Sodstvo predstavlja enega od neodvisnih stebrov oblasti in mora biti izvzet iz vseh grobih političnih pritiskov, je po torkovem zboru podpornikov Janeza Janše pred sodiščem v Celju sporočila poslanka Svobode Lena Grgurevič in napovedala sejo parlamentarnega odbora za pravosodje. Ob tem je obsodila tudi incident, ko so protestniki napadli zaposlena na Radioteleviziji Slovenija.
“Politični shod pred okrožnim sodiščem v Celju, seveda sklican z namenom pritiskov na sodno vejo oblasti, je nesprejemljiv in kot tak vreden obsodbe,” je sporočila poslanka Svobode in predsednica parlamentarnega odbora za pravosodje Lena Grgurevič.
Po njenem mnenju je bilo na torkovem shodu videti vnovičen in “tokrat izjemno grob pritisk” prvaka SDS Janeza Janše na neodvisnost sodstva in poskus vpliva na konkretni postopek. Napadi na sodstvo pa pomenijo tudi napad na ustavno ureditev države, je dejala. Tako je kot predsednica odbora za pravosodje sklicala tudi sejo omenjenega odbora, na kateri bodo po njenih besedah razpravljali o dogajanju na omenjenem shodu in sprejeli določene sklepe v smeri takojšnje zaustavitve takšnih dejanj.
Sama namreč meni, da je bilo na shodu moč zaznati tudi znake kaznivih dejanj, zato poziva pristojne organe k ukrepanju. “Ko pridemo do tega, da predsednik SDS označuje naš sodni sistem s krivosodjem, ga enači z mafijo oziroma govori celo, da je enačenje žalitev za mafijo, ko podaja izjave, da je to začetek upora zoper krivosodje, je dolžnost nas vseh, še posebej pa politikov, da se odzovemo. Zgodovina nas namreč tudi uči, da so takšni izpadi absolutno nevarni in jih je treba zatreti in ustaviti,” je dejala Grgurevič.
Torkovo dogajanje kot tudi nedavni primeri groženj pravosodnim funkcionarjem in požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča kličejo po odzivu tako politike kot pristojnih institucij, obsodbi takšnih dejanj in ustreznem ukrepanju, je izpostavila.
Obsodila je tudi incident na shodu, ko so v času protestnega shoda napadli in grozili zaposlenima na Radioteleviziji Slovenija.
Na incident se je medtem odzvala tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki je obsodila vsak napad, vsak vandalizem in pozvala k ustrezni obravnavi.
“Gre za nesprejemljivo dejanje”
Napad so obsodili tudi na Radioteleviziji Slovenija, češ da gre za povsem nesprejemljivo ravnanje, ki ogroža varnost zaposlenih in posega v osnovne demokratične vrednote. Ob tem so še sporočili, da ostro obsojajo vsakršno nasilje, grožnje ali ogrožanje njihovih zaposlenih in premoženja.
“Torkov incident v Celju, kjer sta sodelavca iz tehnične ekipe zaradi označenega službenega vozila postala tarča protestnikov, je nesprejemljiv. Zahtevamo temeljito preiskavo in odgovornost storilcev ter večjo zaščito vseh, ki se vsakodnevno trudijo opravljati svoje delo v interesu javnosti,” so dodali na RTVS.
Kot so pojasnili, sta njihova zaposlena na poti v Muzej novejše zgodovine, kjer bi morala posneti pogovor z gosti, z vozilom prečkala območje pred celjskim sodiščem, kjer je potekal protest. Policist, ki sta ga vprašala za alternativno pot, jima je pojasnil, da je to edina možna pot do njunega cilja, in jima svetoval, naj se počasi premikata skozi množico.
Vozilo, ki je peljalo pred njima, ni imelo na težav, sama pa sta zaradi označenega službenega vozila postala tarča zmerjanja, pljuvanja ter fizičnih napadov. Protestniki so začeli tolči po službenem avtomobilu, ga brcati in uporabljati drogove zastav za udarce, pri čemer so poskušali tudi vdreti v vozilo. Razmere so se zaostrile do te mere, da je bilo potrebno posredovanje policije, ki je s hitro in učinkovito intervencijo omogočila, da sta zaposlena nadaljevala svojo pot, so okoliščine dogodkov pojasnili na RTVS. Policiji so se zahvalili za hitro in učinkovito ukrepanje, ki je preprečilo resnejše posledice.
Na RTVS zagovarjajo ničelno toleranco do nasilja
“Naši zaposleni imajo pravico do varnega opravljanja svojega dela. Varnost na delovnem mestu je temelj, ki ga nikakor ne bomo postavljali pod vprašaj,” so dodali in napovedali, da bodo za varnost svojih zaposlenih uporabili vsa razpoložljiva pravna sredstva in storili vse, da zaščitijo sodelavce pred kakršnimkoli ogrožanjem ali napadi.
Fizični napad na medijske delavce po njihovem mnenju predstavlja nedopusten in grob napad na svobodo medijev in demokratične vrednote. Takšna dejanja nimajo prostora v naši družbi in zahtevajo hitro in odločno ukrepanje pristojnih organov, so prepričani.
S celjske policijske uprave so po torkovem shodu sporočili, da so obravnavali omenjeni dogodek, v katerem je eden od prisotnih močneje brcnil v vozilo, zato so ga zaradi izvedbe postopka nameravali pospremiti do intervencijskega vozila. Ker se je uprl, so policisti uporabili pooblastila, kršitelju pa izdali plačilni nalog.
Po torkovem sojenju Janezu Janši zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti je pred zgradbo celjskega sodišča potekal zbor njegovih privržencev, ki so napolnili Prešernovo ulico in protestirali proti po njihovem mnenju “skorumpiranemu slovenskemu sodstvu”. Kot je dejal Janša, gre za začetek upora proti krivosodju.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje