Samostan Olimje v Podčetrtku je ena najbolj obleganih slovenskih turističnih znamenitosti. Vsako leto ga obišče na tisoče turistov in gotovo tudi med prvomajskimi prazniki ne bo nič drugače. A ljudje tako množično prihajajo tja tudi zaradi Stare lekarne, ki je najstarejša slovenska lekarna in po vsej verjetnosti tudi tretja najstarejša v Evropi. Starejši naj bili le lekarni v Dubrovniku in Parizu.
Ko so se leta 1663 v Olimje naselili patri pavlinci, se jih je nekaj začelo ukvarjati s sistematičnim preučevanjem zdravilnih zelišč.
V južnem stolpu samostana Olimje so uredili prostor, ki mu danes rečemo Stara lekarna. To je najstarejša lekarna v Sloveniji in po vsej verjetnosti tudi tretja najstarejša v Evropi. Starejši naj bi bili le še lekarni v Parizu in Dubrovniku.
Kdaj točno so pavlinci ustanovili lekarno v Olimju, natančno ne ve nihče, a najbolj verjetno je, da hkrati z nastankom pavlinskega samostana, torej pred več kot 360 leti. Lekarna se ponaša tudi z dragocenimi Lerchingerjevimi freskami iz leta 1780.
Pater Ernest Benko, gvardijan samostana, je v Olimje prišel pred dobrimi dvajsetimi leti. Zmeraj opozori, da patri niso ne zdravniki ne farmacevti in da pripravljajo le preproste naravne tinkture, mazila in čaje, ki lahko zdravstvene težave zgolj lajšajo.
V Olimje je prišel iz Afrike, kjer je bil misijonar. V zdravilnost zelišč sploh ni verjel, a nato so mu patri zeliščarji zaradi njegove nespečnosti in utrujenosti pripravili tinkture, s katerimi je te težave premagal. Po tem je začel jemati še česnovo tinkturo za zmanjšanje holesterola.
Staro lekarno so ponovno odprli na prelomu tisočletja in to prav na pobudo turistov, ki so večkrat povedali, da zgolj z ogledom fresk niso zadovoljni.
Želeli so tudi pripravke iz zdravilnih zelišč, ki jih na vrtu pred samostanom raste na tisoče. Prav vsako zelišče je označeno, zraven pa je tudi napis, pri lajšanju katerih težav konkretno zelišče pomaga.
Tako denimo na vrtu pred samostanom preberemo, da denimo pasji jezik pomaga pri težavah s hemeroidi, da sprošča krče, blaži bolečine in strjuje kri. Ali pa, da je zelenkasta dobra misel dobra za pljuča in prebavo, medtem ko denimo vsem dobro znana rabarbara pomaga tudi pri sečnih težavah in pospešuje prebavo …
Komur pripravki Stare lekarne lajšajo težave in se nima zmeraj možnosti odpeljati v Podčetrtek, pa bo prišla prav tudi informacija, da patri v lekarni naročila sprejemajo tudi po telefonu, nato pa naročilo pošljejo na dom po pošti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!