Sodni svet pozdravlja najnovejšo odločbo ustavnega sodišča glede sodniških plač, a hkrati opozarja, da ta ne pomeni povišanja sodniških plač, temveč zgolj njihovo uskladitev z inflacijo. Sodniki bodo dobili tudi razliko v plači za nazaj.
Ustavno sodišče je pred dnevi izdalo dopolnilno odločbo o sodniških plačah. Sodni svet odločbo pozdravlja. A ob tem opozarja, da določeni način izvršitve odločbe ustavnega sodišča ne pomeni povišanja sodniških plač, temveč gre zgolj za njihovo uskladitev z inflacijo.
“Zakonodajalec mora odpraviti vse ugotovljene neustavnosti, a predlog zakona o uvrstitvi funkcij sodne oblasti in državnotožilskih funkcij v plačne razrede ni tak zakon, zato Sodni svet predlaga, da se pripravi zakon, ki bo celovito in dokončno odpravil vse ugotovljene neustavnosti z učinkom od 3. januarja 2024 dalje,” je v današnjem sporočilu za javnost zapisal predsednik Sodnega sveta Vladimir Horvat.
Dodal je, da je odločba ustavnega sodišča neposredno izvršljiva in nadaljnje zakonsko urejanje v tej zvezi ni potrebno. “Sodni svet glede na navedeno od predsednikov sodišč pričakuje, da bodo uresničili predmetno odločbo vključno s poračunom za nazaj, pri čemer izpostavlja, da ta ne predstavlja podlage za uvrščanje sodnikov v višje plačne razrede, temveč gre zgolj za določitev novih vrednosti plačnih razredov, v skladu s katerimi je treba obračunati plače. Vlada in državni zbor pa sta že na podlagi odločbe ustavnega sodišča dolžna zagotoviti sredstva za izplačilo novo določenih sodniških plač,” je navedel.
Sodniki bodo dobili tudi razliko v plači za nazaj
Ustavno sodišče je lani ugotovilo, da so sodniške plače prenizke, s čimer prihaja do neustavnosti. Za njeno odpravo je zakonodajalcu določilo rok 3. januar letos, ki pa ga vlada kot pripravljavka zakona in DZ nista spoštovala. V sredo pa je na pobudo Sodnega sveta izdalo dopolnilno odločbo glede sodniških plač za sodnike rednih sodišč, s katero je določilo način izvršitve odločbe o neustavnih sodniških plačah.
Določilo je, da se pri izračunu plač sodnikov za plačilo sodniške službe od 3. januarja 2024 do začetka uporabe zakonske ureditve, sprejete zaradi izvršitve ustavne odločbe, upoštevajo plačni razredi sodniških funkcij, kot so bili v veljavi na dan 1. junija 2012, usklajeni s stopnjo rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od 1. junija 2012 do 31. decembra 2023.
Po izračunu s pomočjo kalkulatorja na spletni strani statističnega urada to znaša 26,2 odstotka. Na novo določene sodniške plače bodo sodnikom prvič izplačali pri izplačilu za avgust v septembru letos, pri čemer pa bodo dobili tudi razliko za nazaj od 3. januarja letos.
Vlada je maja potrdila predlog zakona o uvrstitvi funkcij sodnih oblasti in državnotožilskih funkcij v plačne razrede zaradi odločbe ustavnega sodišča. Zakon predvideva zvišanje plačnih uvrstitev najnižje plačanim sodnikom za tri plačne razrede, vezan pa je na skupni dogovor o reformi plačnega sistema.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje