Na predlog opozicijskih svetnikov je danes v ljubljanskem mestnem svetu potekala izredna seja na temo zdravstva. Kljub temu da so razpravo predlagali v opoziciji, pa so do besede prišli le koalicijski svetniki in župan Zoran Janković. Preden bi opozicija lahko začela razpravo, je podžupan in svetnik Gibanja Svoboda Samo Logar predlagal, da jo na podlagi slišanih argumentov zaključijo.
Ljubljanski mestni svet se je sestal na prvi izredni seji. Razpravljali naj bi o 13 predlogih sklepov opozicije glede zdravstva, med njimi tudi o zahtevi za zamenjavo vodstva Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana in direktorice Antonije Poplas Susič, a so možnost za razpravo dobili le člani koalicije in župan Zoran Janković.
Preberite še: Direktorica ZD Ljubljana zavrača očitke: Situacija še zdaleč ni najslabša
Preden bi opozicija, ki je predlagala sklic seje, lahko začela razpravo, je podžupan in svetnik Gibanja Svoboda Samo Logar predlagal, da na podlagi slišanih argumentov, ki so prihajali le iz koalicijskih vrst, zaključijo razpravo, “da se lotimo kar dejanj in dela na teh ukrepih”.
Svetnica Tina Bregant, ki je vložila zahtevo za sklic izredne seje, je med predlogi sklepov med drugimi naštela, naj odbor za zdravje in socialno varstvo izvede pregled plač v ZD Ljubljana in predlaga izboljšave ter povišanje plač, pripravi ukrepe za zagotovitev osebnega zdravnika vsem prebivalcem Ljubljane.
Zdravnikom in medicinskim sestram v ZD Ljubljana naj se omogoči brezplačno parkiranje v bližini delovnega mesta. Za čas zaposlitve pa naj se jim omogoči ugodno bivanje v stanovanjih stanovanjskega sklada. Predlagajo še štipendiranje in ustanovitev dveh informacijskih centrov, enega za pomoč ljudem brez osebnega zdravnika, drugega pa za razreševanje zdravstvenih težav, ki so administrativne narave.
Mestna svetnica in predsednica sveta ZD Ljubljana Marija Dunja Piškur Kosmač je dejala, da Mestna občina Ljubljana (Mol) že dlje časa aktivno sodeluje pri reševanju težav na področju zdravstva. Poudarila je, da so člani sveta na decembrski seji izrazili podporo vodstvu zavoda in direktorici Antoniji Poplas Susič.
Mol in ZD Ljubljana sta po njenih besedah že začela postopke za uresničevanje aktivnosti, ki jih je predlagala tudi opozicija, “vendar so veliko bolj obsežni in dorečeni kot podani v zahtevi za sklic izredne seje”. Meni, da so predloge sklepov k skoraj vsem točkam že obravnavali, drugi pa so vezani na spremembo zakonodaje ali drugih postopkov.
Da predlogi opozicije ne dajejo novih rešitev, je dejala tudi svetnica Gibanja Svoboda Dunja Labović Begović. Povedala je, da je Mol skupaj z ministrstvom za zdravje ukrepe za zagotovitev zdravnika vsem Ljubljančanom že pripravila, sprejetje sklepa o zamenjavi vodstva ZD Ljubljana pa bi povzročil poseganje v pristojnost sveta zavoda, ki je samostojen.
Po njenih besedah se vsebina sklepov o informacijskih centrih že izvaja, Mol tudi izvaja sklep o izboljšanju informacijske infrastrukture. Vprašanje plač že naslavlja ministrstvo za zdravje, prav tako se izvaja brezplačno parkiranje za zaposlene, je naštela. Dejala je, da se izvaja tudi štipendiranje študentov medicine in omogoča najem neprofitnih stanovanj.
“Glede predlaganega sklepa o pogovorih s kadrom, odgovarjamo, da nas kader, ki je odšel in ima željo po pogovoru s predstavniki lokalne ali nacionalne politike, lahko kontaktira na javno objavljene e-poštne naslove,” je povedala in dodala, da zato sklep mestnega sveta ni potreben.
Janković pa je dejal, da v predlogih opozicije ni nobene rešitve. “Rešitev je samo v urejanju sistema na nivoju države in zagotavljam, da bo Mestna občina Ljubljana izjemno kooperativna pri tem,” je dejal. Ob tem je zopet izpostavil, da menjava direktorice ZD Ljubljana ne bo prinesla novih zdravnikov ter da ZD Ljubljana ni edini s težavami.
Svetnik Liste Zorana Jankovića in podžupan Boštjan Koritnik je na seji predlagal razrešitev Matjaža Vedeta iz sveta ZD Ljubljana, ker je na seji sveta direktorico zavoda najprej podprl, nato pa v zahtevi za sklic izredne seje podpisal njeno razrešitev. Svetniki so sprejeli predlog, da bo o tem odločala komisija za imenovanja.
Na seji so sicer sprejeli sestavo odborov in komisij, kljub kritikam opozicije, da razrez mandatov v njih ni skladen z glasovi, ki so jih dobili na volitvah in da so jih dobili premalo. Sprejeli so tudi sklep o financiranju političnih strank.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.