V Sloveniji smo priča najdaljši zdravniški stavki v zgodovini države. Več mesecev stavkajo tudi zaposleni na javnih upravah. Predstavniki stavkajočih sindikatov so se v sredo sestali, si izmenjali izkušnje in izkazali medsebojno podporo. Strinjajo se, da so bila dosedanja pogajanja z vlado zaznamovana z zavajanjem, zakonskimi omejitvami stavke in neresnimi pristopi vlade.
Predstavniki Sindikata državnih organov Slovenije in zdravniškega sindikata Fides so se sestali v sredo in si izkazali medsebojno podporo v svojih stavkovnih aktivnostih.
Cilj srečanja je bil predvsem izmenjava izkušenj in podpora nadaljnjim aktivnostim pri zagotovitvi boljših delovnih pogojev ter boljšega plačila, so po srečanju zapisali v skupnem sporočilu za javnost.
Predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije (Fides) Damjan Polh je poudaril, da je namen srečanja okrepiti enotnost in skupno prizadevanje za izboljšanje pogojev dela ter povzel trenutno stanje v slovenskem zdravstvenem sistemu. Poudaril je, da so pogoji za delo tam nevzdržni, zdravniki in zobozdravniki so preobremenjeni, slabo plačani in delajo v neprimernih razmerah, kar vodi do množičnih odhodov v tujino ali v zasebni sektor. “Enotni bomo močnejši in vlada nas bo morala jemati resno,” je še dodal.
Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk in sekretar Renato Romić sta medtem izpostavila “nedopustno stanje na upravnih enotah”, ki se kaže v velikih upravnih zaostankih, kadrovski podhranjenosti, nizkih plačah in enormnih pritiskih tujcev na vrata in okenca upravnih enot.
Poudarila sta, da poseben problem predstavlja dušitev oziroma onemogočanje stavke, ki ga po njunem mnenju izvaja ministrstvo za javno upravo, ki od vodstev upravnih enot in od uslužbencev zahteva, da med stavko opravljajo vse naloge, in tako nezakonito posega v pravico do stavke.
Stavki trajata že več mesecev
Stavka Fidesa traja od 15. januarja in je najdaljša zdravniška stavka v Sloveniji doslej. Fides zahteva ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Stališča glede stavkovnih zahtev sta vlada in Fides skušala zbližati tudi z mediacijo, a je bila ta neuspešna. Fides in vlada sicer nadaljujeta stavkovna pogajanja za zaprtimi vrati.
Na upravnih enotah so na razmere, s katerimi se soočajo, opozorili pred letom dni z enourno protestno prekinitvijo dela. Konec januarja letos je sledila stavka, ki se ji je v treh dneh pridružilo 41 upravnih enot. V stavki, ki je potekala od marca vsako sredo, so bili udeleženi zaposleni iz 55 upravnih enot. Zaposleni na 34 od 58 upravnih enot so s 15. majem začeli stavkati vsakodnevno do izpolnitve zahtev, na 13 upravnih enotah nadaljujejo stavkovne aktivnosti ob sredah. Na 11 upravnih enotah pa stavke ni. Vlada in sindikati sicer nadaljujejo stebrna pogajanja o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, katerega ključni del je nova plačna lestvica.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje