Slovenija ne ustavlja obravnave sirskih prošenj za azil

Slovenija 11. Dec 202413:31 5 komentarjev
Sirski potni list
Sirski potni list (Foto: PROFIMEDIA)

Slovenija ne ustavlja obravnave prošenj za mednarodno zaščito, ki so jih podali sirski državljani. Kot so sporočili z notranjega ministrstva, bodo v postopkih z državljani Sirije ponovno preučili spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje postopka. Več držav članic Evropske unije je že napovedalo, da bodo začasno zaustavile obravnavo prošenj sirskih beguncev za azil.

Prošenj za azil sirskih državljanov slovenski organi ne bodo prenehali obravnavati, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve. “O obravnavi postopkov za mednarodno zaščito sporočamo, da teh ne ustavljamo. Bomo pa v konkretnih postopkih z državljani Sirije ponovno preučili spremenjene razmere in nova dejstva, kar bi lahko vplivalo na trajanje posameznega postopka,” so zapisali v odgovoru na vprašanja N1.

V Siriji so namreč uporniške skupine v nedeljo strmoglavile režim predsednika Bašarja al Asada. Za tem pa je več držav članic EU napovedalo začasno zaustavitev obravnave prošenj za azil sirskih beguncev. To so med drugim napovedale Nemčija, Avstrija, Italija, Francija in Hrvaška.

Morebitne spremembe obravnav sirskih prošenj za azil je komentirala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon, ki si želi enotnega pristopa v EU. Ob vsaki spremembi razmer v državi izvora je treba vnovič preučiti razmere in to upoštevati pri vsebinskem odločanju, je na seji odbora DZ za zunanjo politiko dejala Fajon, ki jo je poslanec SDS Žan Mahnič pozval, naj Slovenija Sirijo uvrsti na seznam varnih držav, ustavi obravnave prošenj za azil in izžene Sirce, ki so ga v zadnjih letih prejeli.

Fajon je izpostavila svarilo Evropske komisije, da pri odločanju o tem ne gre hiteti. Izpostavila je pomen varovanja civilistov in poudarila, da bodo razmere še nadalje spremljali in analizirali. “Zadnje, kar si želimo, je, da bi se zdaj dogajale kakšne sekundarne migracije sirskih prosilcev zaradi zaostrene retorike v posameznih državah članicah,” je dejala.

Nujen se ji zdi enoten pristop oziroma vsaj enotna komunikacija članic EU in pričakuje, da bo na celotni evropski ravni sprejeta skupna odločitev, o čemer naj bi že v četrtek govorili notranji ministri držav članic. Kot je poudarila, bi v primeru Slovenije tovrstne odločitve imele precej simboličen učinek. “Ker smo mi imeli, če se ne motim, 30 odločitev o podelitvi zaščite azila sirskim prebivalcem v letu, letu prej pa 15 in da teh prošenj za zaščito pri nas ni veliko, bi taka odločitev imela zelo simboličen pomen,” je dejala.

Na notranjem ministrstvu so v odgovoru še navedli, da pozorno spremljajo razvoj dogodkov v Siriji in ravnanja držav članic. “Slovenska policija je poostrila nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko ter izravnalne ukrepe v notranjosti države z namenom boja proti terorizmu in preprečevanja nezakonitih migracij,” so napovedali. Kot so še dodali, so notranji ministri Slovenije, Italije in Hrvaške v stiku, o vplivu padca sirskega režima na varnost v EU pa se bodo pogovorili tudi ob robu četrtkovega zasedanja Sveta Evropske unije za pravosodje in notranje zadeve.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje