Le nekaj mesecev po verbalnih napadih, ki so prerasli v fizični napad s škarjami, so se neznanci ponoči spet znesli nad mariborsko knjigarno Mariborka. Vodstvo knjigarne je zgroženo in pristojne institucije poziva, naj nemudoma ukrepajo.
Ponoči so neznanci s homofobnimi sporočili popisali vhod mariborske knjigarne Mariborka.
Levo ob vratih so črnim sprejem zapisali “smrt pedrom”, na odtočnem žlebu v neposredni pa so storilci nalepili dve nalepki z napisoma “rod dom bog slovénski réd” in “konec levice slovénski réd”, tudi vratno cerado so porisali z znakom, podobnim kot na nalepkah, poleg tega so prebarvali tudi njihov delovni čas, ki visi na nabiralniku, je sporočila direktorica in glavna urednica založbe VigeVageKnjige, pod okriljem katere deluje Mariborka, Anja Zag Golob.
Zag Golob je poklicala policijo, ki je prispela v kratkem času. Po njenih besedah so ravnali profesionalno, korektno, komunikacija pa je bila spoštljiva in dostojna. “Izročili smo ji obe nalepki, grafite so fotografirali. Napad policija obravnava kot kršitev 297. člena kazenskega zakonika,” je opisala.
Po njenih besedah je knjigarna, ki je prostor svobode in dialoga, znova tarča napada, saj je pred petimi meseci v znak podpore LGBTQI+ skupnosti izobesila mavrično zastavo. Kot smo poročali, je junija neznanec nasilno odtrgal mavrično zastavo, poleg tega je moški grozil zaposleni s škarjami in fizično silo, nato jo je še pljunil v obraz.
Po besedah Zag Golob niti mariborska mestna občina niti pristojne institucije v tem času – kljub številnim pozivom, tudi pozivu predsednice države Nataše Pirc Musar – niso storile ničesar, napadi pa se nadaljujejo.
Mariborka zato poziva pristojne institucije, naj nemudoma ukrepajo.
“Policijo pozivamo, da nas zaščiti in da sproži ustrezne postopke, razišče napad ter poda poročilo na tožilstvo. Policijo in tožilstvo prav tako pozivamo, da v najkrajšem času identificirajo storilce junijskih napadov ter storijo vse potrebno, da bo o kazenski odgovornosti odločalo pristojno sodišče,” je dodala Zag Golob.
Obenem mariborsko občino pozivajo, naj se do nasilja jasno opredeli in knjigarno – v prizadevanju za enakopravno sobivanje v mestu – tudi podpre. “Maribor je mesto nas vseh, tudi ‘pedrov’. Mestna občina Maribor in župan pa morata do nasilja jasno in javno zavzeti ničelno toleranco,” je dodala. Po njenih besedah mora občina nujno začeti s programi za zmanjševanje nasilja do manjšin v mestni občini.
Ekipa knjigarne je prejšnji teden od okrožnega mariborskega tožilstva prejela odgovor o zaključku preiskave v eni od obeh zadev. Po njihovih navedbah je tožilka po pregledu poročila in prilog ugotovila, da v obravnavanem dejanju niso podani zakonski znaki uradno pregonljivega kaznivega dejanja. “Tožilka dalje pojasnjuje, da bo storilčevo ravnanje obravnavano kot prekršek – ne pa kot kršitev 297. člena kazenskega zakonika. V konkretnem primeru te okoliščine niso bile podane, saj je bil storilec ob dejanju sam in ni nagovarjal ali ščuval drugih k sovraštvu, nasilju ali nestrpnosti,” so še zapisali.
“Širše razsežnosti, skratka, po mnenju tožilke umanjkajo, slednje pa so – izhajajoč iz njenega zapisa – ključne za opredelitev kršitve 297. člena kazenskega zakonika. Kot da so se napadi na knjigarno junija zgodili v vakuumu. Kot da kontekst in družbene posledice ne obstajajo,” so še zgroženo dodali v Mariborki.