Slovenija bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko podaljšala še za šest mesecev, in sicer do 22. junija 2024. Na ministrstvu za notranje zadeve navajajo, da bodo "načini in intenziteta ukrepov začasnega nadzora na notranjih mejah še naprej ciljno usmerjeni in osredotočeni na preprečevanje terorizma, ekstremizma in čezmejne kriminalitete", pri čemer izpostavljajo, da bodo izvedeni s čim manj vpliva "na potnike, okolje in gospodarstvo in še posebej na življenje prebivalstva ob meji".
Vlada je izdala odlok o uvedbi začasnega ponovnega nadzora na notranjih mejah Republike Slovenije z Republiko Hrvaško in Madžarsko, ki bo začel veljati 22. decembra. Z njim podaljšuje nadzor na notranjih mejah s Hrvaško in Madžarsko za šest mesecev, in sicer do 22. junija 2024.
Kot so ob tem pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, bo nadzor uveden na podlagi prvega odstavka 36. člena zakona o nadzoru državne meje v zvezi z 25. členom zakonika o schengenskih mejah.
“Izrazito poslabšanje varnostnih razmer na Bližnjem vzhodu in grožnje, ki se odražajo v številnih pozivih terorističnih organizacij k izvedbi terorističnih in drugih nasilnih dejanj v zahodnih državah, ob nadaljevanju ruske vojaške agresije v Ukrajini, razvoja varnostne situacije v Afganistanu, pa tudi nasilnih konfliktov v nekaterih afriških državah, zahtevajo sprejem skrajnih ukrepov za zagotovitev javnega reda in notranje varnosti,” so dodatno pojasnili na pristojnem ministrstvu.
Ocena ogroženosti zaradi terorizma na tretji stopnji od petih
Na ministrstvu za notranje zadeve navajajo, da ocena ogroženosti zaradi terorizma v Sloveniji ostaja na povišani – tretji stopnji od petih. “V zadnjem obdobju je stopnjo teroristične ogroženosti povišal tudi velik del držav članic EU, sosednja Avstrija celo na najvišjo. Upoštevajoč načela schengenskega območja lahko grožnja v eni članici predstavlja grožnjo celotnemu območju. Poleg tega je evropska komisarka za notranje zadeve v povezavi z vojno na Bližnjem vzhodu in polarizacijo, ki jo je ta povzročila v družbi, v začetku decembra opozorila na visoko tveganje za teroristične napade v EU,” so zapisali.
Dodali so, da “teroristično ogroženost dodatno podkrepi podatek, da so varnostni organi nekaterih držav članic v okviru protiterorističnih akcij na območju EU prijeli več oseb, ki so prišle iz tretjih držav. Migracijski tokovi lahko v tem kontekstu predstavljajo varnostno tveganje, ki ga spremljajo druga odklonska ravnanja.”
Po podatkih, pridobljenih v obdobju od začasnega nadzora na notranjih mejah, uvedenega 21. oktobra letos, ta omenjeni nadzor “predstavlja enega pomembnih ukrepov za zagotavljanje notranje varnosti”, kar po besedah pristojnega ministrstva pomeni, da ga je smiselno nadaljevati tudi v prihodnje.
“Nacionalni varnostni organi bodo še naprej pozorno spremljali morebitna tveganja in varnostne razmere v državi in širši regiji ter dejavnike, ki bi lahko vplivali na radikalizacijo posameznikov in širjenje nasilnega ekstremizma. Podatki, pridobljeni v naslednjih šestih mesecih, o razvoju varnostne situacije v državi in širši regiji bodo temelj za nadaljnje odločitve. Ob upoštevanju načela sorazmernosti bodo načini in intenziteta ukrepov začasnega nadzora na notranjih mejah še naprej ciljno usmerjeni in osredotočeni na preprečevanje terorizma, ekstremizma in čezmejne kriminalitete. Ukrepi bodo potekali na način, da bodo čim manj vplivali na potnike, okolje in gospodarstvo in še posebej na življenje prebivalstva ob meji,” so še navedli na ministrstvu za notranje zadeve.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje