Slovenski reševalci v BiH našli truplo, upanje na preživele vedno manjše

Slovenija 07. Okt 202412:51 > 18:36 1 komentar

Slovenski pripadniki civilne zaščite so prispeli v Bosno in Hercegovino, kjer so že začeli iskati pogrešane po katastrofalnih poplavah. Vodja ekipe Aleš Cedilnik je popoldne sporočil, da so na Buturović Polju, kamor so napotili del ekipe, našli eno truplo, upanje, da bodo našli preživele, pa je vsako uro manjše.

Po katastrofalnih poplavah, ki so pred štirimi dnevi prizadele dele Bosne in Hercegovine, je država zaprosila za pomoč Evropske unije. Odzvala se je tudi Slovenija, ki je tja v nedeljo poslala konvoj 16 vozil s 46 pripadniki civilne zaščite in reševanja ter šest psov.

Slovenska pomoč je na prizadeta območja prispela, danes pa so začeli iskati pogrešane.

Pristojne bosanske oblasti so v bližino naselja Buturović Polje v občini Konjic napotile osem članov ekipe za tehnično reševanje, tri vodnike z dvema psoma ter pet pripadnikov logistične in informacijsko-komunikacijske podpore, so sporočili iz uprave za zaščito in reševanje. Iskanje pogrešanih so začeli ob 10. uri.

Razmere na terenu so “specifične”

Vodja ekipe slovenskih reševalcev Aleš Cedilnik je za STA popoldne dejal, da se je ekipa z Buturović Polja že vrnila. Zdaj čakajo na odločitev, kje bodo nadaljevali iskanje. Na tem območju so slovenski reševalci, ki so bili tam s kolegi iz Hrvaške in BiH, po njegovih besedah danes našli eno truplo.

Cedilnik je razmere na terenu opisal kot “zelo specifične”. “Poplave so se zgodile zaradi velike količine dežja, te pa so povzročile dodatne težave, kot so zrušenje objektov, cest, zdrsi zemljine,” je pojasnil in dodal, da so bili ponesrečenci ne samo zasuti, ampak tudi prekriti z muljem. Dodal je, da imajo reševalci med drugim težave z dostopom do lokacij, zdrsi zemljine oziroma s prehodnostjo na terenu in z vdori nasutega terena.

Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu. Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu.
Psička Kapo in Boki sta del slovenske iskalne ekipe v Konjicu. (Foto: N1)
Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu. Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu.
Psička Kapo in Boki sta del slovenske iskalne ekipe v Konjicu. (Foto: N1)
Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu. Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu.
Psička Kapo in Boki sta del slovenske iskalne ekipe v Konjicu. (Foto: N1)
Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu. Psička Kapo in Boki sta del iskalne ekipe v Konjicu.
Psička Kapo in Boki sta del slovenske iskalne ekipe v Konjicu. (Foto: N1)

Razmere so po njegovih besedah zahtevne, a obvladljive. Upanje, da bi še našli preživele, pa “zmeraj obstaja, so pa z vsako uro manjše možnosti za preživetje”. Pred začetkom iskanja so slovensko reševalno ekipo, v kateri sta tudi psička Boki in Kapo, predstavili na N1 BiH. Vodja slovenske enote je povedal, da je teren zelo zahteven in da je veliko podrtih objektov, blata in vode. Za N1 BiH je dejal še, da je treba počakati, da se voda umakne, da bodo na teren lahko šli psi.

“Najprej teren preiščemo s psi, nato pa gremo v akcijo. Iz Slovenije smo prišle tri ekipe in vsaka ima dva psa. Pasma ni pomembna, da pes postane pes slednik. Pomembno je, da ima voljo, da se ne boji gibanja po razgibanem terenu in da ima dobro povezavo z vodjo. Prav tako mora biti v dobri kondiciji,” je povedal pripadnik slovenske civilne zaščite.

“Iskali bodo, kar se najti da”

Po besedah generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Leona Behina bodo Slovenci pomagali “odkopati objekte, poiskati žive, tudi s psi, oziroma najti, kar se najti da, glede na veliko število še pogrešanih oseb, hkrati pa tudi čistiti in preprečiti nadaljnje poplavljanje”.

Ob tem bodo že izvajali sanacijo objektov, pomagali pri čiščenju komunikacijskih in komunalnih vodov ter vsega ostalega. V tej luči bodo izpostavljeni nevarnostim, kot so porušitve, ureznine, pa tudi eksplozije, je v nedeljo pred odhodom slovenske delegacije opozoril Behin.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je dejal, da je slovenska ekipa izkušena, a je vse odhajajoče kljub temu pozval, naj pazijo nase, saj odhajajo na neznan, razmočen teren. Skupna vrednost slovenske pomoči bo znašala do 250.000 evrov, Evropska komisija pa jo bo povrnila v višini do 75 odstotkov transportnih in nekaterih operativnih stroškov delovanja enot. Finančna sredstva za izvedbo pomoči bo sicer zagotovilo ministrstvo za obrambo iz finančnega načrta pri Upravi RS za zaščito in reševanje.

Pomoč BiH prihaja tudi iz drugih držav. EU je namreč prek omenjenega mehanizma tja napotila še reševalce iz Hrvaške in Srbije. Nujno podporo v obliki ekip, črpalk, bagrov, generatorjev in druge opreme pa so po njegovih navedbah poleg Slovenije, Hrvaške in Srbije ponudile tudi Slovaška, Poljska, Albanija, Turčija, Severna Makedonija in Črna gora.

Rdeči križ in Slovenska karitas zbrala več kot 100.000 evrov

Rdeči križ Slovenije (RKS) in Slovenska karitas sta za Bosno in Hercegovino, ki so jo prizadele katastrofalne poplave, doslej zbrala več kot 100.000 evrov, sta danes sporočili dobrodelni organizaciji. Od torka bo Karitas v trgovinah Mercatorja začel zbirati tudi materialno pomoč prizadetim oziroma hrano in higienske pripomočke.

Prizadeto območje obiskal slovenski veleposlanik v BiH

Prizadeto območje je danes obiskal tudi slovenski veleposlanik v BiH Damijan Sedar. Obisk je bil po njegovih besedah pomemben za dvig morale ljudi, ki so po hudi katastrofi v šoku. Povedal je, da so se s predstavniki lokalnih oblasti med drugim pogovarjali o vseh potrebah, ki bodo nastopile kasneje, ko bo na vrsti obnova.

“Uničena je cestna infrastruktura, probleme imajo z oskrbovanjem z vodo, zasulo jim je komunalno odlagališče, težave se pojavljajo v električnem omrežju, tako da nastopajo resne potrebe za dolgoročno obnovo in s strani EU smo jim v bistvu zagotovili pomoč in asistenco tudi vnaprej,” je povedal Sedar.

Kako vam je všeč N1? Kaj bi izboljšali?

Dragi bralci in bralke, pomagajte nam izboljšati N1. Kaj pogrešate, kaj vam je všeč, česa ne marate? Pripravili smo kratko anketo o zadovoljstvu bralcev, reševanje traja približno pet minut, anketa pa je anonimna. Povezava do ankete: https://n1slovenija.1ka.si/raziskava-branosti

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje