Največja opozicijska stranka SDS je napovedala, da bo predlagala razrešitev predsednice državnega zbora (DZ) Urške Klakočar Zupančič. Poslanska skupina Svoboda ob tem sporoča, da ima predsednica DZ njihovo popolno zaupanje in podporo. NSi pa pravi, da bodo podpise k razrešitvi prispevali tudi njihovi poslanci.
SDS je napovedala, da bo predlagala razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič.
“V zadnjih dneh smo bili priča ponovni namerni kršitvi poslovnika s strani predsednice državnega zbora, in sicer ob vložitvi našega predloga za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti,” so pojasnili v sporočilu za javnost. Kolegij predsednice DZ je namreč na torkovi seji glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma uvrstil na četrtkovo izredno sejo DZ, čemur pa predlagatelji nasprotujejo.
Dodali so, da bodo zahtevo za razrešitev Klakočar Zupančič vložili v naslednjih dneh, in sicer zaradi “ponavljajočega se kršenja poslovnika državnega zbora, ustave in zakonov”. Enako so takšno kršitev predsednici DZ očitali tudi maja ob predlogu za posvetovalni referendum o priznanju Palestine.
Svoboda: Predsednica ima popolno zaupanje in podporo
Poslanska skupina Svoboda je v izjavi po napovedani vložitvi predloga za razrešitev predsednice DZ sporočila, da ima Klakočar Zupančič njihovo popolno podporo in zaupanje. “Nanjo smo kot na našo članico izjemno ponosni, kot tudi na pot, ki jo utira kot prva ženska predsednica državnega zbora,” je v imenu poslanske skupine dejal poslanec Lenart Žavbi.
Dejal je, da po oceni stranke v opozicijski SDS z napovedjo želijo preusmeriti pozornost z včerajšnjega protesta pred celjskim sodiščem. “To, da so vložili predlog, je politikanstvo in nič drugega,” je dodal.
Klakočar Zupančič se za zdaj na našo prošnjo za komentar še ni odzvala.
Podporo predsednici DZ so v prvem odzivu izrazili tudi v najmanjši koalicijski partnerici Levici. Njihova poslanka in podpredsednica DZ Nataša Sukič je ob tem delo predsednice DZ ocenila z “najvišjo možno oceno”. Meni, da je Klakočar Zupančič dala karakter in pečat mandatu DZ in funkciji. “Kar počne SDS, je pač medijski cirkus in spektakel, ki se ga vsakič znova poslužuje. To je pravzaprav že kliše,” je še komentirala predlog SDS za razrešitev predsednice.
Predsednik koalicijske SD Matjaž Han je medtem ob robu vrha slovenskega gospodarstva v organizaciji GZS ocenil, da je predlog za razrešitev v tem trenutku nepotreben. Prepričan je, da gre za še en manever, ki pa po njegovem mnenju ne bo uspel razbiti koalicije.
Tudi nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek predloga SDS za razrešitev predsednice DZ ne podpira. “Res je, da je Urška Klakočar Zupančič pri vodenju DZ zelo svoja, ima pa tudi razdelana stališča, ki gredo v nos marsikomu, kar je nenazadnje prav, saj daje svojstven pečat DZ,” je poudarila. Ocenila je še, da pri problematiki referenduma o izrednih pokojninah ni šlo za takšno kršenje pravil ali poslovnika, kot Klakočar Zupančič očitajo v SDS.
Tonin napovedal, da bo NSi podprla predlog SDS
Podpise k predlogu SDS za razrešitev bo prispevalo tudi osem poslancev NSi, je napovedal predsednik stranke Matej Tonin. “V opoziciji smo poskušali na različne načine, z opozarjanjem, tudi z ovadbo, uporabljali smo različna pravna sredstva, ki smo jih imeli na razpolago, vse je bilo neučinkovito. Zadnje orodje, ki nam ostane, je predlog za razrešitev predsednice državnega zbora,” je Tonin povedal ob robu potrjevanja nove Evropske komisije v Strasbourgu.
Če ne bi ukrepali, bi po njegovih besedah lahko nastal vtis, da se s takšnim vodenjem parlamenta celo strinjajo in da je to, kar počne predsednica DZ, v redu. “Postopki, pravila, so mati demokracije in če se te stvari začnejo kršiti in če se ne upoštevajo, potem pridemo samo do pravila močnejšega, to pa je konec demokracije,” je še opozoril predsednik NSi.
O morebitnem predlogu za razrešitev že oktobra
Morebitni predlog za razrešitev Klakočar Zupančič so sicer v SDS omenjali že konec oktobra. Tedaj so iz največje opozicijske poslanske skupine sporočili, da je po njihovi oceni odnos predsednice DZ do opozicije diskriminatoren in žaljiv, zato na sejah kolegija ne bodo več sodelovali. Napovedali so še, da bodo, če se ravnanje Klakočar Zupančič ne bo spremenilo, predlagali njeno razrešitev s čela DZ.
Takrat jim je prikimala tudi opozicijska NSi. Vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj je poudaril, da so se tudi v NSi že pogovarjali o možnosti, da bi predlagali njeno razrešitev. Še pred tem se je NSi s pismom o “eroziji parlamentarne demokracije v Sloveniji” obrnila tudi na Evropski parlament.
V SDS in NSi so tako jeseni policiji in Okrožnemu državnemu tožilstvu v Ljubljani naznanili tudi sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in nevestnega dela v službi zoper predsednico DZ. Kamen spotike je bila tedaj med drugim tudi zahteva za ustanovitev preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zahteve Klakočar Zupančič tedaj ni uvrstila na dnevni red seje DZ, saj je bila ta po njenih navedbah obremenjena z več nepravilnostmi, najhujša pa je po njenih besedah bila, da se je vsebina delno prekrivala z že ustanovljeno parlamentarno preiskavo.
Predlog za razrešitev predsednika DZ lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, za razrešitev predsednika DZ pa je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov. Če predsedniku DZ preneha funkcija, ga po poslovniku DZ nadomešča najstarejši podpredsednik.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje