Ptujski svetniki Komunalno podjetje Ptuj pozvali k odpravi nepravilnosti

Slovenija 16. Dec 202418:20 0 komentarjev
Ptuj, mestna hiša
Mestna hiša Ptuj (Foto: PROFIMEDIA)

Ptujski mestni svet se je na današnji izredni seji seznanil z ugotovitvami revizij računskega sodišča in notranje revizijske službe o poslovanju Komunalnega podjetja Ptuj. Podjetje je pozval k odpravi nepravilnosti. Na redni seji pa je obravnaval tudi dopolnjen predlog proračuna za leto 2025. Povečal ga je za dva odstotka na 36,3 milijona evrov.

Mestni svetniki Mestne občine Ptuj so se na izredni seji seznanili s ključnimi ugotovitvami iz revizijskega poročila računskega sodišča in revizijskega poročila skupne notranje revizijske službe skupne občinske uprave občin v spodnjem Podravju glede delovanja Komunalnega podjetja Ptuj.

Vodstvo komunalnega podjetja so pozvali k takojšnji odpravi vseh zaznanih nepravilnosti in pripravi odzivnega poročila v roku dveh mesecev.

Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o poslovanju Komunalnega podjetja Ptuj v letu 2022 izreklo mnenje s pridržkom zaradi nepravilnosti na področju oskrbe s pitno vodo, javnih naročil in prejemkov direktorja. Med ključnimi ugotovitvami so izvajanje oskrbe s pitno vodo brez ustreznih koncesij, nedopustno oddano javno naročilo za obdelavo blata v vrednosti 756.000 evrov, preplačila dobaviteljem in nejasnosti pri določanju direktorjevih prejemkov.

Notranja revizija službe skupne občinske uprave občin pa je dodatno opozorila na netransparentno obračunavanje stroškov. To poročilo navaja, da so zaradi takega obračunavanja občani Mestne občine Ptuj v letu 2023 plačali 65.000 evrov preveč za komunalne storitve, skupna preplačila v zadnjih letih pa naj bi presegla pol milijona evrov. To revizijsko poročilo je ugotovilo tudi primere neupravičenega ustvarjanja dobička na račun gospodarskih javnih služb.

Mestni svet vodstvo pozval k odpravi nepravilnosti, sicer napovedujejo dodatne ukrepe

Mestni svet je vodstvo Komunalnega podjetja Ptuj pozval, naj v dveh mesecih pripravi odzivno poročilo z jasnimi ukrepi, roki in odgovornimi osebami za odpravo nepravilnosti. V primeru neukrepanja so svetniki napovedali dodatne ukrepe.

Županja Nuška Gajšek je na seji tudi povedala, da direktor ptujske komunale Janko Širec nima več njenega zaupanja in da je proti njemu – sicer zaradi domnevnih nepravilnosti v poslovanju hčerinskega podjetja – vložila ovadbo na mariborsko tožilstvo.

Širec, ki na seji sicer ni dobil besede, je po seji v izjavi medijem povedal, da se mu zdi to, da kot direktor svetnikom ni mogel predstaviti njihove plati zgodbe, zdi nekorektno. “Vsaj neka izhodišča bi lahko svetnikom predstavil, pa bi potem mogoče malo drugo sliko dobili. Zdaj smo bili komunalno podjetje, pa tudi jaz osebno, predstavljeni kot neki goljufi, ki delamo v škodo odjemalcem, ne pa da jim delamo dobro,” je menil in dodal, da bodo pripravili odzivno poročilo in tam zadeve razložili.

Glede ovadbe zoper njega je povedal, da to sliši prvič in da je županja pri tem “pomešala hruške in jabolka”: “Vsi postopki, ki sem jih lahko, sem jih sprožil in tečejo. Tako izvršbe kot tudi javne dražbe premoženja tistega hčerinskega podjetja, ki ni poravnalo računov, in verjamem, da bodo v doglednem času ti sodni postopki tudi končani.” Za revizijo računskega sodišča pa je Širec dejal, da je prav tako dobil občutek, da se ga ne razume pravilno.

Proračun nekoliko višji

Na redni seji, ki je sledila izredni, so svetniki med drugim obravnavali tudi dopolnjen predlog odloka o proračunu Mestne občine Ptuj za leto 2025. Predlog je v primerjavi s prvotnim proračunom povečan za nekaj več kot 700.000 evrov, kar predstavlja 1,97 odstotka. Tako so ptujski svetniki skupno višino proračuna določili na malo več kot 36.318.000 evrov.

Povečanje proračuna je posledica višjih odhodkov za plače, ki se zaradi sprejetja novega zakona povečujejo za 320.000 evrov, ter višjih odhodkov za Vrtec Ptuj, kjer zaradi dviga plač stroški za plačilo razlike med ceno programov v vrtcih in plačili staršev narastejo za 117.000 evrov.

Prav tako se povečujejo sredstva za javni mestni potniški promet, in sicer za 141.000 evrov. Dopolnjen predlog vključuje tudi dve novi postavki – postavitev dodatne osvetlitve ptujske grajske zgradbe v vrednosti 75.000 evrov ter projekt Vrni me v ponovno (upo)rabo v višini malo manj kot 5.000 evrov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!