujejo”. Opozorili so na naraščajoče življenjske stroške in stagnacijo plač. Poudarili so, da se na delovnih mestih izkoriščanje stopnjuje, produktivnost je vse večja, tudi število ur, ki so jih delavci primorani preživeti v službi, je vedno večje.
Kot zelo perečo so izpostavili prekarnost, ki se vedno bolj širi, sistemi socialne države pa razpadajo. “Z delom ob praznikih in nedeljah, z delom v izmenah, ki kršijo našo pravico do počitka, nas vse bolj izkoriščajo, nam jemljejo več časa. Ko plače stagnirajo, cene naraščajo, stopnja prekarnosti pa se povečuje, se poglablja revščina in ogroža naše osnovno preživetje,” so ocenili organizatorji.
Mojca Žerak iz sindikata Mladi Plus je na protestu opozorila, da je širjenje prekarnosti na trgu dela nesprejemljivo. Poudarila je, da so prekarni delavci v izredno ranljivem položaju, saj da v takšnih oblikah dela ni nobenih varovalk pred odpuščanjem, ni delavskih in socialnih pravic, kot so plačana bolniška odsotnost, dopust, plačan prevoz na delo, plačana malica in podobno. Poudarila je, da delodajalcem take oblike zaposlitve ustrezajo, saj so cenejše, delavcev pa se lahko hitro znebijo. “Aktualna vlada je pred volitvami obljubljala rešitve, tudi v koalicijsko pogodbo so zapisali, da se bodo sistemsko lotili problema prekarnosti. Zdaj smo že na polovici njihovega mandata, rešitev pa še vedno ni na vidiku,” je dejala.
Primož Kolenc iz študentskega društva Iskra je opozoril na položaj slovenskih študentov in študentk. Dejal je, da je tudi študentsko delo oblika prekarnega dela in da izkoriščanje delovne sile v tej obliki ni stvar zgrešene študentske politike. Dodal je, da se takšna oblika dela splača, saj “kapitalisti niso dolžni izplačevati malic in prevoza, ob daljših bolniških odsotnostih pa nas po navadi kar odpustijo.” Opozoril je tudi na stanovanjsko problematiko študentske populacije in pomanjkanje javnih študentskih domov. “Zadnji, najnovejši študentski dom je bil zgrajen pradavnega leta 2006. Novih domov se ne gradi, stari razpadajo, država jih zapira. Mestna občina Ljubljana zapira Akademski kolegij. Več kot 200 študentov bo v roku nekaj mesecev pristalo na cesti,” je poudaril.
Žiga Brdnik iz sindikata ZASUK je predstavil položaj samozaposlenih v kulturi. Ti so si, kot je povedal, sami primorani kriti stroške dela, kot sta prevoz in malica. Prav tako si morajo kriti stroške delovnih prostorov, opreme, materiala, pa tudi računovodske in administrativne stroške. “Za nas ne veljajo nobeni enotni standardi, ne ščiti nas nobena pogodba. Zato smo se odločili, da je skrajni čas, da premagamo individualizem in atomiziranost našega sektorja, se sindikalno organiziramo in se začnemo pogajati,” je izpostavil.
Opozoril je, da so številni delavci povsem samoobremenjeni. “V času, ko je v Sloveniji rekordno nizka brezposelnost, imamo že več kot 100.000 samozaposlenih, številni od nas so v prikritih delovnih razmerjih. Teh 100.000 delavcev nas je povsem samoobremenjenih,” je dodal.
Predstavnik Ambasade Rog je opozoril tudi na položaj delavcev migrantov. “Ker vemo, da s svojim delom prispevamo k razvoju Slovenije, vztrajamo pri tem, da nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš,” je dejal.
Današnjega protestnega shoda se je udeležilo več sindikatov in drugih civilno-družbenih organizacij, med njimi tudi stavkajoči z upravnih enot, dostavljavci hrane in Gibanje za pravice Palestincev, ki so prebrali poziv palestinskih sindikatov, ki pozivajo k prekinitvi oboroževanja Izraela. “Na protestu so bili vsi enotni, da je nujno, da se delavski boji povezujejo, da se gradi moč delavk in delavcev ter da je bil današnji protest šele začetek njihovega skupnega boja za lepšo prihodnost,” so sporočili iz sindikata Mladi plus.
Protestniki so se po končanem programu na Kongresnem trgu odpravili po središču Ljubljane proti Miklošičevemu parku, kjer so nadaljevali s programom. Udeleženci so med protestom vzklikali “Živel 1. maj”, številni pa so nosili plakate, ki opozarjajo na slab položaj delavcev. Med protestniki je bila tudi Lidija Jerkič, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje