Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v imenu slovenskih škofov v božični poslanici poudaril, da je v rojstvu Jezusa prišla na svet resnična luč, ki razsvetljuje vsakega človeka, a vsi je niso sprejeli. Opomnil je, da ima svet prihodnost samo, "če ne bomo bežali pred resnično lučjo". Vse odgovorne je pozval, da sledijo luči. Papež Frančišek pa je med mašo v baziliki svetega Petra na božični večer pozval vernike, naj po svetu širijo upanje in sočutje, ter obsodil brezbrižnost ob številnih spopadih.
“Pretresljivo. Bog stoji pred vrati in čaka, da mu bomo odprli, da nas bo mogel obdariti s seboj, mi pa potegnemo zapahe, da bi se zavarovali pred Bogom, pred lučjo, pred odrešenjem,” je v poslanici dejal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore.
Zaželel si je, da v letošnji božič s posebno močjo zadonijo besede povabila papeža Janeza Pavla II.: “Ne bojte se! Odprite, na stežaj odprite vrata Kristusu!”
Vse odgovorne za različna področja življenja je poklical, da sledijo luči, ki vsakemu človeku daje nedotakljivo dostojanstvo. “Kličem politikom, odprite se luči, ki vas bo odprla za resničnost človeka in za njegove potrebe. Kličem vsem članom Cerkve, odprite se luči, da boste spoznali, kaj pomeni biti Cerkev. Kličem vsem ljudem dobre volje, odprite se luči, da boste spoznali, kako nekaj velikega je, da smo med seboj bratje in sestre,” je orisal v poslanici.
Čisto vsem brez razlike je voščil blagoslovljen božič. V novem letu pa je vsem zaželel veliko pripravljenosti, da bi hodili, delali in živeli v svetlobi Luči, ki je prišla na svet, da bi razsvetlila vsakega človeka. “Blagoslovljen božič, dragi dobri ljudje,” je poslanico zaključil Zore.
“Molimo, da božji mir zavlada v srcu vsakega posameznika”
Evangeličanski škof Leon Novak pa je v poslanici ob božiču pozval k molitvi, da božji mir zavlada v srcu vsakega posameznika, da bo ljubezen delovala namesto sovraštva, pravičnost namesto nepravičnosti in mir namesto vojne. Prepričan je, da so to vrednote, ki jih svet in človeštvo trenutno najbolj potrebujeta.
Novak je opomnil, da je tema v Svetem pismu sinonim za sovraštvo, greh, nepravičnost in nasilje. “Delovanje sina človekovega postopoma razsvetljuje naše temine, vse dokler ne postanemo odsev njegove svetlobe, njegove luči, kar blagodejno vpliva na naše duhovno stanje in počutje. Božja luč Kristus je izvir veselja, znamenja ljubezni, miru in solidarnosti, ki ožarja. Odprimo vrata našega srca in naših domov za vstop božje luči oziroma njegove ljubezni,” je pozval v poslanici.
Dodal je, da srčen božični pozdrav velja vsem nezaželenim in izobčenim, vsem tujcem, oslabelim, bolnim in osamljenim, vsem družinam v ljubečih in v nemirnih odnosih.
V imenu Evangeličanske cerkve v Sloveniji je zdrav, miren ter ljubezni poln Božič zaželel tudi vsem pripadnikom binkoštne, baptistične, reformirane, rimskokatoliške in pravoslavne cerkve ter pozdravil pripadnike judovske in muslimanske skupnosti. “Gospodova ljubezen in njegov mir naj bosta vedno za nami,” je voščilo zaključil Novak.
Papež Frančišek ob božiču in začetku svetega leta poudaril pomen upanja in sočutja
Papež Frančišek je med mašo na božični večer pozval vernike, naj po svetu širijo upanje in sočutje, ter obsodil brezbrižnost ob številnih spopadih. Pred tem je z odpiranjem svetih vrat bazilike svetega Petra pričel sveto leto, ki ga v Katoliški cerkvi praviloma obeležujejo vsakih 25 let. Tokratni t. i. jubilej zaznamuje geslo Romarji upanja.
“Nocoj so se na široko odprla vrata upanja. Ne pozabite – Bog odpušča vse in odpušča vsakomur. Tudi mi moramo zasejati upanje, tako v naših srcih kot po vsem svetu,” je med večerno mašo pred božičem v baziliki svetega Petra dejal papež Frančišek.
Poleg tega je opozoril tudi na številne spopade, ki divjajo po vsem svetu. Vernike je pozval, naj ob tem ne bodo ravnodušni in brezbrižni, naj bodo na poti upanja hkrati drzni in sočutni ter glasno opozarjajo na stvari, ki se ne bi smele dogajati.
Naslednja obveznost papeža Frančiška, ki je pred tednom dni praznoval 88. rojstni dan, bo na sporedu v sredo opoldne, ko bo na božični dan podelil tradicionalni blagoslov mestu in svetu – urbi et orbi.
Frančišek je leto 2025 za sveto leto razglasil maja, trajalo pa bo do 6. januarja 2026, ko se bodo sveta vrata bazilike svetega Petra znova zaprla. V Vatikanu v tokratnem svetem letu pričakujejo več kot 30 milijonov obiskovalcev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje