SDS: Ne moremo več gledati razglašene dirigentske palice predsednice DZ

Slovenija 28. Nov 202411:25 > 12:23 0 komentarjev
Urška Klakočar Zupančič
Foto: Žiga Živulović jr./Bobo

Poslanska skupina SDS bo predlog za razrešitev predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki ji očitajo ponavljajoče se kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimernega vedenja, skupaj s podpisi osmih poslancev NSi vložila danes. Kot je dejala poslanka iz vrst največje opozicijske stranke, "ne morejo več gledati petja in plesa Svobode ter razglašene dirigentske palice predsednice DZ".

SDS je v sredo napovedala, da bo predlagala razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Predsednik stranke NSi Matej Tonin je sporočil, da bo podpise k predlogu SDS za razrešitev prispevalo tudi osem njihovih poslancev.

“Pretekli petek smo v poslanski skupini SDS vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti,” je v izjavi dejala poslanka SDS Karmen Furman. Kolegij predsednice DZ je namreč na torkovi seji glasovanje o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma uvrstil na četrtkovo izredno sejo DZ, čemur pa predlagatelji nasprotujejo.

Ker se sej kolegija predsednice DZ SDS ne udeležuje več, so jo z dopisom pozvali k umiku, ker menijo, da gre za kršitev 184. člena poslovnika, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. Ta rok se po njihovem mnenju še ni iztekel, pač pa bi morali o pobudi odločati šele po 30 dneh po vložitvi.

“Namerni zlorabi poslovnika DZ predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič smo bili prvič priča, ko je za potrebe predvolilne kampanje Gibanja Svoboda izsilila hitro priznanje Palestine,” je dejala poslanka SDS. “V koaliciji Svoboda je očitno dovoljeno vse, tudi če se kršijo določbe zakonov, ustave in poslovnika DZ,” je dodala.

Poslanka iz vrst SDS je poudarila, da mora predsednik DZ uživati sloves nepristranskega voditelja, saj da je to ključno za “izvrševanje temeljnih nalog poslancev, to sta sprejemanje zakonov in nadzor nad vlado”. V SDS ocenjujejo, da za “sedanjo predsednico DZ Klakočar Zupančič to ne velja”.

Očitajo ji “ekscesno obnašanje, delitev poslancev na prvorazredne in drugorazredne oziroma na koalicijske in opozicijske ter kršenje ustavnega reda”. Te kršitve označujejo za namerne, po principu “cilj upravičuje sredstva”. Furman je zatrdila, da je Klakočar Zupančič grozila poslancema  SDS Danijelu Krivcu in Andreju Hoiviku, nedostojno pa da se je obnašala tudi do poslanke Anje Bah Žibert.

Poslanka je dejala, da “ne morejo več gledati petja in plesa Svobode in razglašene dirigentske palice predsednice DZ”. Predlog za razrešitev Urške Klakočar Zupančič z mesta predsednice DZ bodo skupaj s podpisi poslancev NSi vložili danes.

Vida Čadonič Špelič, seja DZ, državni tzbor, NSI
Foto: Borut Živulović/BOBO

Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je dejala, da je takšno pobudo treba podpreti, “saj nam je včasih prav nerodno, ko jo poslušamo”. “Gospa se prevečkrat obnaša, kot da je v sodni dvorani, ne pa kot da je prva med enakimi,” je dejala.

Glasovanje je tajno, zato Čadonič Špelič ni želela ugibati, kakšen bo rezultat. Meni pa, da so predvsem poslanci opozicije dolžni opozoriti na kršitve poslovnika s strani predsednice DZ. “Kadar pride tako daleč”, pa so opozicijski poslanci dolžni tudi sodelovati, ne glede na siceršnje odnose, meni.

Predlog za razrešitev predsednika DZ lahko vloži najmanj deset poslancev, za razrešitev predsednika DZ pa je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov. Če predsedniku DZ preneha funkcija, ga po poslovniku DZ nadomešča najstarejši podpredsednik.

Klakočar Zupančič: Za vsako svojo odločitvijo stojim

Klakočar Zupančič je že včeraj ob napovedi SDS o vložitvi predloga za njeno razrešitev poudarila, da ima vsaka poslanska skupina pravico predlagati vse, kar je zakonito in ustavno. Ne glede na odločitev DZ o tem konkretnem predlogu meni, “da se bo naslednji dan svet popolnoma enako vrtel kot dan pred tem”.

O tem, kdaj bi poslanci lahko glasovali o predlogu za njeno razrešitev, Klakočar Zupančič danes ni želela špekulirati. Kot je pojasnila, je treba predlog, ko je vložen, najprej pregledati in potem predvideti nadaljnji postopek. “Teoretično bi, predvidevam, bilo mogoče, da bi bil predlog že na decembrski redni seji,” je dejala.

O nanizanih očitkih SDS pa je spomnila, da je na sejah kolegija predsednice DZ, sejah DZ kot tudi v izjavah za novinarje vse očitke in kritike že večkrat zavrnila. “Vedno sem tudi argumentirala svoje odločitve, vsako odločitev, ki jo sprejmem, argumentiram, utemeljim pravno. Za vsako svojo odločitvijo stojim,” je zatrdila. Obenem je izpostavila, da se v DZ ne bi smeli igrati z zlorabami postopkov, ampak morajo skrbeti za blaginjo državljank in državljanov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!