Poti v Triglavskem narodnem parku, ki so jih lani razdejali poplave in neurja, pomaga urejati tudi šestčlanska strokovna ekipa iz ameriškega parka Crater Lake. Gre za ameriški narodni park, ki je od leta 2018 pobraten s slovenskim. Američani bodo pri nas tri tedne, urejajo pa poti v pokljuški soteski in soško pot.
Lanske poplave in neurja so povzročili precej škode tudi na infrastrukturi v Triglavskem narodnem parku (TNP), zlasti v pokljuški soteski in na soški poti. Pred začetkom nove poletne sezone je na pomoč pri sanaciji priskočila ekipa specializiranih vzdrževalcev poti iz pobratenega narodnega parka Crater Lake v ZDA.
Šestčlanska strokovna ekipa, ki se bo v Sloveniji mudila tri tedne, je prispela prejšnji teden. Najprej se je osredotočila na sanacijo poti v pokljuški soteski, ta teden pa bo začela urejati še soško pot.
Ameriška ekipa v domovini skrbi za 150 kilometrov poti, pri čemer se glede na sezonske potrebe seli med tamkajšnjimi narodnimi parki. Kot je povedal vodja ekipe Andrew Hoeg, je to prvič, da je njegova ekipa odšla na pomoč v tujino. Glede dela, ki jih čaka, je imel le malo informacij. “Izkazalo se je, da gre za težko delo, kakršnega pa smo vajeni, in je podobno temu, kar tudi sicer počnemo,” je dejal Hoeg.
Kot je povedal direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik, je lanska vodna ujma povzročila precej škode na parkovni infrastrukturi. “Ni nam bilo treba dolgo razmišljati, kako bi poti znova spravili v stanje, ki bi omogočalo varno obiskovanje,” je dejal Potočnik in pojasnil, da je že dan po ujmi prejel klic iz Narodnega parka Crater Lake, kjer so v medijih zasledili poročila o naravni nesreči v Sloveniji in ponudili pomoč. TNP z Narodnim parkom Crater Lake sodeluje od pobratenja leta 2018.
V pokljuški soteski so se lotili popravila zahtevnega skalovitega dela poti, medtem ko jih na soški poti čaka sanacija bolj ravninske poti na odsekih, ki jih je v ujmi odnesla reka Soča. Kot je izpostavil vodja vzdrževanja v javnem zavodu TNP Miha Marolt, jih je ekipa ZDA že sedaj ogromno naučila. “Ima veliko izkušenj z delom na terenu, medtem ko v TNP nimamo svoje ekipe, ki bi se ukvarjala prav z vzdrževanjem poti,” je pojasnil.
V pokljuški soteski jim je uspelo doslej opraviti okoli tri četrtine dela. Lotili so se sanacije ograj, stopnic v galerijah in same poti. Odstranili so tudi zagozde in jezove na potoku, da se škoda v primeru ponovnih poplav ne bi ponovila. Preizkus tega, kako dobro opravljajo delo, pa je prišel že minuli teden, ko je v kratkem času padlo veliko padavin in je potok, ki je avgusta lani razdejal sotesko, znova narasel.
Kot je izpostavil Marolt, je sedaj soteska znova precej bolj varna za obisk, v vsakem primeru pa je treba biti zanj še vedno ustrezno pripravljen in ustrezno obut, tudi čelada ni odveč.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje