SDS začela zbirati podpise za referendum. Ministrica Vrečko o zavržnem početju

Slovenija 20. Feb 202516:28 > 16:34 22 komentarjev

Opozicijska SDS je začela zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. "Dovolj je davkov in nagrajevanja elite," je ob tem dejal poslanec SDS Andrej Hoivik. Ministrica za kulturo Asta Vrečko pa v tem vidi le predvolilno kampanjo Janeza Janše. Ocenila je še, da gre za poskus vplivanja na čustva ljudi, ki imajo nizke pokojnine, za kar je, po njenih besedah, kriva prav SDS, ki jim, ko je bila na vladi, ni pomagala. 

Na pobudo SDS se je začelo zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Zbiranje bo potekalo do 26. marca.

Ob tem je poslanec SDS Andrej Hoivik povedal, da bodo podpise zbirali na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po vsej Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi na portalu eUprava. “Dovolj je davkov in nagrajevanja elite, dovolj je Golobove vlade in obremenjevanja delovnih ljudi, mladih in 640 tisoč upokojencev,” je dejal Hoivik in navedel, da zakon o dodatku pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti “predstavlja višek arogance aktualne vladne klike”. “Zakaj? Zakon širi upravičence do visokih pokojnin. Nekdo, ki ima pokojnino 1.500 evrov, bo samo zaradi ene nagrade ali dosežka prejel pokojnine v višini tudi 2.350 evrov, torej dodatka v višini 850 evrov,” je dejal.

Hoivik je povedal, da so do 13. ure zbrali že 400 podpisov in dodal, da merijo na višje številke od potrebnih 40.000, s tem bodo po besedah Hoivika sicer zadovoljni, a merijo na mnogo višje številke, ki bodo “dokaz, da naj vlada preneha s svojimi zakoni oziroma z vladanjem, s katerim spravlja večino v revščino, elito pa bogato nagrajuje,” je dodal poslanec SDS.

“Kriva je prav SDS”

Na zbiranje podpisov se je odzvala ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki meni, da ne gre za nič drugega kot “predvolilno kampanjo opozicije in njenega prvaka Janeza Janše”. “Gre za zlorabo inštituta referenduma, zlorabo demokratičnega inštituta za vodenje kulturnega in političnega boja, tokrat na plečih kulturnikov, umetnikov,” je dodala Vrečko.

“Sam (Janša op. a.) je pozabil, da je v dveh vladah, ko je bil predsednik vlade, tudi podeljeval pokojnine umetnikom in umetnicam, tistim, ki so si po njegovem mnenju to zaslužili in si zaradi doprinosa kulturi in njenemu ugledu, tako domačem kot mednarodnem, gotovo tudi zaslužijo,” je povedala in dodala, da je že 50 let v veljavi obstoječi zakon, ki omogoča dodatek na pokojnino kot izjemni dodatek. Po njenih besedah zakon ne uvaja transparentnih pogojev in poudarila, da so zdaj določili jasne kriterije.

“Torej prejeta stoodstotno Prešernova nagrada za življenjsko delo, pri 50 odstotkih pa skupek nagrad, tudi takšnih za življenjsko delo,” je poudarila Vrečko. Zavrnila je nekatere navedbe, da se dodatek podeljuje po odločitvi ministra ali ministrice Levice ali vlade.

“Ravno nasprotno je – pred tem je bilo mogoče arbitrarno odločanje. Še enkrat moram spomniti, da so bili ti dodatki podeljeni v letu 2004 do 2008 v času Janševe vlade, ko je bil prvič minister Vasko Simoniti, in potem naslednji šele po 13 letih, ko je bil drugič minister Simoniti,” je dejala kulturna ministrica. Ocenila je še, da gre za poskus vplivanja na čustva ljudi, ki imajo nizke pokojnine, za kar je po njenih besedah kriva prav SDS, ki jim v svojih vladah ni pomagala.

“Zdaj pa populistično vpijejo na ulicah: proti kulturnikom, proti umetnosti. To, kar počnejo, je naravnost zavržno,” je še poudarila.

“Kultura je tista, ki nas osmišlja, kultura je tista, ki nas izpolnjuje in je konec koncev tudi emancipatorna vrednota, ki nas je naredila kot skupnost (…), ki si je večkrat priborila svojo samostojnost, svoje mesto pod soncem, nenazadnje tudi lastno državo in vse to, kar počnejo je protikulturno,” je še izpostavila ministrica za kulturo in pozvala vse, da ne nasedajo diskurzu, ki je proti omenjenemu zakonu, in naj ne omalovažujejo dela slovenskih umetnikov in umetnic.

Spomnila je, da obstoječi zakon o izjemnem dodatku k pokojnini velja že pol stoletja, od leta 1974, in omogoča podelitev tega dodatka brez transparentnih pogojev in da sta prav na tej podlagi pretekli dve vladi pod vodstvom Janeza Janše podeljevali izjemne pokojnine umetnikom. Novi zakon na drugi strani prinaša jasne kriterije in se zgleduje po dodatkih za vrhunske športnike, ki so bili sprejeti leta 2017, je dodala in izpostavila še pomen kulture.

Nacionalni svet za kulturo ob začetku zbiranje podpisov poziva k razpravi s tehtnimi argumenti, analizami, stvarnimi podatki in razumevanjem konteksta. Nasprotuje pa temu, da je “zakon vržen v areno političnega boja na račun umetnosti”.

POSEBNI VIDEO: Kaj bi se nam lahko zgodilo, če …

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje