Luka Mesec že nekaj časa poudarja, da bo po evropskih volitvah prav on prvi, ki bo začel vleči poteze. In sicer v smeri povezovanja levih in zelenih političnih sil. Za N1 je ekskluzivno povedal, da bo najprej potrkal na vrata stranke Vesna, kjer so dejali, da so se z njim že pogovarjali. "Politična krajina se lahko do naslednjih parlamentarnih volitev močno spremeni," so za N1 povedali v stranki Vesna.
Dnevi po evropskih volitvah bodo bržkone dnevi številnih analiz, kaj vse so volilci v Sloveniji želeli sporočiti in komu.
SDS je s štirimi evropskimi poslanci podvojila število svojih evropskih poslancev, zaradi česar je Janša v večernih urah premierju in predsedniku vladajoče stranke Robertu Golobu prek kamer že namigoval, naj razmisli o predčasnih volitvah.
Golob, ki je ostal pri dveh evropskih poslancih, čeprav so v stranki upali na tri, je vračal, da “tega filma, da se jaz umaknem, Janša ne bo videl”. In pojasnjeval, da je leva sredina vendarle zbrala več odstotkov kot desna sredina.
Svoboda je bila sicer zelo blizu trem evropskim poslancem; in verjetno je, da bi tretjega tudi dobili, če ne bi bilo spora s Klemnom Grošljem, ki je z Zelenimi pobral nekaj več kot 10.000 glasov.
So pa evropske volitve potekale na polovici mandata aktualne vlade, zato bodo njihovi izidi najbrž še toliko bolj interpretirani tudi v luči domačih političnih razmerij. Socialni demokrati, denimo, ki so v infarktni tekmi s SLS upali na enega poslanca, čeprav so imeli do zdaj dva, na koncu pa sicer prehiteli še Novo Slovenijo, so že govorili o porazu koalicije na letošnjih evropskih volitvah in potrebi po globljih analizah stanja.
Evropske volitve so pomembne tudi zato, ker so zadnje pred najpomembnejšimi, to je državnozborskimi volitvami. Te bodo, če bodo redne, spomladi leta 2026. Dve leti je torej časa, da vsi, ki bi radi na državnozborskih volitvah želi dobre rezultate, razmislijo, kako bodo to dosegli.
Za Janšo je izid sinočnjih evropskih volitev dober obet za desno sredino, je dejal in na podlagi tega izida tudi ocenil, da je verjetno, da bo po naslednjih parlamentarnih volitvah vlado sestavljala SDS. A kdaj in kako, predvsem pa s kakšnim učinkom bo v to kombinatoriko vstopil še Anže Logar, za zdaj ostaja neznanka. Gotovo pa je rezultat SDS na evropskih volitvah zanj slabša novica.
Medtem bo na levi sredini, kot kaže, prvi poteze vlekel nekdanji koordinator Levice in aktualni minister za delo Luka Mesec.
Med kampanjo je večkrat povedal, da vidi potrebo po združevanju levih in zelenih strank v Sloveniji, nato pa v petek pred evropskimi volitvami v soočenju na N1 ekskluzivno razkril, da bo kot prvo poklical stranko Vesna, ki je sinoči prvič v zgodovini dobila evropskega poslanca, dosedanjega kočevskega župana Vladimirja Prebiliča.
“Sam bom sprožil pogovor o povezovanju levih in zelenih v Sloveniji, prva stranka, ki ji bom potrkal na vrata, pa je stranka Vesna,” je Mesec jasno dejal na N1. Na vprašanje, ali se vidi kot predsednik morebitne nove levo-zelene koalicije ali stranke, je dejal, da to za zdaj ni najpomembnejše vprašanje, bolj pomembno je, je povedal Mesec, da se to povezovanje in združevanje začneta. Tudi na volilno nedeljo je Mesec ponovil, da je od vsebinskega strinjanja do politične podpore jasno začrtana ena smer – politično povezovanje “levih, zelenih in naprednih”.
Sopredsednica Vesne Urša Zgojznik je na volilni večer za N1 povedala, da so se z Mescem že pogovarjali, a da je ta večer večer evropskih volitev in da imajo pred očmi zlasti te in prve korake v Evropskem parlamentu.
“Vesna je članica evropske zelene družine, to je dejstvo, politična krajina pa se lahko do naslednjih parlamentarnih volitev močno spremeni,” je povedala. “Ne skrivamo, da smo se že pogovarjali, ampak to je za nas za zdaj preuranjeno,” je poudarila.
Na vprašanje, ali bi v to povezovanje povabili denimo tudi Zelene Klemna Grošlja, pa je odgovorila: “Ne vemo še, kaj se bo zgodilo z njimi v tej grupaciji. Ne bomo zapirali vrat, nismo tako naravnani, saj poudarjamo, da želimo sodelovati, povezovati in presegati delitve,” je pojasnila.
Dejstvo je, da se je pred zadnjim kongresom SD, na katerem je na koncu zmagal Matjaž Han, tudi veliko govorilo o povezovanju ali združevanju levih sil, še zlasti če bi stranko prevzel Milan Brglez, ki zdaj ostaja tudi brez sedeža v Evropskem parlamentu.
A nekdanja predsednica SD in zunanja ministrica Tanja Fajon je ocenila, da bo “SD vedno svoja stranka, imamo zelo dolgo kilometrino in tradicijo, nikoli nismo izginili s političnega parketa. Če se nam bo kdo pridružil in delil naše vrednote, pa je dobrodošel.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje