Po novici, da je v Brežicah neznani storilec (ali več njih) vlomil v hišo predsednika okrajnega sodišča v Brežicah, tam pa zanetil požar, se je oglasilo Sodniško društvo. Dejanje so označili za "necivilizirano in zavržno". Opozorili so, da če bi se izkazalo, da je dejanje povezano s primeri, ki jih sodnik obravnava ali pa jih je obravnaval, "bi šlo še za posebej zaskrbljujočo okoliščino". Odzvalo se je tudi ministrstvo za pravosodje in dogodek opisalo kot "nesprejemljivo dejanje nasilja in resen napad na temelje pravne države".
Kot smo poročali, je v noči iz srede na četrtek zagorelo v novo zgrajeni stanovanjski hiši v Brežicah. Požar so gasilci omejili in pogasili, nastala pa je škoda v višini 250.000 evrov. Novogradnja je bila last osebe, ki je zaposlena v pravosodju, zato kriminalisti v preiskavi preverjajo tudi, ali je dejanje storilca povezano z opravljanjem dela lastnika hiše, so v četrtek sporočili s policije.
Na dejanje so se zdaj odzvali v Slovenskem sodniškem društvu, kjer so zapisali, da so ob novici o vlomu in požigu hiše sodnika Almirja Kurspahića zgroženi in zaskrbljeni. “Z olajšanjem smo sprejeli vest, da v dogodku k sreči ni bilo žrtev ali poškodovanih oseb. Dejanje obsojamo kot necivilizirano in zavržno,” so zapisali v odzivu. Kurspahić je sicer nekdanji okrajni sodnik na kazenskem oddelku in zdajšnjega predsednika okrajnega sodišča v Brežicah.
“Če bi se izkazalo, da je dejanje kakorkoli povezano s sojenjem, torej s primeri, ki jih obravnava ali jih je obravnaval kolega sodnik, bi šlo še za posebej zaskrbljujočo okoliščino. V tem primeru bi šlo za ogrožanje oziroma napad na izvajanje sodne oblasti, kar bi pomenilo grožnjo samim temeljem naše družbene ureditve,” so še opozorili.
Zapisali so, da sodniškemu kolegu izrekajo solidarnost in podporo, ob tem pa verjamejo, da bo storilec odkrit in kaznovan, škoda pa povrnjena ter da se takšna ali podobna ravnanja ne bodo več ponovila.
Spomnimo: policisti so do zdaj v preiskavi ugotovili, da je neznani storilec (ali več njih) vlomil v objekt, v katerem je zanetil požar. Natančen vzrok požara še ni znan. “Zavarovani pa so bili vzorci, ki jih še analiziramo in bodo pokazali vzrok,” je v četrtek vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU) Novo mesto France Božičnik. Za zdaj ne kaže, da bi bil požar posledica tehnične napake, kot tudi ne, da bi bilo med vlomom kaj ukradeno.
Napad na sodnika je napad na bistvo pravosodnega sistema
Na dogodek se je odzvalo tudi ministrstvo za pravosodje, kjer so napad in poškodovanje hiše brežiškega sodnika označili kot nesprejemljivo dejanje nasilja in resen napad na temelje pravne države.
“Sodniki kot neodvisni nosilci sodne veje oblasti zagotavljajo varnost, pravičnost in zaščito pravic vseh državljanov. Napadi na njihovo integriteto in varnost so napadi na samo bistvo našega pravosodnega sistema,” so zapisali. Tako kot Sodniško društvo je tudi ministrstvo izrazilo solidarnost s sodnikom in njegovo družino.
Dodali so, da se zavzemajo za ničelno toleranco do nasilja ter zagotavljanje varnega okolja za vse zaposlene v pravosodju. “Verjamemo, da bodo pristojni organi storili vse, kar je potrebno, da se odgovorni za ta nesprejemljiv napad odkrijejo in ustrezno obravnavajo,” so še zapisali.
Nesprejemljivi dogodek v Brežicah obsojajo tudi na vrhovnem sodišču. Kot so zapisali v današnji izjavi za javnost, nanj gledajo z veliko zaskrbljenostjo, upajo tudi, da bodo uspeli organi pregona čim prej raziskati vse okoliščine. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević ob tem izpostavlja, da takšna dejanja, ne glede na vzrok, ne smejo imeti mesta v naši družbi. Ne verbalno ne fizično nasilje namreč ni in tudi ne sme postati del civilizirane družbe.
“Če bi se izkazalo, da je bil požig povezan z opravljanjem sodniške funkcije, pa bi bil to znak za alarm. Napad na funkcionarja, ki izvaja sodno oblast, namreč predstavlja tudi napad na temeljne postulate pravne države,” so izpostavili na vrhovnem sodišču.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje