Skrbi je konec, priljubljeno kočo je odkupila občina

Slovenija 07. Jan 202505:15 1 komentar
Koča Mladika na Pečni rebri je naprodaj.
Koča Mladika na Pečni rebri (Foto: Nepremičnine Land)

Potem ko je v Postojni završalo zaradi prodaje izjemno priljubljene planinske koče Mladike — občani so se namreč zbali, da bi jo kupil zasebnik in dostop do koče omejil —, je Planinsko društvo Postojna, ki kočo upravlja, našlo primernega kupca. Čeprav so imeli na mizi višjo ponudbo zasebnika, so se naposled odločili, da Mladiko po nižji ceni prodajo občini, ki je interes za nakup izrazila že novembra. "Tako Mladika ostaja dostopna vsem Postojnčanom in vsem, ki si želijo rekreacije na tej lokaciji," je za N1 zadovoljna povedala predsednica planinskega društva.

Novembra smo poročali, da je na nepremičninskem trgu pristala planinska koča Mladika na Pečni rebri, ki se dviga nad Postojno.

“Najlepši razgled po celotni dolini, brez sosedov in z asfaltiranim dovozom … kaj bi si lahko več zaželeli,” je pisalo v nepremičninskem oglasu za kočo, ki je “zakoreninjena v lepih spominih iz otroštva in mladosti”.

Planinsko društvo Postojna (podobno kot jeseniško društvo, kjer je vodstvo predlagalo prodajo zelo obiskanega Tičarjevega doma na Vršiču) se je namreč znašlo v finančnih težavah. Pred dvema letoma so se lotili prenove dotrajane Vojkove koče na Nanosu, a so zaradi podražitev stroški narasli za 100.000 evrov.

“Seveda smo najeli dodaten kredit, ker račune moraš plačati, a tudi kredit je treba vrniti. Ko bomo januarja začeli vračati glavnico, bosta najemnini obeh koč ravno zadostovali za poplačila mesečnih obrokov banki, ob predpostavki, da bi imeli stalna najemnika, ki redno plačujeta,” je takrat pojasnjevala predsednica društva Neva Šemrov.

Koča Mladika na Pečni rebri je naprodaj.
Koča Mladika na Pečni rebri (Foto: Nepremičnine Land)

“Najemnine od koč v našem koncu Slovenije niso dovolj visoke, da bi pokrile tekoče vzdrževanje, kaj šele investicije. Na Mladiki smo bili sredi gradnje na Nanosu celo leto brez najemnika, potem pa smo imeli takega, ki ni plačeval niti stroškov in nam je za njim ostal le sklep sodišča o izterjavi 2.500 evrov,” je še dejala predsednica društva. Ni jim preostalo drugega, kot da Mladiko, ki je izjemno priljubljena rekreacijska točka in znamenitost občine, prodajo.

To je med občani sprožilo precej zaskrbljenosti, da ne bi koče kupil zasebnik in dostopa do nje omejil. Da bi bilo to veliko razočaranje, je bila jasna tudi občina, ki je takoj stopila v akcijo.

Občina je Mladiko odkupila za 124.000 evrov

Konec novembra je o prodaji koče Mladike razpravljal postojnski občinski svet. Svetnikom je župan Igor Marentič pojasnil, da je občina, ko je postalo jasno, da bo društvo zaradi finančnih težav kočo moralo prodati, podala ponudbo za odkup. Ta je bila vezana na cenitev sodno zapriseženega cenilca in je znašala 107.000 evrov. Kasneje je po besedah Marentiča naročila novo cenitev, ki je znašala 124.000 evrov “in je pravičnejša. Občina torej lahko ponudi največ toliko”, je župan povedal na seji sveta.

Spomnimo: planinsko društvo je prodajo koče prepustilo nepremičninski agenciji, ki je ceno za parcelo, vrt, parkirišče in igrišče v velikosti 4.805 kvadratnih metrov postavila pri 185.000 evrih.

Svetniki so s 14 glasovi za in nič proti potrdili predlog, da Mladiko odkupi občina. Decembra je s Planinskim društvom občina že podpisala kupoprodajno pogodbo, Mladiko pa bo po besedah občine upravljal Zavod Znanje. “Najemno razmerje s prenosom lastništva ne preneha, tako da vstopamo v aktualno najemniško razmerje, dokler je sklenjena pogodba,” so na občini pojasnili za N1. Ob tem si želijo, da bi uredili tudi okolico koče in postavili nova otroška igrala.

Koča Mladika na Pečni rebri je naprodaj.
Koča Mladika na Pečni rebri (Foto: Nepremičnine Land)

Društvo je imelo na mizi tudi višjo ponudbo zasebnika

Predsednica Planinskega društva Postojna Neva Šemrov je za N1 zadovoljna povedala, da so z ekipo v novo leto vstopili odlično. Kupoprodajno pogodbo so namreč podpisali na silvestrovo, z denarjem pa so že odplačali večji del kredita, in sicer v višini 100.000 evrov.

Zdaj društvo končno lažje diha, pa čeprav jim je po plačilu kredita in davka na dobiček od kupnine ostalo le še nekaj tisočakov. “S tem veliko ne bomo mogli narediti, a vsaj večjega deleža kredita smo se znebili,” pravi.

Na mizi so sicer imeli tudi resno ponudbo zasebnika, ki je bil za Mladiko pripravljen odšteti malce več kot občina. “Za nižjo ceno smo se odločili zavestno, da je Mladika ostala v skupnih rokah. Še naprej je dostopna vsem Postojnčanom in vsem, ki si želijo rekreacije na tej lokaciji,” je pojasnila predsednica društva.

Pa tudi če bi se vseeno odločili za ponudbo zasebnika, po besedah predsednice društva po plačilu davka razlika med ponudbama ne bi bila prav velika.

Kot smo poročali, Planinska zveza Slovenije sicer podatka o finančnem stanju društev nima, priznava pa, da se nekaj društev spopada s težkim finančnim položajem. V tega jih je pahnila predvsem “investicija v obnovo koč v času zelo velike inflacije in posledično bistveno višjih končnih stroškov, kot je bilo prvotno načrtovano”. Stroški lahko namreč hitro narastejo, je s primerom ponazoril Valentin Rezar, predsednik Planinskega društva Radovljica, kjer imajo v lasti tri planinske koče. “Če v dolini določeno vzdrževalno delo stane 10.000 evrov, se ta vsota v visokogorju potroji ali pa je celo štirikrat višja. Kar pomeni, da planinsko društvo za enako storitev plača 40.000 evrov. In v teh primerih je večinoma prepuščeno samo sebi,” je povedal.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje