Ministrstvo za obrambo bo snemalo resničnostno dokumentarno serijo Vojak v akciji, ki bo obsegala deset epizod, predvajana pa naj bi bila prihodnjo jesen. "Na koncu zmaga najbolj pripravljen, usposobljen, iznajdljiv, trden in discipliniran vojak," piše v razpisni dokumentaciji serije, za katero bodo odšteli okoli dva milijona proračunskih evrov. Na ministrstvu so izbrali ponudbo podjetja, ki je bančni račun odprlo mesec dni pred razpisom. Ideja je zorela dlje časa, je za N1 povedal minister Marjan Šarec, s serijo pa upa na enak učinek, kot ga imajo kuharske oddaje. "Gostinstvo je bilo najprej deficitarni poklic, kuharske oddaje pa so vpis na gostinstvo povečale," je pojasnil.
Na ministrstvu za obrambo pod vodstvom Marjana Šarca, kot je prvi poročal Požareport, bodo snemali resničnostni šov Vojak v akciji. Kot je razvidno iz razpisne dokumentacije, ki jo je Mors objavil 31. avgusta, bo serija obsegala vsaj deset epizod, vsaka pa bo dolga približno 40 do 45 minut.
Serija bo namenjena predvsem mladim med 16. in 30. letom starosti, po navedbah ministrstva za obrambo pa bo služila kot izobraževalno in promocijsko orodje za predstavitev poklica vojaka. Temeljila naj bi namreč na “pozitivni tekmovalnosti in doseganju ciljev”, napredovali pa bodo zgolj najboljši tekmovalci. “Na koncu zmaga najbolj pripravljen, usposobljen, iznajdljiv, trden in discipliniran vojak.”
Sodeč po razpisni dokumentaciji se bodo tekmovalci morali naučiti vojaških predpisov, hišnega reda, postrojil, osnovnih postopkov, vojaške hierarhije in temeljnih odnosov v vojaški organizaciji. Med drugim jih čakajo številne naloge v okviru taktičnih situacij: postavljanje vojaškega tabora, reševanje ranjenca, premagovanje ovir, situacijsko streljanje …
Predstavljala naj bi torej dejanski način usposabljanja v Slovenski vojski in življenje vojakov, promovirala pa vojaško etiko in vrednote, kot so “domoljubje, čast, pogum, lojalnost, tovarištvo, državljanska dolžnost, timsko delo in vključevanje”.
Obrambni minister Marjan Šarec je za N1 pojasnil, da so idejo oblikovali na ministrstvu v sklopu promocije Postani vojak. “Kako bi ta poklic približali mladim, se pogovarjamo že ves čas. Pričakujem, da se bo zgodilo podobno, kot se je v gostinstvu. Ta panoga je bila najprej deficitarna, kuharske oddaje pa so vpis na gostinstvo povečale. Govorim seveda v času pred koronavirusom,” je dejal.
Izbrali ponudbo podjetja, ki je bančni račun odprlo mesec dni pred razpisom
Razpis predvideva, da bo serija, ki naj bi bila predvajana jeseni prihodnje leto, posneta na lokacijah, ki jih upravlja ministrstvo za obrambo. Med razpisnimi zahtevami je bilo tudi, da mora ponudnik izkazati, da je kot glavni izvajalec izvedel vsaj tri produkcije v podobnem obsegu in vrsti primerljive serije, kot jih zahteva naročnik, pa tudi da so bile predvajane na televiziji v osrednjem večernem terminu “z gledanostjo merljivo pri AGB Nielsen in del na spletni strani, vključeni v MOSS (merjenje obiskanosti spletnih strani)”.
Kot primer referenčnega dela je ministrstvo za obrambo navedlo resničnostna šova Kmetija in MasterChef.
Po poročanju Financ je obrambno ministrstvo na javnem naročilu za serijo dobilo dve ponudbi. In sicer Akademija Ris, svetovanje je ponudila 1.949.403 evrov z DDV, Sme kreativna produkcija in Multimedijske storitve Jan Kok pa 777.140 evrov z DDV.
Ministrstvo je najprej kot nedopustno izločilo cenejšega ponudnika, ker s partnerjem nista oddala zahtevanega finančnega zavarovanja za resnost ponudbe, zahtevanih referenčnih potrdil pa tudi dokazila, da se bo serija predvajala na televizijskih programih z nacionalnim dosegom ne.
Ministrstvo je izbralo ponudbo Akademije Ris, ki je najprej priložila pomanjkljiva referenčna potrdila, nato pa jih je dopolnila v zahtevanem roku.
Akademija Ris, ki ga vodi nekdanji pripadnik Enote za specialno delovanje Luka Zorenč, je bilo po poročanju Financ ustanovljeno leta 2007. To je tudi edino leto, ko je podjetje, ki po javno dostopnih podatkih nima zaposlenih, beležilo prihodke, bančni račun pa je odprlo 1. avgusta letos, torej zgolj mesec dni pred razpisom za snemanje serije.
Luka Zorenč se je, kot piše na njegovi spletni strani, v Slovenski vojski specializiral za medicino, svojo kariero pa je opisal v knjigi Ris. Kasneje je vstopil v zasebni sektor, kjer deluje “na področjih varovanja, usposabljanja in svetovanja”.
“Akademijo Ris je ustanovil z namenom svetovanja in iskanja rešitev za zapletene situacije, s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju, pa tudi za učenje pravilnega delovanja na vojnih območjih,” še piše na njegovi spletni strani.
Trenutno sodeluje pri usposabljanju čuvajev nacionalnih parkov v Afriki in jih uči taktično medicino, nudi varnostna spremstva novinarjem, ki se odpravljajo na vojna območja, ter zagotavlja zasebno varovanje uglednim strankam.
“Delovanje v Keniji, Etiopiji, Maliju, Gani, Zimbabveju, Senegalu, Mehiki, Iraku, na Kosovu, Japonskem in drugod mu zagotavlja izkušnje, zaradi katerih določene napake predvidi vnaprej in jih zna preprečiti,” je še razvidno iz njegove spletne strani.
Dodatna vprašanja, med drugim, kakšne izkušnje ima Luka Zorenč s snemanjem dokumentarnih resničnostnih serij, smo naslovili na Akademijo Ris. Odgovore še čakamo. Z ministrstva pa so odgovorili, da o podrobnostih do 27. oktobra, ko bo odločitev javnega razpisa postala pravnomočna, ne morejo govoriti.
Razpis objavili kljub varčevanju zaradi poplav
Razpis je obrambo ministrstvo objavilo 31. avgusta, torej štiri tedne po katastrofalnih poplavah, ki so prizadele Slovenijo.
Točno 31. avgusta so poslanci in poslanke s kar 82 glasovi za in nobenim proti potrdili rebalans letošnjega proračuna, ki za odpravo posledic poplav ter pomoč prizadetim namenja 520 milijonov evrov. Premier Robert Golob pa je pred poslanci povedal, da za učinkovito obnovo v petih letih potrebujejo med 6,7 in sedem milijard evrov (ta številka se je do oktobra povečala na skoraj deset milijard).
Že konec avgusta je bilo torej jasno, da bo varčevanje na vseh vladnih resorjih nujno, a je obrambno ministrstvo vseeno objavilo dvomilijonski razpis za snemanje serije.
“Sredstva smo v teh letih zmanjšali za 207 milijonov, tudi obrambni izdatki se upočasnjujejo. Potrebujemo nove kadre, brez ljudi v sistemu bomo težko delali,” pa na očitke, zakaj so razpis vseeno izvedli, odgovarja minister Šarec. Ob tem so v službi za odnose z javnostmi ministrstva dodali, da so se prav zaradi zmanjšanja proračunskih sredstev odrekli nekaterim projektom, glavni projekti modernizacije in razvoja Slovenske vojske, k čemur spada tudi popolnjevanje vojaških vrst, pa tečejo dalje.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje