Začetek Blejskega strateškega foruma je v bližini festivalne dvorane pospremil protest, na katerem so udeleženci opozarjali na pasivnost in dvoličnost mednarodne skupnosti ob vojni v Gazi. "Vsako palestinsko življenje je vredno toliko kot vsako v festivalni dvorani tukaj zraven," je dejala direktorica organizacije Amnesty International Slovenija Nataša Posel.
Ob robu Blejskega strateškega foruma, ki se začenja danes, se je v bližini odvil protest, na katerem so zbrani opozorili na dogajanje v Gazi in neodzivnost mednarodne skupnosti. Ob Blejskem jezeru so razprostrli transparente in palestinske zastave, ki so zaplapolale tudi na Blejskem gradu.
Nada Pretner iz Gibanja za pravice Palestincev je v izjavi spomnila, da od začetka izraelskega napada na Gazo mineva 11 mesecev, v tem času pa je bilo ubitih več kot 40.000 Palestincev in Palestink. “Politični voditelji, ki ste se zbrali tukaj, govorite o miru, a Izraelu za izvajanje genocida v Gazi pošiljate milijarde. Govorite o človekovih pravicah, a 40.000 pobitih Palestincev in Palestink vidite kot kolateralno škodo ohranjanja varnosti Izraela,” je dejala.
Pretner je bila kritična tudi do naslova letošnjega foruma Svet vzporednih realnosti. “Res živimo v svetu paralelnih resničnosti in politični voditelji, ki ste danes zbrani tukaj, ste del resničnosti, ki je nočemo,” je dejala.
Dotaknila se je tudi vabila nekdanji izraelski zunanji ministrici Cipi Livni, ki bo med govorci v današnjem programu, in bila do vabila kritična. Vabilo je kritizirala tudi predstavnica gibanja Študentke in študenti za svobodno Palestino, ki je spomladi zasedlo predavalnico na Fakulteti za družbene vede. “Livni ni le simbol izraelske politike zatiranja in pobijanja Palestincev, ampak predstavlja sam stroj izraelskega imperializma in kolonializma, katerega posledica sta trenutna genocid in desetletno etnično čiščenje v Gazi,” je dejala. V študentskem gibanju od slovenskih izobraževalnih in vseh drugih institucij zahtevajo, da “izraelsko genocidno politiko” ostro obsodijo.
Embargo na orožje in zamrznitev izraelskega članstva v ZN
Protestniki od politike zahtevajo, da obsodi Izrael in ga poimenuje za državo, ki nad palestinskim ljudstvom izvaja okupacijo, apartheid in genocid. Zahtevajo tudi, da obsodi države, ki Izraelu dobavljajo orožje. Od Slovenije pričakujejo, da v Varnostnem svetu ZN in Generalni skupščini ZN vloži zahtevo za embargo na trgovino z orožjem z Izraelom ter embargo na orožje in bojkot izraelskih izdelkov uvede tudi doma. Hočejo tudi, da zahteva zamrznitev izraelskega članstva v ZN, dokler se ne končajo vojaške operacije na okupiranih palestinskih ozemljih in se ne konča tudi okupacija teh ozemelj. “Politikom sporočamo, da imate krvave roke, nas pa silite v krvavo sokrivdo. Kar počnete, ne počnete v našem imenu,” so sklenili branje zahtev.
Direktorica organizacije Amnesty International Slovenija Nataša Posel je poudarila, da je vsako palestinsko življenje vredno toliko kot tisto v festivalni dvorani, kjer poteka forum. “Ne pristajamo na vzporednosti, ne pristajamo na vzporedne standarde, na vzporedne zaveze. Naše sporočilo državam EU ter vsem udeležencem foruma je, da so vsi pozivi EU k prekinitvi nasilja prazni, dokler ni konkretnih ukrepov,” je bila jasna. Tudi ona je ponovila zahtevo po takojšnjem embargu na trgovanje z orožjem z Izraelom, prepovedi trgovine z izraelskimi naselbinami in ukrepanju v ZN.
Fajon pozive protestnikov razume, Türk akcijo pozdravlja
Protest pred začetkom foruma je ob prihodu v festivalno dvorano komentirala zunanja ministrica Tanja Fajon. Kot je dejala, so reakcijo civilne družbe pričakovali, mirni protesti pa so legitimni. “Razumem pozive. Tako kot protestnike tudi mene in celotno Slovenijo skrbita humanitarna katastrofa v Gazi in nadaljevanje napetosti. Vsi si želimo končanje vojne in Slovenija si bo za to še naprej prizadevala,” je dejala zunanja ministrica. Spomnila je na slovensko priznanje Palestine, kot cilj za rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu pa označila t. i. rešitev dveh držav. “Marsikje sistem ne deluje. Mednarodno pravo in listina Združenih narodov se ne spoštujeta. Izjemno težko je ravnati dosledno, konsistentno in samozavestno, kar Slovenija danes počne,” je sklenila ministrica
Nekdanji predsednik republike Danilo Türk je ob prihodu na blejski forum akcije protestnikov pozdravil. Po njegovih besedah je dobro, da ti jasno povedo, da se v Gazi dogaja genocid. “Seveda mora biti dialog, je pa v tem dialogu treba tudi poznati dejstva in je treba imeti dovolj jasne moralne kriterije,” je še poudaril Türk.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje