
Člani pristojnega parlamentarnega odbora so podprli vladni predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki ukinja mehanizem za razdeljevanje računalnikov. Kljub dobrim namenom se je mehanizem izkazal za preveč okornega, administrativno zahtevnega in počasnega, so navedli na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Člani odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo so na današnji seji podprli vladni predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki ukinja trenutni mehanizem za razdeljevanje računalnikov. Po zadnjih podatkih je bilo do ponedeljka uporabnikom vročenih 7958 prenosnikov.
Kljub dobrim namenom se je mehanizem izkazal za preveč okornega, administrativno zahtevnega in počasnega. To je otežilo delovanje javnega sklada in bistveno podaljšalo čas obdelave vlog ter izdaje odločb o dodelitvi opreme, je na seji odbora v okviru druge obravnave predloga novele pojasnil državni sekretar na ministrstvu za digitalno preobrazbo Miroslav Kranjc.
Predlagana novela zakona zato predvideva ukinitev omenjenega mehanizma. Upravičencem bodo po njeni uveljavitvi računalnike takoj po vročitvi dodelili v trajno last.
V okviru mehanizma, ki ga je vzpostavil Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, so zagotovili možnost izposoje računalniške opreme ranljivim skupinam prebivalstva. Na tri javne pozive javnega sklada je lani prispelo več kot 20.000 vlog. Po besedah državnega sekretarja je sklad konec januarja izdal zadnjih izmed 10.000 pozitivnih odločb, s katerimi je bila upravičencem dodeljena pravica do izposoje računalniške opreme.
Do ponedeljka opoldne je bilo upravičencem dejansko vročenih 7958 prenosnikov, še nadaljnjih 200 pa jih je v procesu vročanja. Preostali računalniki bodo vročeni v naslednjih tednih, po pravnomočnosti izdanih pozitivnih odločb sklada.
“Cilj zakona, da se računalniška oprema dodeli najranljivejšim skupinam prebivalstva, je s tem dosežen,” je poudaril Kranjc.

Veliko zapletov pri razdeljevanju
Prva novela zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero se je uvedel mehanizem za razdeljevanje računalniške opreme, je bila sprejeta marca 2023. Marca 2024 pa je bila nato sprejeta novela, s katero je bil krog upravičencev do računalniške opreme za leti 2024 in 2025 omejen na osebe, katerih vsaj en otrok je vključen v osnovnošolsko izobraževanje in so kot upravičenci do otroškega dodatka uvrščeni v prvi do vključno šesti dohodkovni razred.
V zakonodajnopravni službi DZ so v mnenju o danes obravnavani noveli zakona izpostavili, da zaradi črtanja mehanizma večina upravičencev, ki jih predvideva prvotna novela zakona (upravičenci do denarne socialne pomoči ali varstvenega dodatka, upravičenci do državne štipendije, otroci s posebnimi potrebami, invalidi, upokojenci z nižjo pokojnino od zagotovljene), možnosti kandidirati za izposojo računalniške opreme ne bo dobila.
Tudi navedbe, da se je mehanizem izkazal za preveč okornega, počasnega in administrativno obremenjujočega, veliko število vlog pa je hromilo delovanje javnega sklada, po oceni zakonodajnopravne službe DZ ne morejo utemeljevati njegove ukinitve, lahko pa bi utemeljevale spremembo veljavne ureditve.
Na ministrstvu so v odzivu na mnenje zakonodajnopravne službe med drugim zapisali, da zgolj prilagajanje veljavne ureditve v luči ohranjanja mehanizma ni primerno. Po njihovem mnenju je bolj smiselno, da se ukrep črta, hkrati pa išče rešitve za nove, prilagojene ukrepe za doseganje zastavljenih ciljev.
Predlagano novelo je na glasovanju podprlo sedem članov odbora, štirje so bili proti.
Predlagane novele niso podprli v SDS. “Tega zakona dejansko ne morem podpreti, ker gre samo za reševanje blamaže tega ministrstva pri nakupu teh zloglasnih prenosnikov,” je dejal poslanec Andrej Kosi.
Poslanci NSi so se medtem glasovanja vzdržali. “Pri tej blamaži ne bomo sodelovali iz preprostega razloga, mi smo bili tisti, ki smo med prvimi opozarjali na te napake nekdanje ministrice, sklicali smo tudi komisijo za nadzor javnih financ, računsko sodišče je povedalo svoje, vi pa še vedno ne priznate, da popravljate lastne napake,” je dejala poslanka Vida Čadonič Špelič.
Predlagano novelo pa so podprli v koalicijskih poslanskih skupinah. “Razmišljanje, da je treba najprej ponuditi računalnike tistim, ki imajo v Sloveniji dejansko najmanj, je bilo pravilno, je pa tudi pravilna ugotovitev ministrstva, da je bila ta zadeva administrativno preprosto preveč zahtevna in predolga,” je ocenila poslanka Svobode Tereza Novak.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje