Šef klinike, dekan in predstojnik, ki zdravi še pri zasebnikih: “To je nemogoče”

Slovenija 26. Okt 202405:17 26 komentarjev
zdravstveni delavec
Fotografija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Strokovni vodja klinike za ginekologijo in perinatologijo v UKC Maribor prof. dr. Iztok Takač, ki se mora te dni ukvarjati s porušenimi odnosi v mariborski porodnišnici, opravlja tri funkcije naenkrat. Poleg tega, da je strokovni vodja klinike, je tudi dekan mariborske medicinske fakultete in tam predstojnik katedre za ginekologijo. Poleg tega, da dela v UKC Maribor, dela še pri dveh zasebnikih. Vodstvo UKC Maribor problema ne vidi. Takač je dobil še en mandat na čelu klinike za ginekologijo, ki jo sicer vodi že 22 let. Ob vsem tem pa je še član strateškega sveta za zdravstvo, ki deluje kot posvetovalno telo premierju Robertu Golobu. Kako je mogoče kakovostno opravljati toliko odgovornih nalog naenkrat?

Kot smo poročali, je v mariborski porodnišnici zavrelo, potem ko je bila imenovana nova vodja enote za neonatalogijo. Velik del zaposlenih, ne le z omenjene enote, ampak iz celotne porodnišnice, ji je odreklo podporo. Očitajo ji neustrezno komunikacijo ter neprimeren odnos do podrejenih in do porodnic.

Iz UKC Maribor, ki ga vodita generalni direktor prof. dr. Vojko Flis in strokovna direktorica prof. dr. Nataša Marčun Varda, so za N1 zagotovili, da so ob prijavah reagirali hitro in ustrezno.

A zaposleni, s katerimi smo se pogovarjali v minulih dneh, so ocenili, da je dogajanje v porodnišnici samo eden od pokazateljev slabih odnosov na Kliniki za ginekologijo in perinatologijo UKC Maribor, ki jo vodi prof. dr. Iztok Takač.

Iztok Takač
Prof. dr. Iztok Takač (foto: arhiv UKC Maribor)

Takača je generalni direktor Flis pred kratkim ponovno imenoval na funkcijo strokovnega vodje klinike. Kliniko sicer vodi že 22 let. Od junija 2021 je tudi dekan medicinske fakultete. Je predstojnik katedre za ginekologijo, poleg tega pa dela še v dveh zasebnih zdravstvenih zavodih.

Več zaposlenih na kliniki je za N1 povedalo, da se problemi kopičijo, ker je Takač razpet med zahtevnima funkcijama na kliniki in medicinski fakulteti. “Brez dvoma dela veliko, a ti dve funkciji sta prezahtevni, da bi zmogel vse,” nam je povedal eden od virov. Drugi je ocenil podobno, da “odkar je Takač dekan, na kliniki ni več pri stvari”.

Vodstvo UKC Maribor ne vidi problema

Takač je po javno dostopnih podatkih na kliniki zaposlen 70-odstotno, od tega 20 odstotkov predstavlja povečan obseg dela iz naslova raziskovanja, kar za zaposlene z akademskimi nazivi ni nenavadno. Na fakulteti je zaposlen 50-odstotno, kar je pogoj, da je lahko dekan, je povedal za Večer.

Na vprašanje, ali je takšna delna zaposlitev na kliniki ustrezna glede na zahtevnost funkcije strokovnega vodje – posebej v luči očitkov, da je zato na kliniki manj prisoten in da se problemi posledično ne rešujejo ažurno in ustrezno – so nam z UKC Maribor odgovorili, da Takač kot strokovni vodja in dekan ne opravlja dveh konkurenčnih dejavnosti in da imajo predstojniki kateder na mariborski medicinski fakulteti pogosto več funkcij.

“Prof. Takač je kljub delni zaposlitvi prisoten na kliniki vse dni v tednu in dosegljiv. Ocene, da dela ne zmore opraviti, so zavajajoče in navedene v anonimnem pismu (ki ga je v času razpisa za strokovnega vodjo prejel generalni direktor, op. a.). Vodstvo UKC Maribor nikoli ni bilo uradno seznanjeno s kakšnim konkretnim primerom neustreznega dela prof. Takača kot strokovnega vodje klinike,” so navedli in poudarili, da dosežki klinike kažejo na “zelo dobro strokovno vodenje”.

Vojko Flis
Vojki Flis, generalni direktor UKC Maribor (Foto: sobotainfo/Bobo)

Opravljati ti dve funkciji hkrati je “fizično nemogoče”

A sogovornik, ki ima v UKC Maribor tudi dolgoletne vodstvene izkušnje in je dobro seznanjen s situacijo, je povedal, da se mu zdi “fizično nemogoče”, da bi ena oseba opravljala obe funkciji hkrati, torej funkcijo strokovnega vodje klinike in dekana medicinske fakultete, saj da je vsaka od njiju zelo zahtevna in terja celega človeka. Opozoril je tudi na tveganje konflikta interesov.

Na razpis za strokovnega vodjo klinike sta sicer poleti prispeli dve prijavi, ki sta ustrezali pogojem, so nam potrdili v UKC Maribor. A kljub temu da je generalni direktor pred imenovanjem prejel anonimni dopis, v katerem je pisalo, da “večina specialistov ginekologov in porodničarjev” ne podpira Takačevega vnovičnega imenovanja, ga je Flis potrdil.

Z UKC so nam pojasnili, da anonimnega pisma niso upoštevali, saj da ni mogoče vedeti, ali gre zgolj za mnenje nezadovoljnega posameznika ali manjše skupine, in da “ni nujno, da odraža mnenje večine”. So pa upoštevali pisno podporo vseh štirih predstojnikov oddelkov Klinike za ginekologijo in perinatologijo, ki jo je Takač priložil prijavi, saj da to “nedvomno odraža podporo njegovi kandidaturi”.

Naši sogovorniki so opozorili, da teh podpisov vodstvo ne bi smelo upoštevati, saj da gre za izrazito delovanje s pozicije moči. Takač je namreč predstojnikom trikrat nadrejen: kot strokovni vodja klinike, kot predstojnik katedre za ginekologijo in kot dekan medicinske fakultete.

Medicinska fakulteta v Mariboru
Medicinska fakulteta Univerze v Mariboru. (Foto: Miloš Vujinovič/BOBO)

Del zaposlenih je o tem obvestil tudi komisijo za preprečevanje korupcije ter svet zavoda UKC Maribor. Kot so zapisali, Takaču obe hkratni poziciji (strokovnega vodje klinike in dekana, op. a.) omogočata izvajanje pritiskov na direktorje in ostale zaposlene v bolnišnici za dosego lastnih interesov.

“S habilitacijskimi postopki, razporejanjem pedagoškega dela in raziskovalnih projektov lahko dekan ’nagrajuje’ in ’kaznuje ali pritiska na zaposlene’ v skladu s svojimi interesi,” so zapisali v dopisu, ki smo ga pridobili neuradno.

Takač: V zbiranju podpore ne vidim nič slabega

Z UKC so na vprašanje o morebitnem Takačevem navzkrižju interesov odgovorili, da bo o tem presodila protikorupcijska komisija. Zavrnili pa so očitek, da je Takač podpise podpore zbiral s pozicije moči. “Vodstvo UKC Maribor nikoli ni bilo deležno pritiskov od prof. Takača,” so poudarili.

“Predstojniki posameznih oddelkov so avtonomni, vsi že habilitirani na medicinski fakulteti (trije profesorji, en docent) in so svoje mnenje podpisali. O podrejenosti habilitiranih učiteljev do medicinske fakultete ne moremo govoriti, saj medicinska fakulteta pedagoškega procesa (predavanja, izpiti) brez sodelovanja habilitiranih učiteljev ne bi mogla izvajati in je na ta način odvisna od dobrega sodelovanja z njimi.”

Takač je očitek, da je izvajal pritisk na predstojnike na kliniki, da bi ga podprli pri kandidaturi, za Večer zavrnil. “Preden sem se ponovno prijavil na to funkcijo, sem želel preveriti, ali imam zaupanje predstojnikov in ali me podpirajo. To so izrazili tudi s podpisom, zato sem se toliko lažje in raje prijavil. V tem ne vidim nič slabega.” Zavrnil je tudi očitke, da je v času, odkar je dekan, kakovost dela na kliniki upadla.

Pri opravljanju funkcij strokovnega vodje klinike in dekana ne vidi konflikta interesov. “Popolnoma nasprotno. Medicinska fakulteta ni konkurenčna ustanova UKC Maribor. Večina vodij klinik v Mariboru, tudi v Ljubljani, je hkrati prodekanov. Gre za sinergijsko delovanje. Nekdo, ki pozna oba sistema, lažje usklajuje delovanje, habilitacijske postopke … To vidim celo kot prednost, univerza to tudi podpira,” je še povedal za Večer in zagotovil, da je vsak dan na kliniki na jutranjem raportu in vsak dan tudi na fakulteti. “Zaradi tega niti fakulteta niti klinika ne trpita v nobeni kvaliteti.”

Po javno dostopnih podatkih sicer noben od štirih prodekanov ljubljanske medicinske fakultete ni vodja klinike, prav tako ne dekan ljubljanske medicinske fakultete prof. dr. Igor Švab, ki je po javno dostopnih podatkih 90-odstotno zaposlen na fakulteti, 30-odstotno pa na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

KPK: Kopičenje funkcij ni v javnem interesu

Na komisiji za preprečevanje korupcije so za N1 potrdili, da so septembra prejeli omenjeno prijavo zoper Takača, in pojasnili, da jo obravnavajo v predhodnem preizkusu. Zaradi interesa postopka več informacij ne dajejo.

Dodali pa so: “Na splošno na KPK zagovarjamo stališče, da kopičenje funkcij praviloma ni v javnem interesu, saj zaradi možnega nastanka okoliščin nasprotja interesov to lahko vpliva na neodvisno, objektivno in nepristransko opravljanje dela ter zagotavljanje delovanja v javnem interesu.”

Dela še pri dveh zasebnikih. “Sem človek, ki zgodaj vstane”

Poleg tega, da Takač vodi eno od večjih klinik v mariborskem UKC, kjer štirikrat mesečno tudi dežura, ter vodi katedro in medicinsko fakulteto, pa dela tudi v dveh zasebnih zdravstvenih ustanovah: v diagnostičnem centru Sanabilis ter v Medicinskem in wellness centru Fontana, ki spada pod okrilje Diagnostičnega centra Bled.

UKC Maribor pravi, da ima Takač vsa potrebna soglasja v skladu s trenutno veljavno zakonodajo, enako kot “mnogi drugi” zaposleni na kliniki in v UKC Maribor. “Soglasja je pridobil na enak način in po enakih pravilih, kot veljajo za vse ostale zaposlene.”

Takač je za Večer dejal, da je človek, ki zgodaj vstane. Dodal je, da kot vodja podeljuje soglasja vsem zaposlenim, da lahko delujejo tudi izven UKC. To vidi kot prispevek k zmanjševanju čakalnih vrst in bremena javnega sektorja.

Takač je tudi član strateškega sveta za zdravstvo, ki ga vodi kirurg Erik Brecelj, ter član razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo in porodništvo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje