Slovenijo pozivajo, naj uvede popoln embargo na sodelovanje z Izraelom

Slovenija 02. Dec 202414:32 8 komentarjev

Nevladne organizacije so na ministrstvo za obrambo in slovensko vlado naslovile pobudo, naj uvede popoln embargo na vsa vojaška in varnostna sodelovanja ter trgovanja z Izraelom in izraelsko vojaško-varnostno industrijo. Opozarjajo, da je Slovenija s podpiranjem države, ki že 14 mesecev izvaja genocid, pozabila na svoje temeljne vrednote.

Gibanje za pravice Palestincev, Amnesty International Slovenije in Mirovni inštitut so danes pred ministrstvom za obrambo (Mors) obrambnega ministra Boruta Sajovica in predsednika vlade Roberta Goloba pozvali, naj slovenska vlada prekine sodelovanje z Izraelom in uvede popoln embargo na vsa vojaška in varnostna sodelovanja ter trgovanja z Izraelom in izraelsko vojaško-varnostno industrijo.

Kot smo že poročali, namerava slovenska vlada v naslednjih dveh letih kupiti za približno 30 milijonov evrov vojaškega orožja in opreme, ki jo proizvaja Izrael oziroma z njim povezana vojaška industrija. Več humanitarnih in civilnih organizacij je danes znova pozvalo, da se to ne sme zgoditi, saj s tem kot narod podpiramo državo, ki na območju Gaze že več kot 14 mesecev izvaja genocid in tudi drugače krši mednarodno pravo.

“Novico o nakupu razumemo kot eno najbolj jasnih sporočil slovenske vlade Izraelu do zdaj,” je na novinarski konferenci izpostavila Barbara Vodopivec iz organizacije Gibanje za pravice Palestincev. Poudarila je, da Slovenija sodelovanje z Izraelom in njim povezano vojaško industrijo nadaljuje kljub večkratnim kršitvam mednarodnega humanitarnega prava, resolucije Združenih narodov (ZN), odločitev Meddržavnega sodišča in zahtev mednarodne civilne družbe. “S tem slovenski odločevalci tudi sami ignorirajo obveznosti Slovenije kot podpisnice konvencije ZN o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

embargo orožja za Izrael
Novinarska konferenca za embargo orožja za Izrael (Foto: Uroš Kokol/N1)

“Izdana naloga za aretacijo (izraelskega premierja in nekdanjega obrambnega ministra, op. p.) Mednarodnega kazenskega sodišča pa pomenita, da namerava Slovenija sodelovati z državo, ki jo vodijo obdolženi mednarodni tožilci,” je dodala Vodopivec. Naša država je v preteklosti od Izraela že kupovala vojaško opremo, a tokratni znesek za 10-krat presega prejšnja letna povprečja.

“30 milijonov evrov je glasnejše in konkretnejše od vse zaskrbljenosti in pozivov Izraelu, naj spoštuje mednarodno pravo. Tudi če nakupi vlade Roberta Goloba sledijo racionalni porabi javnih sredstev, ne more biti nobena ponudba taka, da bi opravičila normaliziranje in podpiranje genocida ter izvajanje sistematičnih mednarodnih hudodelstev,” je zaključila.

Pod poziv za popoln embargo na vsa vojaška in varnostna sodelovanja ter trgovanja z Izraelom in izraelsko vojaško-varnostno industrijo so se poleg omenjenih organizacij podpisali še Zavod za kulturo Raznolikosti Open, Društvo Humanitas – Center za globalno učenje in sodelovanje, Društvo organizacija za participatorno družbo in Pekarna Magdalenske mreže Maribor.

Mirovni inštitut opozoril na spoštovanje ustave

Za embargo se zavzema tudi Mirovni inštitut, je povedal Iztok Šori. Opozoril je na 124. člen Ustave Republike Slovenije in izpostavil, da je bil očitno spregledan, saj narekuje, da država pri zagotavljanju varnosti izhaja predvsem iz mirovne politike ter kulture miru in nenasilja. “Vprašajmo se, ali so bile odločitve te in preteklih vlad skladne s tem členom – odgovor je žal ne,” je dejal. 

“Sledenje mirovni politiki gotovo ne pomeni, da Mors kupuje orožje od države, ki izvaja genocid. Niti ne pomeni, naj vlada sklepa zavezništva z državami, ki genocid podpirajo in zagovarjajo vojaško reševanje konfliktov. In tudi ne pomeni, naj vlada oborožene konflikte pasivno opazuje. Poleg embarga je Šori nanizal še pet ukrepov, s katerimi bi država začela izvajati učinkovito mirovno politiko. Med temi je preusmeritev sredstev v humanitarne namene, sklepanje zavezništev z miroljubnimi državami, naslavljanje vzrokov konfliktov, učenje mirnega reševanja nesporazumov in uvajanje vzgoje za mir.

“Zahtevamo, da se Slovenija vrne k temeljnim vrednotam in postane dejavni zagovornik miru, solidarnosti in pravičnosti na svetovni ravni,” je povzel ob koncu in dodal: “Če bi le delček sredstev, ki ga danes namenjamo bombam, puškam in ostali municiji, bi bil svet veliko lepši.”

Od besed k dejanjem

Na novinarski konferenci je sodeloval tudi Amnesty International Slovenije. Direktorica Nataša Posel je dejala, da je v izraelskih napadih na Gazo od lanskega oktobra umrlo več kot 44.000 ljudi, od tega 70 odstotkov žensk in otrok.

embargo orožja za Izrael
Novinarska konferenca za embargo na izraelsko orožje (Foto: Uroš Kokol/N1)

Pravi, da je celoviti vojaški embargo eden ključnih ukrepov, ki ga morajo sprejeti evropske države. Amnesty je evropske odločevalce večkrat pozval k sprejetju učinkovitih ukrepov za izraelsko odpravo kršitev mednarodnega humanitarnega prava.

Spomnila je tudi, da sta tako premier Golob kot zunanja ministrica Tanja Fajon v preteklosti večkrat izrazila podporo premirju v Gazi ter da sta prav tako večkrat podprla vojaški embargo, ki do zdaj ni bil uradno sprejet.

“Besede niso dovolj. Slovenska politika naj preide k dejanjem in uvede ukrepe. Embargo naj se sprejme na ravni EU in širše. Nič ne opravičuje nezakonitega ubijanja in poškodovanja civilistov. Slovenska vlada naj naredi, kar je prav.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje