Ravnatelj pod plazom očitkov: “To je največja afera v šolstvu od osamosvojitve”

Slovenija 20. Dec 202405:23 8 komentarjev
Gregor Pečan
Gregor Pečan (Foto: Žiga Živulović jr. /Bobo)

Nekdanji dolgoletni predsednik Združenja ravnateljev in aktualni ravnatelj Gimnazije in srednje šole Kočevje Gregor Pečan se je znašel pod plazom hudih očitkov. Poleg domnevnega neprimernega vedenja na kočevski šoli se je na Svizov območni odbor Ljubljane in okolice zdaj obrnilo še sedem zaposlenih, ki naj bi jih Pečan spolno nadlegoval, ko je še ravnateljeval na Osnovni šoli Janka Modra. V območnem odboru trdijo, da gre za največjo afero v šolstvu od osamosvojitve. Kaj pravi policija, kaj ministrstvo in kako se zagovarja Pečan?

Medtem ko na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje (GSŠK) poteka nov postopek za razrešitev ravnatelja Gregorja Pečana — očitajo mu neprimeren odnos do zaposlenih, otrok in staršev — v javnost prihajajo izpovedi zaposlenih, ki so domnevno nadlegovanje doživljali že na Osnovni šoli Janka Modra, ki jo je Pečan vodil, preden je sedel na ravnateljski stolček kočevske šole.

Sedem oseb je domnevno spolno nadlegovanje prijavilo območnemu odboru Ljubljane in okolice Sviz. O izpovedih zaposlenih je prvi poročal Dnevnik, Sviz pa je njihov obstoj potrdil tudi za N1. Domnevne žrtve naj bi Pečan vabil v pisarno, jih otipaval, poljubljal, se jih dotikal, jim delil neprimerne opazke in jih spraševal, kdaj bodo imele otroka. Vse to podrobno opisujejo zaposlene v izpovedih, ki jih je zbral območni odbor Ljubljane in okolice Sviz, ki ga vodi Viktor Klampfer.

Po besedah odbora se je nanje obrnilo več kot 10 zaposlenih na OŠ Janka Modra, od tega jih je omenjenih sedem vsebovalo spolno konotacijo. V dobrem letu, odkar je Pečan prevzel vodenje Gimnazije in srednje šole Kočevje, pa je svojo stisko sindikalnemu območnemu odboru zaupalo pet zaposlenih.

S podobnimi primeri se v sindikatu srečujejo pogosto, pravijo, a običajno ne prejmejo toliko izpovedi zaposlenih, ki bi bile žrtve ene same osebe. “Stisk s spolno konotacijo do nas ne pride pogosto. OŠ Janka Modra je izrazito izstopala, v tem trenutku so očitki spolnega nadlegovanja prisotni še na eni izmed šol, ki jih pokrivamo, na plano pa so prišli sedaj zaradi medijskega poročanja o dogajanju na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje ter OŠ Janka Modra.”

Očitke o neprimernem odnosu že leta 2018 obravnaval tudi svet zavoda

Da odnos Gregorja Pečana ni primeren, je svet zavoda Osnovne šole Janka Modra ugotavljal že leta 2018. Takratna predsednica sveta je na seji Pečana opozorila, da se mora do staršev, učencev in učiteljev vesti bolj korektno, tolerantno in spoštljivo.

Prav tako je izpostavila, da mora konflikte reševati bolj strpno. Leto kasneje so prisotni na svetu zavoda ponovno ugotavljali, “da bi ravnatelj moral imeti strpnejši odnos do staršev, učencev in zaposlenih”.

Leta 2021 je policija svetu zavoda poslala dopis o anonimni prijavi zaradi sumov dveh kaznivih dejanj, in sicer šikaniranja na delovnem mestu ter kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja. Policija je svet zaprosila, naj ji posreduje vso dokumentacijo v zvezi z očitki, a informacij člani sveta niso imeli.

Odvetnica Pečana: Sredstev za dosego cilja ne izbirajo

Za odziv na hude obtožbe smo prosili tudi ravnatelja Gregorja Pečana, a nam je v njegovem imenu odgovorila njegova odvetnica Rosana Lemut Strle. Zapisala je, da so domnevne izpovedi zaposlenih na OŠ Janka Modra za Pečana novost.

Pričevanja sedmerice o domnevnem spolnem nadlegovanju je označila kot iniciativo Sviza, “ki, kot se zdi, poziva nekdanje zaposlene k osebnim napadom na gospoda Pečana, ki je bil ravnatelj OŠ Janka Modra 18 let. Že to govori zase. Če bi bil ali strokovno ali osebnostno neprimeren, ne bi bil vedno znova izbran in imenovan za ravnatelja.”

In še: “Besede lahko ubijajo. V tem primeru gre za to, da se ne izbira sredstev za dosego cilja. V tej državi že imamo primer, ko so besede ubijale, prav na področju vzgoje in izobraževanja. Očitno se nihče iz njega ni naučil ničesar. Bojim se za gospoda Pečana,” je še dodala odvetnica.

Pravi, da v času, ko je vodil OŠ Janka Modra, zoper Pečana nikoli ni bil sprožen noben postopek zaradi šikaniranja na delovnem mestu. Seznanjen pa je, da je bilo v letu 2021 na ministrstvo posredovano anonimno pismo z očitki, ki pa ga po besedah odvetnice nikoli ni videl, prav tako zaradi anonimke nikoli ni bil zaslišan, je pojasnila.

“Težko ugibam o motivaciji nekdanjih zaposlenih za aktivacijo v času, ko je postopek za njegovo razrešitev začel svet zavoda na povsem drugi šoli. Nikakor pa ne razumem in ne sprejemam skrivanja za anonimnostjo. Pečan nima na šolo Janka Modra nobenega vpliva in ni razloga za skrivalnice.”

Več prijav dijakov, staršev in zaposlenih

Spomnimo: kot je poročal POP TV, so člani sveta Gimnazije in srednje šole Kočevje prejeli več prijav dijakov, staršev in zaposlenih. Pečana naj bi prijavili zaradi njegovega nagovora dijakov drugega, tretjega in četrtega letnika ob začetku šolskega leta.

Pečan naj bi se do dijakov vedel nespoštljivo, jih žalil, poniževal ter izrekel več posmehljivih in neprimernih komentarjev o vzgoji njihovih staršev. Poleg tega naj bi po poročanju POP TV uvedel spremembe pri ocenjevanju dijakov, ki so zaradi bolezni odsotni pri pisanju testov.

Pečan je po besedah odvetnice vse očitke “vsebinsko in utemeljeno zavrnil”.

Gregor Pečan
Gregor Pečan (Foto: Žiga Živulović jr. /Bobo)

“Sveta zavoda očitno ne zanima vsebina, pač pa bi storili vse, morda pa je celo Sviz tisti, ki je prevzel iniciativo, da se Pečana, ki je načelen in odgovoren ter to pričakuje tudi od drugih, znebi. Tako so se potem, ko se je izjalovila namera sveta zavoda, da ga na hitro razreši, začeli stopnjevati napadi na njegovo osebnost,” pa pravi Pečanova odvetnica Rosana Lemut Strle.

Medtem območni odbor Ljubljane in okolice Sviz trdi, da so njihovi člani v svetu zavoda Gimnazije in srednje šole Kočevje deležni groženj z odškodninskimi tožbami, kazenskim pregonom in spodnašanjem mandatov članov sveta zavoda. 

“Dvakrat smo bili tudi na sejah sveta zavoda GSŠK, da bi zaščitili člane pred povračilnimi ukrepi, bdimo nad zadevo in lahko člane sveta zavoda ozavestimo pred pogostimi podlimi praksami in grožnjami (ki smo jih že zasledili v praksi drugod), ker državne institucije tega očitno ne bodo storile,” pravijo.

“Gre za največjo afero v dejavnosti šolstva od osamosvojitve”

V območnem odboru Ljubljane in okolice Sviz pravijo, da so z dogajanjem na obeh šolah — GSŠK in OŠ Janka Modra — seznanili tudi šolskega ministra Vinka Logaja. “Osebno so mu bile vročene zgodbe zaposlenih s spolno konotacijo na OŠ Janka Modra.”

A minister se po besedah območnega odbora na prošnje po sestanku ne odziva. “Po naši oceni gre tudi zaradi ravnanja ministrstva za vzgojo in izobraževanje za največjo afero v dejavnosti šolstva od osamosvojitve dalje,” so ostri.

Na ministrstvu očitke zavračajo in pravijo, da je po zakonodaji v primeru neprimernega vedenja pristojen delodajalec, torej ravnatelj. Če je storilec on, pa mora ukrepati svet zavoda. Vso prejeto dokumentacijo so predali inšpektoratu za šolstvo, inšpektorat pa je navedbe posredoval policiji.

Pojasnili so, da tudi sicer ob zaznavi morebitnega nasilja vedno obvestijo policijo. To so tudi storili leta 2021, ko so v zvezi z dogajanjem na OŠ Janka Modra prejeli dva anonimna zapisa.

Policijski trak
Simbolična fotografija (Foto: Srdjan Živulović/ BOBO)

Policija naj bi takrat preiskovala sum dveh kaznivih dejanj, in sicer šikaniranja na delovnem mestu ter kršitve spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja.

Za N1 so na Policijski upravi Ljubljana zdaj pojasnili, da so policisti vodili predkazenski postopek in po zaključku preiskave na tožilstvo podali poročilo po 10. odstavku 148. člena zakona o kazenskem postopku. Ta pravi, da policija na tožilstvo poda poročilo tudi, če ugotovi, da podlage za kazensko ovadbo ni.

Letos je policija zaradi prijave odprla nov postopek, zbiranje obvestil pa še poteka. Sum, katerega kaznivega dejanja preiskujejo, na Policijski upravi Ljubljana niso razkrili, prav tako zaradi interesa preiskave niso mogli pojasnjevati drugih podrobnosti.

Učitelji žugajo tudi kočevskemu županu

Zaradi dogajanja na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje je trenutno odprt inšpekcijski postopek, ministrstvo pa je o dogajanju seznanilo tudi policijo. Ob tem pa območni odbor Ljubljane in okolice Sviz ukrepanje zahteva tudi od kočevskega župana Gregorja Koširja.

Čeprav je svet zavoda edini, ki lahko Pečana razreši z mesta ravnatelja, od župana pričakujejo, da se do problematike jasno opredeli. Hkrati pričakujejo, da predstavnika občine v svetu zavoda “opolnomoči in ga obvaruje pred morebitnimi nedopustnimi pritiski”.

Učilnica
Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

V dopisu, ki ga je območni odbor poslal županu, piše, da bo predstavniku občine v svetu zavoda kmalu potekel mandat. Zato od župana pričakujejo, da se bo “vzdržal kakršnegakoli moralno-etično spornega lobiranja pri imenovanju predstavnika za naslednji mandat”.

V dopisu so županu zažugali, da ima Sviz na Kočevskem veliko članov, zato upajo, da bo imenovanje novega predstavnika sveta zavoda izpeljal pošteno. “V nasprotnem primeru bomo člane s tem seznanili, sami pa boste prevzeli odgovornost za vse, kar bi znalo na GSŠK še slediti,” je odbor v dopisu, pod katerega je podpisan Viktor Klampfer, posvaril Koširja.

Župan Gregor Košir je za N1 dejal, da razmere v GSŠK spremljajo, se pa na občini do primera ne morejo opredeljevati, saj za to niso pristojni, prav tako pa da nimajo vseh informacij.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje