"Naša država je uzakonila pravico do odklopa. Vsi zaposleni imamo pravico do odklopa, otroke pa prepuščamo na milost in nemilost pametnih naprav. To je zelo narobe," opozarjajo slovenski strokovnjaki, ki so se združili pod imenom Odklopi.net. Državo pozivajo, naj oblikuje in sprejme zakonodajo, s katero bi omejila uporabo pametnih naprav v šolah in vrtcih. V ta namen pod peticijo do konca marca zbirajo podpise, ki jih bodo predali odločevalcem.
Motnje pozornosti, težave pri branju, depresija, samomorilnost, zlorabe, nadlegovanje, medvrstniško nasilje, digitalna zasvojenost, kratkovidnost, debelost … To je le nekaj v vrsti posledic, ki jih občutijo slovenski otroci in mladostniki, ki vse več časa preživijo pred zasloni.
“Neki psiholog je pred leti dejal, da je dati otroku v roke telefon približno tako, kot da bi mu dal motorno žago. Oboje je koristno orodje, ampak mislim, da ni starša, ki bi otroku dal motorno žago, ne da bi ga vsaj poučil o varni rabi in bil ob njem, ko bi jo začel uporabljati,” je problematiko slikovito opisala predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Mojca Mihelič.
Tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije so ugotovili, da slovenski otroci nimajo dovolj znanja za rokovanje s pametnimi napravami, ki z aplikacijami in odstopom do spleta lahko predstavljajo veliko pasti. Še več: “Tudi mednarodne raziskave so pokazale, da je Slovenija, kar zadeva računalniško in informacijsko pismenost naših otrok, na repu lestvice. S tem področjem je nekaj globoko narobe,” je dejala predsednica zveze Darja Groznik.
Tudi strokovni direktor Pediatrične klinike UKC Ljubljana Marko Pokorn, antropolog Dan Podjed in vodja centra za bolezni odvisnosti v novogoriškem zdravstvenem domu Miha Kramli opozarjajo, da je stanje alarmantno in nedopustno. Telefoni in ostale pametne naprave po besedah Mojce Mihelič otroke delajo asocialne, jih razčlovečujejo in spravljajo v stiske, ki jih starši nikoli niso doživeli, saj jim nikoli niso bili izpostavljeni.
Zato so se združili v ekipo Odklopi.net in se odločili, da pod peticijo začnejo zbirati podpise za omejitev rabe telefonov in drugih pametnih tehnologij v šolah.
“Dovolj je tega, da se zgolj pogovarjamo, kaj vse je narobe. Stroka že leta opozarja na to, da so stvari šle čisto predaleč. In če se do danes ni nič zgodilo, so taki ukrepi nujni,” je poudarila pobudnica peticije Vlasta Juršak.
“Zaposleni imamo pravico do odklopa, otroke pa prepuščamo na milost in nemilost pametnih naprav”
Zaradi škodljivih učinkov prekomerne rabe telefonov in drugih digitalnih naprav številne evropske države že sprejemajo odločne ukrepe, s katerimi želijo rabo omejiti.
Norveška, Švedska, Finska, Nizozemska, Belgija, Latvija, Luksemburg, Francija, Italija, Grčija, Madžarska, Španija, Irska in Združeno kraljestvo so sprejeli ali oblikovali zakonodajo, ki omejuje ali celo prepoveduje uporabo zaslonskih tehnologij v vrtcih in šolah.
V Odklopi.net so zato pripravili peticijo, s katero vlado, ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter vse pristojne institucije pozivajo k ukrepanju. V prvi vrsti si želijo, da bi pristojni resorji oblikovali in sprejeli zakonodajo, ki bi učinkovito omejila uporabo telefonov in drugih zaslonov v vseh vzgojno-izobraževalnih ustanovah pri nas.
Foto: Žiga Živulović jr./F.A.BOBO
Vlado in ministrstvo pozivajo, da podpreta prenos dobrih praks iz držav, kjer so podobne ukrepe že uvedli, in jih ustrezno prilagodijo slovenskim razmeram.
“Naša država je uzakonila pravico do odklopa. Vsi zaposleni imamo pravico do odklopa, otroke pa prepuščamo na milost in nemilost pametnih naprav. To je zelo narobe. Želimo, da država s sistemskim ukrepom poseže v šole,” je jasna predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije Darja Groznik. Pravi, da z ekipo razumejo, da ima vsaka šola svoj šolski red in avtonomijo, vendar bi morala na tej točki šolska oblast poseči na to področje in slediti politikam drugih držav.
Ekipa Odklopi.net poudarja, da niso proti pametnim napravam, temveč si želijo njihovo rabo omejiti, hkrati pa otroke in mladostnike podučili o varni rabi tehnologije. Podpise pod peticijo bodo zbirali do 30. marca na njihovi spletni strani Odklopi.net. “Želimo si, da ljudje peticijo podpišejo v čim večjem številu. Če bo to plebiscitarna podpora, bo to toliko večja zadolžitev za zakonodajalce in večje opolnomočenje šolnikov, da se spremembe uvedejo,” pravi Pokorn.
Foto: Žiga Živulović jr./F.A.BOBO
“To je korak k poskusu normalizacije otroštva”
Pobudniki peticije, ki jo je podprla tudi predsednica države Nataša Pirc Musar, so opozorili, da je pri uporabi telefonov pomemben tudi zgled.
“In velik del krivde je starševske. Doma je treba narediti red,” je opozoril Pokorn in postregel s primerom. Po njegovih besedah otroci v prvih letih življenja potrebujejo pristno interakcijo z družinskimi člani.
“Če mati med dojenjem gleda v telefon, se to odraža v njeni fiziologiji, na njenem srčnem utripu … Otrok je tako prikrajšan za celostno materinsko ljubezen. In ta predlog omejitve uporabe zaslonov je korak k poskusu normalizacije otroštva,” pravi.
Da starši igrajo vključno vlogo, prikimava tudi predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije. Otrokom, ki se udeležijo počitnic, ki jih zveza organizira, telefone odvzamejo. V roke jih dobijo za pol ure na dan, da se lahko slišijo s starši. “In včasih se starši s tem ne strinjajo, ne razumejo, zakaj smo jim telefone vzeli. To je narobe,” poudarja.
Če že, bi starši morali o varni uporabi pametnih naprav svoje otroke podučiti. “A če starši svoje funkcije ne opravijo, je šola prvi in včasih tudi zadnji prostor, kjer se lahko naučijo, kako telefone varno uporabljati.” Zato s peticijo od odločevalcev zahtevajo, da bi država spodbujala izobraževanja o zdravi rabi informacijskih in komunikacijskih tehnologij, otrokom in mladim pa omogočila pravico do zdravega razvoja.
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje pa so v odzivu na peticijo zapisali, da zgolj prepoved uporabe na zakonski ravni problema pretirane in nenadzorovane rabe telefonov in drugih digitalnih naprav pri otrocih in mladostnikih ne bo rešila. Dodali so, da ima večina slovenskih šol prepoved že zapisano v svojih pravilih.
Napovedujejo, da bodo marca s strokovno in širšo javnostjo začeli razpravo o predlogu rešitev, ki so v zaključni fazi priprave. Predlogi rešitev po njihovih navedbah vključujejo zakonsko omejitev rabe pametnih telefonov in drugih digitalnih naprav v šolskem prostoru, sistematično pridobivanje znanj na področju rabe digitalne tehnologije, ki vključuje smiselno in zdravo rabo, vzgojne ukrepe v primeru nespoštovanja predpisov in pristojnost staršev za ravnanje otrok v primeru nespoštovanja omejitev rabe. (STA)
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje