Predlog zakona o najstarejši trti na svetu, ki ga je v državni zbor v obravnavo predložila skupina poslancev s prvopodpisanim Dejanom Kalohom, je končal zakonodajno pot v državni zbor. Po zavrnitvi predloga na matičnem odboru državnega zbora so poslanci danes opravili drugo obravnavo predloga, o katerem pa ne bodo več glasovali.
Vlagatelji predloga so želeli s predlogom zakona urediti status najstarejše trte, ki raste ob fasadi Hiše najstarejše trte v Vojašniški ulici v Mariboru in jo prepoznati kot spomenik državnega pomena. Predlog zakona bi tako urejal njeno varovanje, upravljanje in promocijo kot naravne dediščine državnega pomena.
Zakonodajno-pravna služba državnega zbora je v obravnavi na odboru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poudarila, da predlog ureja vsebine, ki so deloma že urejene z drugimi predpisi, zato bi se s “predlagano ureditvijo lahko vzpostavilo dvojno pravno varstvo, kar bi bilo v nasprotju z načelom pravne države”.
Tudi vlada je navedla, da se “zaveda dodane vrednosti najstarejše vinske trte kot naravne in kulturne dediščine za promocijo bogate tradicije vinogradništva in vinarstva”, vendar da urejanje področja najstarejše trte ne zahteva ureditve v posebnem zakonu, saj so veljavne zakonske ureditve primerne.
Podobno je danes v državnem zboru povedal Tomaž Lah iz Svobode. “V primeru stare trte imamo soliden zakonodajni okvir na področju njene zaščite, kar pa ne pomeni, da upravljanje s staro trto in skrbi zanjo v prihodnosti ne moremo izboljševati. Predlagatelju ne odrekamo dobrih namenov in poti, ki jo je izbral, vendar pa menimo, da obstajajo bolj modri zakonodajnopravni pristopi za potrebne rešitve,” je dejal.
Tatjana Greif iz Levice je dodala, da lokacija stare trte za vpis na seznam svetovne naravne dediščine domnevno ne izpolnjuje nobenega od predpisanih kriterijev, zato ne more biti vpisana na seznam, kot je predvideno s predlogom. V njem po njenem tudi ni sprejemljivo, da bi stroški vzdrževanja hiše, ki je v občinski lasti, ter promocija, ki so v pristojnosti Zavoda za turizem Maribor, čigar ustanoviteljica je Mestna občina Maribor, bremenili državni proračun.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!