Kakšna bo usoda notranjega ministra Boštjana Poklukarja, ki je zaradi številnih očitkov pod vse večjim pritiskom? Januarja bo v državnem zboru glasovanje o interpelaciji, premier Robert Golob in koalicijske stranke pa pričakujejo pojasnila o neukrepanju v primeru nepravilnosti pri varovanju državne tožilke Mateje Gončin, bremeni ga tudi sporno imenovanje Senada Jušića na čelo policije. V SD in Levici pravijo, da je stvar resna in da Poklukar še nima zagotovljenih njihovih glasov podpore. V opoziciji pa ocenjujejo, da bo odšel še pred glasovanjem.
Januarja se bo v državnem zboru pred poslanci moral zagovarjati minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Interpelacijo so vložili v opozicijski NSi, podpise pa so prispevali še poslanci SDS in trije nepovezani poslanci Dejan Kaloh, Anže Logar in Eva Irgl.
Interpelacijo so vložili, potem ko je upravno sodišče ugotovilo kršitve v postopku imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića. Sodišče je odločilo, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, da Jušić izpolnjuje pogoje za imenovanje, nezakonit. Sodišče je nezakonitost sklepa ugotovilo na podlagi pomanjkljive obrazložitve, a ga ni razveljavilo oziroma zadeve vrnilo v ponovni postopek. Minister Poklukar je takrat stopil v bran Jušiću in poudaril, da ta ostaja na čelu policije.
Kasneje je izbruhnila še afera varovanja državne tožilke Mateje Gončin, ki je policijo obtožila, da so varnostniki iz Centra za varovanje in zaščito (CVZ) nezakonito izvajali prikrite preiskovalne ukrepe tudi na njenem domu. Gončin je sicer o nepravilnostih že februarja obvestila Poklukarja, ki je odredil nadzor CVZ, po poročilu pa še reorganizacijo tega dela policije. Po tem, ko smo na N1 prvi razkrili podrobnosti omenjenega poročila, je tožilka za oddajo Tarča dejala, da gre v njem za poskus njene diskreditacije.
Bo minister Poklukar prestal interpelacijo?
Poklukarju se zaradi dogajanja resno maje ministrski stolček, saj nima podpore koalicijskih partneric SD in Levice.
Da v tem trenutku nima zagotovljenega prav nobenega glasu sedmih poslancev Socialnih demokratov, je tako v oddaji N1 STUDIO poudaril vodja poslancev Jani Prednik. V drugi največji koalicijski stranki so že večkrat izpostavili, da bi si želeli ponovitev razpisa za generalnega direktorja policije. “Če pri prvem imenovanju ni bilo nič narobe, potem ne razumemo, zakaj se razpis ne bi ponovil in se Jušića ponovno imenuje na ta položaj. Tako bi se ovrgla vsaka senca dvoma nad tem imenovanjem,” je dejal.
V SD zato pričakujejo ministrova dodatna pojasnila, se pa lahko do same interpelacije še kaj spremeni, pravi Prednik. Ob tem je dodal, da če je bilo pri imenovanju Jušića karkoli narobe, ta sploh ne bi smel postati šef policije.
“Pri poslancih Levice noben minister, ki mu grozi interpelacija, nima kar avtomatsko zagotovljenih naših glasov. Tudi minister Poklukar ne, sploh v luči zadnjih dognanj, smo v stranki zelo zaskrbljeni. Zahtevali bomo dodatna pojasnila glede dvomov pri imenovanju Jušića in delovanja CVZ,” pa je poudarila poslanka Levice Nataša Sukič.
Kot je dejala, zaupanje državljanov v temeljne institucije ne sme biti okrnjeno, sploh v primeru policije kot represivnega organa. Sukič pa je ob tem še dodala, da bi tisti na najodgovornejših položajih morali znati sami pretehtati o svoji objektivni odgovornosti in kdaj je presežena meja, ki zahteva odstop s položaja. Na vprašanje, ali je ta meja že dosežena, je odgovorila: “V tem primeru smo zelo na meji.”
Medtem pa minister Poklukar “v tem trenutku” še vedno uživa podporo poslanske skupine svoje stranke Svoboda, je dejala vodja njihovih poslancev Nataša Avšič Bogovič. V stranki delo policije ocenjujejo kot zgledno, Slovenija pa, da je v vrhu seznamov varnih evropskih držav. “Z ministrom se še nismo natančno pogovorili, tudi mi se želimo prepričati, ali je bilo vse v redu,” je dejala.
O spornem imenovanju Jušića je Avšič Bogovič dejala, da je bil sklep posebne natečajne skupine uradniškega sveta v času Jušićevega imenovanja zakonit. Da je nezakonit, je kasneje odločilo upravno sodišče, ki pa ga je kot takšnega ocenilo zaradi pomanjkljive obrazložitve in ga zaradi tega ni moglo preveriti. Preučujejo se možnosti, ali bo uradniški svet dopolnil oziroma razveljavil ta sklep, je dejala in zavrnila možnost, da bi Jušić odstopil s položaja. “Zakaj bi odstopil, če mu z ničimer ni dokazano, da pogojev ne izpolnjuje,” je še dejala in dodala, da je sicer najlažje ponoviti razpis, ampak da gre za stvar uradniškega sveta.
Godec: Poglejte, kaj ste vi naredili iz policije!
Vodja poslancev največje opozicijske stranke SDS Jelka Godec ji je odvrnila, zakaj se potem razpis ne ponovi, če je to najlažje. Po njenem mnenju sicer do interpelacije ministra Boštjana Poklukarja ne bo prišlo, saj bo sam pred tem zapustil položaj, kot se je to pokazalo že ob nekaj interpelacijah, ki so jih v tem mandatu vložili v SDS. Godec je še ocenila, da velik del krivde nosi tudi predsednik vlade Robert Golob, sploh v luči tega, da je na začetku mandata svoje varovanje prenesel iz CVZ na generalni sekretariat vlade. “Predsednik vlade je tisti, ki bi tukaj moral potegniti črto,” je poudarila.
“Ko smo bili mi na vladi, nam je bilo očitano, da je takrat zaupanje v policijo padlo na najnižjo raven. Zdaj pa poglejte, kaj ste vi naredili iz tega. Imate direktorja policije, ki je nezakonito imenovan in je neusposobljen. Imate ministra za notranje zadeve, ki ob vseh aferah pravi, da je čas za vročo čokolado,” je poudarila.
Po besedah Janeza Ciglerja Kralja, vodje poslancev NSi, je glavni očitek na Poklukarjev račun njegova neodzivnost na afere. “Ko je tožilka opozorila vodstvo CVZ, policije na nepravilnosti, da odtekajo njeni podatki nekam izven CVZ, morda tudi v kriminalne združbe, se ni zgodilo nič. Minister ni reagiral. Komu naj še državljani zaupajo,” je dejal. Porajajo se namreč vprašanja, komu policija trenutno prisluškuje, komu sledi in kdo ima te podatke. “To je nezaslišano,” je izpostavil.
V NSi menijo, da bi morala tako Jušić kot Poklukar odreagirati na to situacijo ter prevzeti odgovornost in odstopiti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje