Minister Boštjančič o interpelaciji: SDS me poskuša osebno diskreditirati

Slovenija 05. Nov 202412:53 > 17:14 20 komentarjev

Poslanci SDS so v državni zbor vložili interpelacijo zoper ministra za finance Klemna Boštjančiča. V največji opozicijski stranki menijo, da je Boštjančič zaradi svojih preteklih dejanj popolnoma izgubil kredibilnost, ki je potrebna za opravljanje ministrske funkcije. Boštjančiču med drugim očitajo zlorabo uradnega položaja, oškodovanje javnih sredstev in zavajanje javnosti pri nakupu nesojene sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Ob tem opozarjajo, da je ministrovo podjetje pred leti nakazalo 31.000 evrov v davčno oazo Belize. Boštjančič je vložitev interpelacije označil za poskus njegove osebne diskreditacije in dodal, da ne nosi odgovornosti za nakup stavbe na Litijski.

Poslanci SDS so se za interpelacijo finančnega ministra ter podpredsednika vlade in največje vladne stranke Gibanja Svoboda Klemna Boštjančiča odločili zato, ker je po njihovi oceni zaradi svojih preteklih dejanj izgubil kredibilnost, ki je potrebna za opravljanje ministrske funkcije.

V največji opozicijski stranki pod vodstvom Janeza Janše so prepričani, da imajo nekatera Boštjančičeva ravnanja elemente kaznivih dejanj, kot so zloraba uradnega položaja ali uradnih pravic, nevestno delo v službi in oškodovanje javnih sredstev. Kot so poudarili v SDS, je minister zavajal javnost v povezavi s “protipravno zagotovitvijo proračunskih sredstev” za nakup nesojene sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani.

Računsko sodišče je namreč v zaključnem revizijskem poročilu predloga zaključnega računa lanskega proračuna ugotovilo, da je bilo 6,5 milijona evrov za nakup stavbe na Litijski zagotovljenih s prerazporeditvijo iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za to ni bilo ustrezne podlage. Na ministrstvu za finance so vse očitke zavrnili, v SDS pa so Boštjančiča pozvali k odstopu. O tem je nato odločal tudi parlamentarni odbor za finance, ki pa je zahtevo poslancev SDS zavrnil.

“Okoliščine kažejo, da gre najmanj za izogibanje plačilu davkov”

Boštjančiču očitajo tudi oškodovanje javnih financ ter negospodarno in nesmotrno upravljanje z javnimi sredstvi, ob tem pa opozarjajo, da je ministrovo podjetje nakazovalo sredstva na račun v davčni oazi. Boštjančič je namreč leta 2015 prek svojega podjetja Brio svetovalni center, ki je še vedno v njegovi lasti, v davčno oazo Belize v Srednji Ameriki nakazal dobrih 31.000 evrov.

Finančni minister trdi, da šlo pri spornem nakazilu za plačilo izobraževanja pilotov. “Pri tem sem sodeloval z ameriškim podjetjem Ibis Global s sedežem v ameriški državi Washington, ki je bilo tudi prejemnik sredstev za omenjeno storitev. To podjetje je tudi posredovalo podatke o tem, kam je potrebno nakazati denar za opravljeno storitev, in sicer na eno od njihovih podružnic,” je junija pojasnil za POP TV.

Boštjančič je podjetje Brio leta 2006 kupil iz stečaja, vodenje podjetja pa je slab mesec dni po zaprisegi vlade Roberta Goloba prepustil svoji ženi Evi Boštjančič, ki je bila na predlog ministrstva za kulturo pod vodstvom Aste Vrečko marca imenovana v svet SNG Drama. “Ministrova ravnanja bi morala iti v smeri, da se ljudje plačilu davkov ne bi izogibali in da bi to jemali kot državljansko dolžnost,” je na novinarski konferenci ob vložitvi interpelacije dejal poslanec SDS Zvone Černač.

Eva Boštjančič in Klemen Boštjančič
Klemen in Eva Boštjančič (Foto: Žiga Živulović Jr./BOBO)

Ob tem je poudaril, da Boštjančič nikoli ni pojasnil, za izobraževanje katerih pilotov je bilo namenjeno sporno nakazilo. “Takšno pojasnilo bi bilo nujno, ker se podjetje Ibis Global nikoli ni ukvarjalo z letalstvom in izobraževanjem pilotov. Gre za podjetje, ki se ukvarja predvsem z ustanavljanjem offshore podjetij. Okoliščine kažejo, da gre v tem primeru najmanj za izogibanje plačilu davkov, verjetno pa še za kaj več,” je ocenil Černač.

“Minister je izrecno spodbujal h kršitvam zakonodaje”

Ob tem je spomnil, da je Boštjančičevo podjetje leta 2014 kljub davčnemu dolgu od ministrstva za obrambo prejelo 322.583 evrov: “To je bilo v obdobju, ko sta ministrstvo vodila Roman Jakič, nedavno politično nastavljeni direktor URI Soča, in Janko Veber, predsednica vlade pa je bila Alenka Bratušek. Zanimivo pa je predvsem to, kako je mogoče, da je ministrstvo sredstva za storitve nakazalo podjetju, ki je bilo v tem obdobju davčni dolžnik.”

Ko gre za nakup stavbe na Litijski, pa v SDS Boštjančiču očitajo, da v tem primeru ni deloval kot varuh zakonitega razpolaganja z javnimi sredstvi. “Minister je decembra 2023 izrecno spodbujal h kršitvam zakonodaje, saj je poudarjal, da bodo sredstva za nakup Litijske 51 zagotovljena, če bo ministrstvo za pravosodje nakup izpeljalo do konca leta 2023. To je storil kljub opozorilom zaposlenih, da bo to mogoče izpeljati samo z neposredno kršitvijo zakona,” je poudaril Černač.

Če bi minister deloval v skladu z zakonom o javnih financah, potem po do nakupa Litijske nikoli ne bi prišlo, je pojasnil Černač: “Boštjančič je v primeru nakupa Litijske govoril celo o organiziranem kriminalu. Če je temu res tako, potem je na vrhu tega organiziranega kriminala on sam, ker brez njega tega nakupa ne bi bilo. “Ob tem je dodal, da je Boštjančičeva kredibilnost zaradi njegovih ravnanj popolnoma omajana, predlog za njegovo razrešitev pa utemeljen.

“Pri teh interpelacijah ne gre za parlamentarno matematiko, ampak za vprašanje odgovornosti. Če finančni minister ni skrbno ravnal z javnimi financami, se pričakuje, da bo potegnil neke posledice,” je dejal Černač. Interpelacije, ki jih je v tem mandatu vložila SDS, je označil za upravičene in dodal, da so nekateri ministri po dolgih mukah vendarle odstopili: “Upamo, da se bo tako zgodilo tudi v tem primeru, sicer bo s tem nahrbtnikom prisiljena delovati celotna vlada.”

Boštjančič: Gre za obupan poskus moje osebne diskreditacije

Minister Boštjančič je vložitev interpelacije komentiral z besedami, da SDS že več mesecev poskuša preusmeriti pozornost in zamegliti dejstva, povezana z nakupom stavbe na Litijski, ki ga je opravilo ministrstvo za pravosodje, ne pa ministrstvo za finance.

“Če bi ministrstvo za pravosodje imelo svoja sredstva za ta nakup, torej v svojem proračunu, se o moji vlogi in vlogi ministrstva za finance sploh ne bi nikoli pogovarjali, nakup pa bi bil vseeno izpeljan točno tako, kot je bil, saj ministrstvo za finance z vsebino in postopki nakupa ter odločitvijo o nakupu ni imelo popolnoma nič,” je poudaril Boštjančič in dodal, da odgovornosti za smotrno in gospodarno porabo javnih sredstev v konkretnem primeru ne nosi predstojnik finančnega ministrstva.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokument o usklajenosti
Klemen Boštjančič (Foto: Borut Živulović/Bobo)

“Najprej je SDS neuspešno poskušala s svojimi manipulacijami in sprevračanji dejstev na parlamentarnih odborih. Zdaj poskušajo še z interpelacijo, verjetno v pričakovanju, da če laži ponavljaš dovolj dolgo, postanejo resnica. A prepričan sem, da v tem primeru temu ne bo tako,” je poudaril Boštjančič.

“Veselim se te razprave, saj bom lahko znova pojasnil, da odgovornosti za nakup ne nosim niti jaz niti ministrstvo za finance, ki ga vodim. Glede ostalih očitkov pa lahko rečem samo, da gre za obupan poskus moje osebne diskreditacije. Tudi to bom z veseljem še enkrat pojasnil,” je še dodal finančni minister.

Tonin: Boštjančič ne more računati na podporo NSi

V poslanski skupini Gibanja Svoboda bodo vloženo interpelacijo še preučili. “Lahko pa rečem, da me ne preseneča, da je SDS ravno danes vložila to interpelacijo. Minister za finance je v preteklosti že jasno ovrgel te obtožbe. Ta interpelacija bo zopet vzela dragocen čas vladi, po drugi strani pa je to tudi ena dobra priložnost, da bo lahko minister za finance ponovno pojasnil, kakšne uspehe dosegamo,” je dejala poslanka Svobode Andreja Kert.

Kot je spomnila, je bil Boštjančič prvi vladni pogajalec pri novi plačni reformi, kjer je vlada bil po 15 letih neuspešnih pogajanj vendarle dosežen dogovor. “Inflacija je skoraj na ničelni stopnji, če pogledamo proračun, pa  beležimo upadanje dolga. To so rezultati, ki bodo v naslednjih tednih še bolj jasno izpostavljeni. Ker je minister Boštjančič prepoznaven in ima velik ugled v javnosti, so si ga v SDS izbrali za tarčo in ga bodo poskušali zrušiti,” je dodala Kert.

V Levici pravijo, da je interpelacija SDS zoper ministra Boštjančiča pričakovana in ne dvomijo, da bo največja opozicijska stranka vložila še kakšno. “Gre za obupane poskuse stranke SDS, da bi zrušila sedanjo vlado in na vsak način dosegla predčasne volitve. Zato kar po spisku vlagajo interpelacije brez resnih argumentov,” je dejala poslanka Levice Nataša Sukič. Ob tem je napovedala, da bodo v njihovi poslanski skupini interpelacijo preučili in se nanjo odzvali. Da bi ta ogrozila položaj ministra Boštjančiča, pa ne pričakuje.

Predsednik opozicijske NSi Matej Tonin pa je v svojem odzivu na interpelacijo zoper Boštjančiča poudaril, da finančni minister ne more računati na podporo Nove Slovenije. V manjši opozicijski stranki podpisov pod interpelacijo sicer niso prispevali, saj jo je SDS v državni zbor vložila sama. Vsebino interpelacije bodo v NSi še preučili, vendar pa predlagatelji iz SDS tudi skupaj s poslanci Nove Slovenije nimajo dovolj glasov za razrešitev ministra Boštjančiča.

SDS vložila že osmo interpelacijo v tem mandatu

Za razrešitev ministra je potrebnih 46 glasov poslancev, poslanska skupina SDS pa ima po nedavnem odhodu Anžeta Logarja, Eve Irgl in Dejana Kaloha šteje 24 poslancev. Interpelacija zoper Boštjančiča je že osma po vrsti v mandatu Golobove vlade, vse pa je v parlamentarni postopek vložila SDS.

V Janševi stranki so doslej že interpelirali zunanjo ministrico Tanjo Fajon in notranjo ministrico Tatjano Bobnar, celotno Golobovo vlado, ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, dvakrat pa tudi ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh. Bešič Loredan in Švarc Pipan sta odstopila še pred zagovorom v parlamentu, dan pred svojo drugo interpelacijo pa je s položaja odstopila tudi Stojmenova Duh.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje