Slovenskemu čebelarju, ki je imel eko certifikat, zasegli tri tone medu

Slovenija 23. Jan 202516:13 8 komentarjev
med, čebele
Fotografija je simbolična (Foto: Profimedia)

Inšpekcija uprave za varno hrano čebelarstvo iz Bele krajine sumi goljufive prakse večjih razsežnosti. V postopku je inšpekcija zadržala nekaj več kot tri tone medu, tako da domnevno sporni med ni bil dan na trg.

Kot smo poročali, uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), preiskuje sum goljufive prakse večjih razsežnosti pri čebelarstvu iz Bele krajine. Po poročanju medijev gre za čebelarstvo Vajda iz Metlike, ki so mu že odvzeli ekološki certifikat. Sumijo, da je čebelarstvo prodajalo med drugih proizvajalcev in uporabljalo nedovoljena zdravila.

Kot so danes pojasnili na UVHVVR, so inšpekcijski nadzor z namenom preverjanja postopkov zdravljenja čebel pri belokranjskem čebelarstvu izvedli konec avgusta 2024. “Ker so bila v okviru nadzornih aktivnosti ugotovljena tudi neskladja glede izpolnjevanja standardov za ekološko proizvodnjo, je certifikacijski organ za ekološko pridelavo in predelavo kmetijskih proizvodov in živil zavezancu konec leta 2024 odvzel certifikat EKO,” so sporočili.

Inšpekcija UVHVVR je v postopku nadzora zadržala nekaj več kot tri tone medu, tako da domnevno sporni med ni bil dan na trg. “Rezultati analiz zadržanega medu so pokazali, da med ni predstavljal tveganja za potrošnika,” so zagotovili, a dodali, da je bila v satju potrjena prisotnost snovi, ki niso dovoljene za uporabo v ekološkem čebelarstvu. Prisotne snovi so sicer dovoljene za zdravljenje čebel.

med čebele
Fotografija je simbolična (Foto: Bor Slana/ BOBO)

Postopek je še v teku. Če se bodo med preiskavo ugotovila neskladja, ki bi nakazovala neposreden sum ali obstoj neskladnosti oziroma nevarnosti proizvodov, bo UVHVVR o tem obvestila javnost preko portala nevarnih in neskladnih izdelkov.

Družina Vajda ima na osmih lokacijah v Beli krajini več kot dvesto čebeljih družin, čebelje pridelke pa prodajajo tudi v svoji prodajalni v Ljubljani.

Med hišno preiskavo, ki so jo na podlagi odredbe sodišča opravili 7. januarja, naj bi inšpektorji zasegli tudi kozarce medu, kupljenega v Lidlu in drugih trgovinah. Na vprašanje Dnevnika, ali so inšpektorji pri njih res našli kozarce medu, kupljene v Lidlu, je Milan Vajda odgovoril, da medu niso kupili zaradi ekološkega čebelarstva, niti ga niso prodajali. So pa kupili nekaj kozarcev kot vzorce, pri katerih raziskujejo, ali je med pravi ali ne, ali kristalizira ali ne, saj da tako testirajo konkurenco. “Iz kakih petih litrov kupljenega medu smo tudi poskusili narediti medico,” je še dejal Vajda. Glede nedovoljenih kemičnih snovi, ki naj bi jih odkrili v njihovem medu, pa je dejal, da nadzor glede tega še ni končan.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino