V teh dneh bo nad našimi kraji vztrajal oblak puščavskega prahu. Kako oblak prahu "potuje" proti nam, prikazujeta satelitska posnetka.
Meteorolog na agenciji za okolje Blaž Šter je na omrežju X delil satelitska posnetka, ki prikazujeta, kako se nad naše kraje širi oblak puščavskega prahu.
“Prva slika je od včeraj, druga današnja. Ni naključje, da je ob vročinskih valovih skoraj vedno prisoten puščavski prah,” je dodal Šter.
Na satelitski sliki se dobro vidi kako se je nad naše kraje razširil oblak puščavskega prahu. Prva slika je od včeraj, druga današnja. 🏜️ Ni slučaj, da je ob vročinskih valovih skoraj vedno prisoten puščavski prah. #poletje pic.twitter.com/QpF6Cjrf4x
— Blaž Šter (@vremenolovec) June 19, 2024
Agencija za okolje je naknadno sporočila, da je prah za zdaj še na višini, v naslednjih dneh pa pričakujejo povišane ravni, v naslednjih dneh pa pričakujejo povišane ravni delcev PM10 tudi pri tleh.
🌬️Slovenijo te dni prehaja puščavski prah. Trenutno je prah še na višini, v naslednjih dneh pa pričakujemo povišane ravni delcev PM10 tudi pri tleh. Kakovost zraka pri tleh spremljajte na: 👇
🔗https://t.co/srsNTzN1gq#puscavskiprah pic.twitter.com/V5PIjfBHIu— ARSO vreme (@meteoSI) June 19, 2024
Vzrok za prah, ki lahko doseže Evropo, so peščene nevihte, ki nastanejo med močnimi vetrovi na velikih območjih Sahare, puščave, ki se razteza čez severno Afriko. Da vetrovi odnesejo prah na tisoče kilometrov stran proti Evropi, morajo biti ugodne razmere: vremenski sistemi z močnim vetrom. Staro celino pa dosežejo predvsem takrat, ko nad zahodnim Sredozemljem in severno Afriko vztraja globok ciklon.
Puščavski pesek se lahko nad Evropo zadržuje nekaj dni, morda ga bodo odpihnili močni vetrovi ali pa bodo prah odplaknile močnejše padavine.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!