Letalska policijska enota in gorski reševalci Gorske reševalne službe (GRS) so na območju Razorja na Bovškem rešili dve državljanki Velike Britanije, ki sta zašli s poti ter onemogli.
V četrtek ob 19.22 so policiste Policijske uprave Nova Gorica obvestili, da sta se pod Razorjem v občini Bovec izgubili dve tuji pohodnici in onemogli ter prezebli. Ugotovili so, da sta državljanki Velike Britanije, stari stari 30 in 63 let, hodili v zelo slabih vremenskih razmerah (veter, dež) in zašli s poti ter zaradi izčrpanosti onemogli.
Kasneje so posredovali gorski reševalci GRS Bovec, ki so pohodnici našli. Posredovala je tudi posadka Letalske policijske enote z dežurno ekipo GRS z Brnika, ki je obe planinki s policijskim helikopterjem prepeljala v dolino Trente, kjer so ju prevzeli člani GRS iz Bovca, so sporočili s Policijske uprave Nova Gorica.
Ob hudem poletnem reševalnem tempu so na policiji ponovili opozorilo in poziv k previdnosti, opremljenosti, informiranosti, ustreznim pripravam in predvsem odgovornosti, ker pohodniki v nevarnost ne spravljajo samo sebe, ampak tudi tiste, ki se vsakič močno trudijo, da bi jim pomagali.
“Pravilno načrtujte ture, informirajte se o poti, bodite ustrezno opremljeni, preverite vremensko napoved in upoštevajte možnost neviht, ki so v gorah izredno nevarne,” še svetujejo na policiji. Glede na izkušnje iz preteklih let so se nesreče pogosto dogajale zaradi zdrsov, padcev in odlomov skal, obravnavani pa so bili tudi primeri hujših bolezenskih stanj, kar so objektivni vzroki in pohodniki nanje običajno težje vplivajo, so še dodali na policiji.
Na PU Nova Gorica še navajajo, da so pogosti vzroki nesreč poleg neustrezne telesne in psihične pripravljenosti tudi pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah. “Če nimate znanja in izkušenj, uporabite licencirane planinske in gorske vodnike, ki bodo s strokovnim znanjem znali poskrbeti za vašo varnost. Z ustrezno informiranostjo in pripravo na turo je mogoče preprečiti nevarne situacije, v katerih se znajdejo zaradi neurij, prestrašenosti, obnemoglosti ali ko so izgubljeni,” še navajajo.
“Samo dobra oprema namreč ni dovolj, ključni elementi so znanje, izkušnje, odgovornost in sposobnost prepoznavanja nevarnosti ter sprejemanje pravih odločitev,” so sporočili s policije in dodali, da na previdnost opozarjajo tudi slovenske obiskovalce gora. “Z ustrezno pripravo na turo predvsem pa z odgovornim ravnanjem skupaj poskrbimo, da bo obisk naših gora prijetno in varno doživetje.”
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje