Oglaševanje

Sistem SI-ALARM po ugotovitvah Telekoma deluje brezhibno

author
STA
29. sep 2025. 20:04
Test SI-ALARM
Foto: Borut Živulović/F.A.Bobo

Družba Telekom Slovenije, ki upravlja SI-ALARM, je po sobotnem testiranju sistema ugotovila, da ta deluje brezhibno. Tehnične težave je imel eden izmed operaterjev, zato so določeni uporabniki prejeli sporočilo z zamikom. Razlog, da ga nekateri niso prejeli, pa je v neposodobljenih mobilnikih ali omejitvi posameznih tehnologij mobilnega omrežja.

Oglaševanje

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je zaprosilo Telekom Slovenije, kot pogodbeno odgovornega za vzpostavitev sistema SI-ALARM, da poda poročilo o uspešnosti sobotnega testiranja. Na Telekomu Slovenije so zdaj sporočili, da je analiza sobotnega dogodka, katerega namen je bil preveritev delovanja sistema javnega obveščanja in alarmiranja SI-ALARM, pokazala, da ta deluje v skladu s specifikacijo in standardi.

V primeru sobotnega testa je bil po njihovih navedbah odstotek dostave sporočila več kot 95 odstotkov celic, ko govorimo o skupni številki vseh mobilnih operaterjev na vseh mobilnih tehnologijah za celotno območje Slovenije. Glede na podatke je bil v državah, ki so takšen sistem že uvedle, odstotek uspešnosti med 70 in 75 odstotki, so dodali.

Oglaševanje

Tehnične težave pri dostavi sporočil v omrežju je imel eden izmed operaterjev. Odpravil jih je v treh urah, zato so določeni uporabniki prejeli sporočilo z zamikom. "Iz navedenega je razvidno, da je prišlo do tehničnih težav v mobilnem omrežju operaterja in ne v delovanju samega sistema," so navedli v Telekomu.

Eden od razlogov, da nekateri uporabniki sporočila niso prejeli, so neposodobljeni mobilni telefoni. Kot so pojasnili, ima vsak proizvajalec svoj način vključevanja funkcionalnosti. "Na oba proizvajalca mobilnih telefonov bomo posredovali prošnjo, da se v najkrajšem času izvedejo ustrezne posodobitve njihovih mobilnih aparatov," so povedali.

Testiranje novega sistema za obveščanje in alarmiranje
Foto: Zajem zaslona/Vlada Republike Slovenije

Pojasnili so, da proizvajalec Apple tovrstne funkcionalnosti vključuje ločeno, glede na državo, v kateri se sistem vpeljuje. V ta namen je Apple izdal posodobitev operacijskega sistema za mobilne telefone, kupljene v Sloveniji, ki je vsebovala novo funkcionalnost SI-ALARM. Če si uporabniki te verzije niso namestili (avtomatske posodobitve na verzijo iOS 26 Apple ni omogočil), sporočila niso mogli prejeti.

Oglaševanje

"Po opravljeni preliminarni analizi lahko z veliko verjetnostjo trdimo, da je bil odstotek uporabnikov z registriranimi aparati iPhone, ki so v soboto ob 12. uri imeli nameščeno verzijo iOS 26, približno 19 odstotkov," so navedli v Telekomu.

Sporočila prav tako niso prejeli uporabniki operacijskega sistema Android, ki imajo na svojem telefonu nameščeno verzijo operacijskega sistema manj kot 12. Android še letos predvideva nadgradnjo svojega operacijskega sistema, v tem primeru bo nadgradnja neodvisna od uporabnikov in bo samodejna, vključevala bo popravke funkcionalnosti SI-ALARM. Ti bodo preimenovanje 1. nivoja alarmnih sporočil iz predsedniško v nacionalno opozorilo ter vključitev zvočnega signala ob prejemu sporočila, tudi ko ima uporabnik svoj mobilni telefon nastavljen na tiho.

Razlog za neprejem sporočila je tudi omejitev posameznih tehnologij mobilnega omrežja. Medtem ko mobilno omrežje 4G sporočila obdela in distribuira v nekaj sekundah, sta omrežji 2G in 3G veliko bolj kompleksni pri obdelavi in distribuciji tovrstnih sporočil. Ti dve tehnologiji v signalizacijskem kanalu obdelujeta veliko več podatkov, zato lahko pride do zamud pri dostavi sporočila.

Oglaševanje

"Izkušnje iz tujine kažejo, da je na 2G in 3G omrežju časovni interval od kreiranja do prejema sporočila lahko tudi daljši od 10 minut. Ker smo testno sporočilo po dogovoru oddajali 30 minut, je lahko tudi to eden izmed razlogov," so še zapisali pri Telekomu.

Minister za obrambo Borut Sajovic bo medtem vztrajal pri tem, da se izvede novo javno testiranje sistema SI-ALARM, in sicer s ciljem, da sporočilo tokrat dobi 95 odstotkov uporabnikov. Število prejetih obvestil je bilo po njegovi oceni prenizko, da bi lahko rekli, da sistem brezhibno deluje, je dejal.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih