Zaradi pisma podpore, ki ga je srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću poslal ljubljanski župan Zoran Janković, se je v Ljubljani odvil že drugi protest. Protestniki so se zbrali v bližini srbskega veleposlaništva, nato pa so začeli s pohodom po ljubljanskih ulicah. Na tokratnem shodu se je zbralo manj protestnikov kot prvič, s 15-minutnim molkom pa so ohromili promet v središču mesta ter se poklonili 15 žrtvam, ki so življenje izgubile v novembrski zrušitvi železniškega nadstreška v Novem Sadu. Dogajanje smo spremljali v živo.
Protest v Ljubljani smo spremljali v živo
Pred mestno občino pustili plakat
Protestniki so pred vrati ljubljanske mestne občine pustili plakat, s katerim simbolno izražajo globoko sožalje do žrtev, ki so življenje izgubile v nesreči železniškega nadstreška v Novem Sadu.

Opozorili tudi na težave slovenskih študentov
Protestniki, ki so se v znak podpore srbskim študentom zbrali pred mestno hišo, so opozorili tudi na nekatere težave, s katerimi se soočajo študentje v Sloveniji. Med drugim so opozorili na vse večjo gentrifikacijo in turistifikacijo mesta. Spomnili so tudi na nedavni požar v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani ter na negotovost, v katerih živijo številni študentje v Ljubljani. "Študentje so bistveni del Ljubljane in čas je, da začnejo oblasti to spoštovati," je bilo moč slišati.
Protestniki prispeli pred stavbo občine
Okoli pol sedme ure popoldne so protestniki prispeli pred stavbo ljubljanske mestne občine. Zbrali so se na stopnišču pred stavbo ter razgrnili transparent, na katerem je pisalo "Mi smo Ljubljana". Iz zbrane množice je bilo moč slišati skandiranje in žvižge piščali, med drugim so vzklikali tudi "Pumpaj!", kar protestniki vzklikajo tudi na protestnih shodih po srbskih mestih.


Protestniki tokrat z dvema zahtevama
Če so imeli protestniki na prvem protestu pred mesecem dni štiri zahteve, na tokratnem zahtevajo le dve stvari. V prvi vrsti od župana Ljubljane Zorana Jankovića zahtevajo javno in uradno opravičilo. V drugi vrsti pa zahtevajo, da se mestni svetniki in svetnice opredelijo do pisma podpore, ki ga je župan poslal predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Ljubljanski župan je sicer že večkrat poudaril, da se ne namerava opravičiti, saj da ima pravico do svojega mnenja.
Vklop s terena novinarke Mance Turk
S terena se je oglasila novinarka N1 Slovenija Manca Turk. Kot je pojasnila, so se protestniki sprva sprehodili mimo glavne železniške postaje v Ljubljani do križišča Dunajske in Tivolske ceste, ki so ga blokirali s 15-minutnim molkom v znak poklona žrtvam, ki so življenje izgubile v novembrski nesreči v Novem Sadu.
Kot je še pojasnila, današnji protest ni prijavljen, zato protestnike ves čas spremlja policija. Policisti prav tako usmerjajo promet, protestnike pa so že pred samim protestom pozvali, naj svoja stališča izražajo mirno.
Konec 15-minutne tišine
Po končani 15-minutni tišini, s katero so se poklonili 15 žrtvam, ki so življenje izgubile v nesreči zrušitve železniškega nadstreška v Novem Sadu, so protestniki nadaljevali pohod po Ljubljani. V ospredje so prišli protestniki z velikim transparentom, na katerem je pisalo "Mi smo Ljubljana!"

Prizori s Tivolske ceste
Tiha blokada enega glavnih križišč
Protestniki so se na križišču Tivolske in Dunajske ceste ustavili ter srbskim študentom v znak podpore namenili 15 minut tišine. Protestniki so molčali, protest pa je usmerjala policija.

Prebrali zahteve srbskih študentov
Preden so se protestniki odpravili na pohod po Ljubljani, so zbranim predstavili tudi zahteve, ki so jih srbski študentje na številnih protestnih postavili srbski vladi. Prvi pogoj je objava vse dokumentacije glede prenove železniškega nadstreška v Novem Sadu, ki je trenutno skrita. Drugi pogoj je opuščanje tožb srbskih študentov, ki so bili pridržani na protestih. Tretja zahteva je vložitev kazenske ovadbe s strani MUP ko pristojnega organa na državno tožilstvo v Beogradu, in sicer proti osebam, ki so fizično napadle študente in profesorje na enem izmed minulih protestov.
Kot četrti pogoj zahtevajo takojšnjo potrditev identitet oseb, ki so napadle študente, ter njihov nadalnji pregon. "Če se ugotovi, da katera od teh oseb opravlja javno funkcijo, študentje zahtevajo njihovo takojšnjo razrešitev," so še navedli. Peta zahteva je dvig proračunskih sredstev za srbske državne fakultete za 20 odstotkov.
Ob tem so prisotni vse študente po Sloveniji pozvali, naj se pridružijo skupini samoorganiziranih študentov, ki pripravljajo blokade mest.
Zbralo se je manj protestnikov kot prvič
Protestniki so iz ulice, na kateri stoji srbska ambasada, na pohod po prestolnici krenili ob spremljavi glasbe trubačev. S sprehodom po Ljubljani so začeli malo pred pol šesto uro popoldne, na drugem protestnem shodu pa se je zbralo manj protestnikov kot prvič.







"Srbija je do neke mere ugrabljena država"
Urška Honzak, ljubljanska mestna svetnica in vodja Svetniškega kluba Levice, je pojasnila, zakaj se je pridružila protestnikom. Na vprašanje, ali je tu v znak podpore srbskim študentom ali zaradi nasprotovanja pisma podpore ljubljanskega župana srbskemu predsedniku, je dejala, da je tu iz obeh razlogov. "V Levici že od začetka podpiramo proteste srbskih študentov, ker se nam zdi prav, da se borijo za spremembe v Srbiji, ki je do neke mere precej ugrabljena država," je dejala.
Ob tem je poudarila, da se jim v stranki prav tako ne zdi prav, da ljubljanski župan v imenu prebivalk in prebivalcev Ljubljane podpiše oziroma pošlje takšno pismo, kot ga je.
Na vprašanje, kako ocenjuje dejstvo, da se večina mestnih svetnikov še ni opredelila do pisma podpore, je odvrnila, da je to njihova pravica, a da so se v Levici jasno opredelili, da to ni prav in ni demokratično. "Strinjamo se tudi z zahtevo protestnikov, da bi bilo prav, da se vsi mestni svetniki in svetnice opredelimo," je zaključila.
"Zbrali smo se, da podpremo študente v Srbiji"
"Zbrali smo se, da podpremo naše študente v Srbiji," je za N1 dejala ena izmed prisotnih protestnic Ana Jočić, ki študira v Ljubljani. Pohvalila je to, da se takšni protesti organizirajo tudi v Sloveniji, ne le v Srbiji. Ostro je nastopila tudi zoper pismo podpore, ki ga je srbskemu predsedniku poslal ljubljanski župan Zoran Janković ter poudarila, da študentje še vedno zahtevajo, da župan Ljubljane izpolni njihove zahteve. "Nobena tovrstna podpora ni pomembna," je še dejala in zaključila, da upa, da bodo protestniki zdržali do konca.
"En svet, en boj"
Protestniki so se okoli 17. ure začeli zbirati pri Kinodvoru. V ozadju so odmevali ritmi glasbe, na tleh pa so bili razprostrti transparenti, ki so jih nato ponesli na pohod po Ljubljani. Na enem od transparentov piše "Ljubljana ljubi študente", na drugem pa "Jedan svet, jedna borba" (En svet, en boj), spet tretji poziva, naj se da moč "Ljudem, ne kapitalu".


Pred srbsko ambasado policija
Pred Veleposlaništvom Republike Srbije v Ljubljani, kjer naj bi se predvidoma ob 17. uri začel protestni shod, je že prisotna policija. Območje so zavarovali tudi s policijskim trakom.


Policija: Vozniki lahko pričakujete zastoje
Iz Policijske uprave Ljubljana so za N1 pojasnili, da protestni shod ni prijavljen, zato bo za zagotavljanje varnosti, javnega reda in varnosti v prometu skrbela policija. Opozorili so, da je glede na objave pobudnikov protesta pričakovati, da bo promet na določenih cestah in ulicah — predvsem na širšem območju centra mesta — lahko oviran. "Vse udeležence v prometu prosimo za strpnost in upoštevanje navodil policije, rediteljev ter upravljalca cest," so zapisali.
Ob tem so udeležence shoda pozvali, naj upoštevajo cestnoprometne predpise, navodila in ukaze policistov ter naj po nepotrebnem ne povzročajo zastojev. "Potrebno je razumeti, da se po cestnih povezavah na območju Ljubljane poleg vsakodnevnega prometa odvija tudi promet vozil, ki nudijo pomoč ljudem v stiski ali ob nesrečah (vozila na nujni vožnji) in bi vsakršno oviranje prometa lahko pomenilo nevarnost za življenje ljudi."
Na PU Ljubljana so zapisali še, da si želijo, da bi današnje izražanje mnenj potekalo mirno in varno za vse.
Srbske kolege podprli tudi na AGRFT
Kot uvod v današnje protestne akcije so študenti Akademije za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani organizirali 15-minut molka.
Solidarnost s srbskimi študenti so izrazili točno ob 11.52. Takrat se je namreč novembra lani zrušil nadstrešek na novosadski železniški postaji. Študenti so se zbrali na parkirišču pred akademijo, vsaka minuta pa je bila namenjena po eni žrtvi, ki je izgubila življenje v Novem Sadu.
Akcije so se udeležili tudi nekateri profesorji, med drugim tudi igralca Branko Jordan in Branko Šturbej. "To, kar so mladi naredili, je nekaj zares veličastnega. Podpiram jih, ker so v tem absolutno pošteni in skreni," je o srbskih študentih dejal Šturbej.
Ob 17. uri se začenja drugi protest v Ljubljani
Kmalu se začenja protest zaradi pisma podpore, ki ga je ljubljanski župan Zoran Janković poslal srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Protestniki napovedujejo blokado prestolnice, na protestu pa bodo zahtevali dve stvari.
V prvi vrsti se mora po njihovih besedah ljubljanski župan javno in uradno opravičiti. "Če se ne znate ali ne smete opravičiti, potem vsaj odstopite," mu sporočajo protestniki. Zoran Janković na drugi strani ostaja neomajen. Večkrat je poudaril, da se za svoje besede ne bo opravičil in da ima tako kot drugi pravico do svojega mnenja.
Protestniki bodo poleg opravičila zahtevali tudi, da se mestne svetnice in svetniki javno opredelijo do pisma podpore, ki ga je Janković poslal. Njihova tišina namreč po besedah protestnikov pomeni podporo Jankoviću in Vučiću.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje