Še ena odločitev, ki razdvaja predsednico in premierja, prihaja na dnevni red

Slovenija 10. Nov 202410:30 26 komentarjev
Nataša Pirc Musar in Robert Golob
Foto: Borut Živulović/BOBO

V času verjetno najhujše zaostritve odnosov med uradom predsednice Nataše Pirc Musar in kabinetom predsednika vlade Roberta Goloba na dnevni red prihaja še ena odločitev, ki predsednico in premierja razdvaja. Mandatno-volilna komisija državnega zbora bo namreč v četrtek obravnavala predlog predsednice za imenovanje Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije. Ta predlog je Golobovo koalicijo presenetil, saj so na posvetovanjih pri predsednici napovedali podporo kandidatki Saši Jazbec.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je predlog za imenovanje Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije v državni zbor poslala 23. oktobra, poslanci pa morajo o njenem predlogu odločiti v 30 dneh. Glasovanje je tajno, za izvolitev pa je potrebna absolutna večina, torej 46 poslanskih glasov.

Predlog predsednice je presenetil koalicijske stranke, saj so se te poenotile, da naj prvič v guvernersko mesto zasede ženska, sedanja državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec.

Prihodnji teden naj bi se stranke koalicije sicer še pogovarjale o tem, ali bodo na koncu predlog predsednice, torej Antona Ropa, podprle ali ne.

Odločanje v času hude napetosti med predsednico in premierjem

Dejstvo pa je, da bo odločanje poslancev o Antonu Ropu padlo v čas izjemno visoke napetosti med uradom predsednice in kabinetom predsednika vlade.

Razlog za verjetno najhujše poslabšanje odnosov med kabinetoma doslej je vabilo na obisk v Slovenijo, ki ga je urad predsednice poslal kitajskemu predsedniku Ši Džinpingu. V kabinetu predsednika vlade trdijo, o tem, da se to vabilo pripravlja, niso vedeli nič, da pa bi to pričakovali.

Državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk je v intervjuju za N1 dejal, da bi morali “skupaj oceniti, ali bi bil v tem trenutku tak obisk tudi najboljša izbira” in da je jasno, da “zunanje politike ni mogoče izvajati brez vlade”.

Ob tem se je tudi nedvoumno zavzel za to, da Slovenija pred napovedano ameriško-kitajsko trgovinsko vojno, ki sodeč po napovedih prihaja z bodočim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, sodeluje predvsem z ZDA.

“Zagotovo (naj se Slovenija ne nagne; op. a.) na Kitajsko, od koder beži velik del zahodnih proizvajalcev, ker se bojijo carin in drugih povratnih kazni,” je v intervjuju za N1 dejal Volk. Kot je znano, je bila delegacija s predsednikom vlade na čelu pred kratkim na obisku v Beli hiši.

Vojko Volk
Vojko Volk (Foto: Denis Sadiković/N1)

Medtem pa v uradu predsednice med drugim poudarjajo, da je ravno v zadnjem času na Kitajsko odpotovalo več vladnih delegacij, nazadnje prav v tem tednu tudi gospodarska delegacija z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom na čelu, kar je morala vlada odobriti.

To je vlada tudi storila, Volk pravi, da zato, “ker si minister Han prizadeva uravnotežiti trgovinsko bilanco, čeprav ima Slovenija ima v blagovni menjavi s Kitajsko 7,3 milijarde minusa. 37-kratnik je najvišja razlika v neki trgovinski menjavi v zgodovini te države in vsi bi se morali vprašati, ne samo minister Han, ampak celotna vlada, kako bomo to uravnotežili, ker ob tej rasti kitajskega uvoza bo razlika prej kot v treh letih narasla na deset milijard. To pa je nevzdržno in nesmiselno”.

Predsednica: “Če Rop ne bo potrjen, bo odgovornost na politiki”

Predsednica in premier se bosta sestala v torek, po daljšem (ponovnem) molku med njima naj bi vendarle skušala zgladiti njune odnose in komunikacijo.

Nekateri poznavalci političnega zakulisja sicer ocenjujejo, da je med njima možno le začasno premirje, vzpostavitev dobrih in konstruktivnih odnosov pa ne (več).

Nataša Pirc Musar in Robert Golob
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Ključna zamera kabineta predsednika vlade in premierja osebno naj bi bila zaposlitev nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar v uradu predsednice, saj naj bi bili v premierjevem kabinetu prepričani, da Tatjana Bobnar ruši predsednika vlade.

Kot je znano, je bivša notranja ministrica premierju očitala, da je skušal vplivati na datum aretacije ruskih vohunov, kar se sicer ni potrdilo, zaradi domnevno nedopustnih poskusov vplivanja na delo policije pa ga je naznanila tožilstvu in KPK.

Za tem je predsednica Nataša Pirc Musar v odmevnem intervjuju za N1 dejala, da bi moral premier odstopiti, če bo KPK v tem postopku ugotovila kršitev integritete.

Policija je na podlagi naznanila Tatjane Bobnar dve leti zbirala obvestila nato pa predsednika vlade kazensko ovadila. Specializirano državno tožilstvo se do zdaj še ni odločilo, ali bo policijsko ovadbo zavrglo, zahtevalo sodno preiskavo ali vložilo neposredno obtožnico zoper predsednika vlade zaradi suma storitve korupcijskega kaznivega dejanja.

Ali in kako bo ta aktualna zaostritev odnosov med predsednico in premierjem vplivala na glasovanje o Antonu Ropu, še ni mogoče napovedati. V pomembni meri utegne biti to odvisno tudi od torkovega srečanja predsednice in premierja.

Je pa predsednica republike nedavno ob robu Festivala podjetništva v organizaciji SBC ponovila, da na najpomembnejše funkcije v državi predlaga strokovnjake. “Na začetku mandata sem obljubila, da bom na najpomembnejše funkcije v državi predlagala najboljše strokovnjake, ki so po mojem mnenju tudi izvoljivi. Če Rop ne bo dobil dovolj glasov, bo odgovornost na državnem zboru in politiki, in se bom po glasovanju odločala naprej,” je dejala.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje