Poslanska skupina SDS je opozorila na alarmantno stanje v slovenskem šolstvu. Zaveze, ki si jih je koalicija zastavila v koalicijskem sporazumu, je poslanka največje opozicijske stranke Alenka Helbl ocenila kot dobre. A dodala: "Žal pa ni nadaljnjih ukrepov." Zato so vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora za izobraževanje.
Poslanska skupina SDS je vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora za izobraževanje zaradi alarmantnega stanja v slovenskem javnem šolstvu. Kot je povedala poslanka Alenka Helbl, želijo s tem koalicijo opozoriti na to, kako slabo je stanje v šolstvu. “Vlada je dokazala, da je na tem področju neuspešna,” je rekla.
Poslanka je spomnila, da je SDS v tem mandatu zahtevala več nujnih sej odbora, na katerih so opozarjali na najbolj pereča vprašanja. Pri tem je izpostavila medvrstniško nasilje, učence tujce, ugled učiteljskega poklica, financiranje šolstva, pomanjkanje kadra, poudarjanje ocen namesto znanja in pomanjkanje vizije za šolstvo. “Zavedati se moramo, da je trenutna situacija drugačna, kot je bila pred desetletji. Izobraževalni sistem mora biti tako fleksibilen in močan, da v njem šole, učitelji in starši ne bodo nemočni ali izgubljeni,” je povedala Helbl.
Razlogi za alarmantno stanje so po njenih besedah skupek številnih spremenjenih pogojev dela. “Učitelji za učenje in vzgajanje potrebujejo več veščin. Veliko je tudi birokratizacije. Učitelji se ob vdorih vseh, ki vstopajo v šolski prostor, počutijo nemočne,” je povedala Helbl, ki je sicer profesorica slovenščine in nemščine. Poudarja, da so učitelji strokovni in ustrezno izobraženi, šole pa potrebujejo več avtonomije.
Na pristojne v SDS apelirajo, da povedo, kako bodo zastavili ukrepe. “Šolski sistem ne sme več izgubljati zaposlenih, ampak mora vsak dan pridobivati nov motiviran in usposobljen kader, ki bo imel dobre pogoje za delo,” je dodala.
SDS podpira zaveze iz koalicijskega sporazuma, a manjka njihova izvedba
Odboru za izobraževanje SDS predlaga, da sprejme sklepe, ki temeljijo na zavezah iz koalicijskega sporazuma. Te podpirajo tudi v SDS in jih ocenjujejo kot dobre, je poudarila Helbl in dodala: “Žal pa ni nadaljnjih ukrepov.”
Tako predlagajo, da koalicija zagotovi ustrezen in strokovno izobražen kader ter vzpostavi učinkovit sistem za njihovo vseživljenjsko strokovno usposabljanje. Koalicijo pozivajo tudi, naj zagotovijo kakovosten učni proces, v katerem bo imel učitelj manj administrativnih obremenitev.
Koalicijo pozivajo, naj naslovi pomanjkanje kadra z ustreznimi veščinami in znanjem. Zaposlenim v vrtcih in šolah naj zagotovijo ustrezne pogoje za delo, boriti se je treba proti trendom prekarizacije, birokratizacije in povečevanja delovnih obremenitev, je pozvala Helbl. Koalicija naj zagotovi tudi pogoje za izboljšanje kakovosti poučevanja, predvsem pridobivanja pedagoških veščin in ustrezno vrednotenje. O ukrepih, ki jih bo sprejela, pa naj odboru poroča čez šest mesecev.
Helbl je med že sprejetimi ukrepi izpostavila povečanje števila štipendij za študente pedagoških programov. Meni, da je treba v šolah zadržati starejše učitelje, ki odhajajo v pokoj, da bi učili, dokler ne pridejo mlajše generacije. Šole morajo postati avtonomne, zmanjšati je treba birokratizacijo. Urediti pa je treba tudi plače za učitelje začetnike, je še dodala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje