Škofje so ob začetku velikonočnega tridnevja v stolnih cerkvah svojih škofij darovali krizmene maše. Pri njih so blagoslovili olje, ki ga čez leto uporabljajo pri različnih obredih, in obnovili duhovniške zaobljube.
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v pridigi v ljubljanski stolnici dejal, da mora vsaka delitev zakramenta poživiti zavest odgovornosti. “Maziljeni smo bili namreč zato, da bi posvečevali krščansko ljudstvo,” je dejal. To posvečevanje po njegovih besedah ne more biti zgolj mehanično opravljanje zakramentalnih dejanj. “Ko svoj prst pomočimo v sveto olje, moramo zavestno vstopiti v sveto dogajanje. Bog je, ki deluje. In vedno znova ga iskreno prosim, naj tudi pri tej delitvi zakramenta najprej deluje na meni, da bom vreden biti njegov služabnik in delivec zakramenta,” je izpostavil.
V nadaljevanju je dejal, da niti duhovnik niti škof v svojem delovanju nista zasebnika. “Župnija ni moje podjetje, v katerem moram ustvarjati dobiček, morda presežek dohodkov nad izdatki, v katerem mora biti število krstov večje od pogrebov,” je opomnil. Kadar se začnejo te številke obračati drugače, je po njegovem opozorilu pod vprašaj postavljeno duhovništvo posameznika, njegova uspešnost.
“A nihče izmed nas ni poslan na svoje mesto, da bi bil uspešen, ampak da bi v sodelovanju s škofom in pod vodstvom Svetega Duha vodil Božje ljudstvo,” je povedal. “Žal nas je strah, da bi v resnici postali učenci in služabniki Kristusa, ki je svet odrešil s svojo ‘ljubeznijo do konca’, ne s svojo uspešnostjo,” je dodal v pridigi, ki jo je Katoliška cerkev objavila na svoji spletni strani.
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je medtem v pridigi spomnil, da je duhovnik oznanjevalec vesele novice. Glede na to ni dovolj, da ohranja to, kar je prejel, ampak je treba napredovati. Po njegovem mnenju je to pot nenehne duhovne rasti in zorenja.
Duhovnike, diakone, bogoslovce ter redovnice in redovnike je povabil, naj bodo učenci pravih odnosov, ki temeljijo na zaupanju, spravi in miru. Svojo pot naj nadaljujejo z navdušenjem in pogumom. Sodobnega časa namreč ne vidi kot naklonjenega Cerkvi, še manj pa duhovnikom, diakonom, bogoslovcem, redovnicam in redovnikom.
Največja nevarnost se mu zdi, da bi želeli postati všečni ljudem, h katerim so poslani, in bi se pustili zapeljati povprečnosti, očarljivosti minljivega, skušnjavi moči in vpliva v družbi. Z namenom, da varujejo um in srce, je zato po njegovem prepričanju potrebna notranja budnost.
Ob tem je vernike prosil, da skrbijo za svoje duhovnike, in sicer tako za njihovo zdravje in dobro počutje kot tudi za njihov gmotni položaj. Naj bodo njihovi sodelavci in naj prevzemajo naloge, ki bodo duhovnike razbremenile, je zaprosil.
“Olje je zdravilo za rane”
Olje je protagonist današnjega praznovanja, pa je izpostavil novomeški škof Andrej Saje. Olje po njegovem daje lepoto in sijaj in je zdravilo za rane. Sveta olja so namenjena maziljenju glave in čela, prsi in rok ter imajo duhovni pomen. S krstnim oljem bodo maziljeni katehumeni, z bolniškim oljem bolni, s sveto krizmo pa novokrščenci, birmanci, novomašniki in na novo posvečeni škofje. S sveto krizmo mazilijo tudi nove ali prenovljene cerkve, oltarje in zvonove, je pojasnil.
Krizmena maša duhovnike po njegovih navedbah med drugim spominja na prejem zakramenta svetega reda. Pozval je, naj bo današnji dan poleg obnovitve obljub povabilo k refleksiji o tem, kako izvajajo svojo službo. “Vprašajmo se, kako doživljamo in sprejemamo dejstvo, da smo del vesoljne Cerkve,” je predlagal.
Pridigo je sklenil s povabilom, naj svetu prinašajo olje sočutja in usmiljenja, veselja in upanja. “Naj bo v nas olje sočutja do ubogih in zapostavljenih. Ne pozabimo na olje smeha in zdravega smisla za humor. Olje odpuščanja in molitve naj nas žene, da ne omagamo,” je dodal.
Krizmene maše so ime dobile po sveti krizmi, oljčnem olju, obogatenem z balzamom ali dišavnicami, nad katerim škof zmoli posvetilno molitev. Olje posveti samo škof, in sicer enkrat na leto, so zapisali v Katoliški cerkvi. Duhovniki in škofje uporabljajo sveto krizmo pri podeljevanju zakramentov, tako pri krstu, birmi ter diakonskem, mašniškem in škofovskem posvečenju, prav tako pa tudi pri posvetitvi oltarja ali cerkve. Škof pri krizmeni maši blagoslovi tudi krstno in bolniško olje, ki se uporabljata pri podeljevanju zakramenta krsta oziroma bolniškega maziljenja.
Poleg tega duhovniki pri krizmeni maši obnovijo duhovniške obljube in s tem pokažejo medsebojno povezanost ter povezanost s škofom in stolno cerkvijo.
Papež Frančišek je na današnji veliki četrtek v vatikanski baziliki svetega Petra daroval krizmeno mašo, pri kateri oljčno olje posvetijo v sveto krizmo, ki jo nato čez leto uporabljajo pri krstu in birmi. V pridigi je pozval duhovnike, naj z ljubeznijo gledajo na tiste, ki so daleč od vere, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Papeža, ki je v zadnjem času zaradi bronhitisa odpovedal več dogodkov, so pred oltar pripeljali na invalidskem vozičku.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!