Ptujska civilna iniciativa občini zagrozila s tožbami: Stanje je nevzdržno

Slovenija 27. Mar 202517:17 0 komentarjev
Ormoška cesta
Sporna Ormoška cesta med Ptujem in Spuhljo (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

Civilna iniciativa Za ptujsko obvoznico je na ptujsko občino naslovila poziv k takojšnjemu ukrepanju glede nevzdržnega stanja ob Ormoški cesti, na katerega opozarja že leta. V nasprotnem primeru je zagrozila s kazenskim pregonom in tožbami zoper vodilne na občini. Tam se za zdaj na dopis še niso odzvali.

V civilni iniciativi Za ptujsko obvoznico poudarjajo, da je Mestna občina Ptuj po zakonu odgovorna za odpravo trenutnih razmer in zaščito prebivalcev tega območja. Trenutna neodzivnost po njihovem pomeni kršitev več določb zakonodaje in lahko vodi v kazensko ter odškodninsko odgovornost.

Prebivalci ob Ormoški cesti se sklicujejo na kazenski zakonik, zakon o varstvu okolja, zakon o urejanju prostora, zakon o cestah in uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Omenjeni predpisi po njihovem jasno določajo, da je občina dolžna aktivno zagotavljati varno in zdravo okolje, v konkretnem primeru pa to po njihovem pomeni predvsem sodelovati pri čimprejšnji izgradnji obvoznice in takoj uveljaviti vmesne omilitvene ukrepe z omejitvijo prometa in protihrupno zaščito.

Državna cesta med Ptujem in Spuhljo je, kot opozarjajo, že dalj časa kritično preobremenjena zlasti s tranzitnim tovornim prometom. Po podatkih same občine naj bi jo dnevno uporabljalo več kot 17.000 vozil, od tega okoli 1.200 tovornjakov, v času prometnih konic pa to povzroča dolge kolone skozi naselje, zaradi katerih se prebivalci okoliških ulic skoraj ne morejo vključiti na cesto.

Ormoška cesta
Sporna Ormoška cesta med Ptujem in Spuhljo (Foto: Srdjan Živulović/BOBO)

“Ormoška cesta je ozka in neprimerna za tako količino težkega prometa, takšne razmere pa so nevarne za pešce in posebej ogrožajo šolarje, saj cesta poteka mimo šole,” še pravijo v civilni iniciativi, kjer opozarjajo tudi na preseganje dovoljenega hrupa ter na druge zdravstvene in okoljske posledice. Kljub vsem zaskrbljujočim podatkom doslej ni bilo učinkovitega ukrepanja za zmanjšanje obremenitev, so poudarili.

Prebivalci Spuhlje, Budine in ostalih delov Ptuja so v minulih letih večkrat na mirnih protestih opozarjali na kršitve in zahtevali ukrepe. Kljub dejstvu, da je bila v proračunu države zagotovljena priprava državnega prostorskega načrta za odsek Markovci-Ptuj, se izvedba odmika. Ukrepanje Mestne občine Ptuj je zato nujno, saj vsak nadaljnji dan odlašanja še poglablja protipravno stanje, menijo v civilni iniciativi.

Ob tem poudarjajo, da je namen poziva predvsem preprečitev nadaljnje škode in nevarnosti. “Civilna iniciativa želi doseči rešitev po mirni poti v sodelovanju z občino, vendar bomo, če bo to nujno, uporabili vsa pravna sredstva, da zaščitimo svoje pravice in življenje. Ne želimo, da bi prišlo do kazenskih pregonov ali tožb, a odgovornost za to je neposredno v rokah vodstva občine,” so opozorili predstavniki nezadovoljnih prebivalcev.

Na ptujski občini so danes za STA povedali, da so dopis civilne iniciative prejeli v sredo in ga bodo preučili, do takrat pa ga ne morejo komentirati.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!