Skupnost občin Slovenije je na premierja Roberta Goloba, ministra za javno upravo Franca Propsa in finančnega ministra Klemna Boštjančiča naslovila protestno pismo, v katerem opozarjajo, da od maja niso bili vključeni v pogajanja, prav tako pa niso prejemali gradiv.
Skupnost občin Slovenije je ob današnjem parafiranju dogovora s sindikati javnega sektorja na premierja Roberta Goloba, ministra za javno upravo Franca Propsa in ministra za finance Klemna Boštjančiča naslovila protestno pismo, v katerem opozarja, da kot reprezentativna organizacija občin od maja ni bila vključena v pogajanja.
Kot so zapisali v Skupnosti občin Slovenije (SOS), tudi niso prejemali gradiv, razen ko so bila ta objavljena in v javni razpravi. Informacije o poteku krovnih pogajanj so izvedeli le iz medijev.
Ob današnji novici, da so vlada in sindikati parafirali dogovor, v skladu s katerim se bodo plače v javnem sektorju z junijem 2024 uskladile v višini 80 odstotkov inflacije v letu 2023, v skupnosti občin poudarjajo, da je popolnoma nesprejemljivo, da se občin oz. njihovih zastopniških organizacij ne vključuje in tudi ne obvešča o poteku (in rezultatih) pogajanj.
Realna vrednost višje povprečnine bo manjša
Navsezadnje bodo občine kot delodajalci v javnem sektorju morale iz občinskih proračunov kriti povišanje plač za del zaposlenih v občinskih upravah in občinskih javnih zavodih, so opozorili.
Pri tem so dodali, da je za naslednji dve leti res bila dogovorjena višja povprečnina, a bo “realna vrednost” povprečnine manjša od dogovorjene, saj bodo občine morale kriti (ponoven) dvig plač v javnem sektorju.
“V proces pogajanj z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja smo vključeni le na papirju, v praksi pa smo popolnoma izključeni. Temu strogo nasprotujemo in na to ne moremo pristati. Nič o občinah, brez občin,” so v sporočilu za javnost navedli komentar predsednika Skupnosti občin Slovenije Vladimirja Prebiliča.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje