Sončne elektrarne: še vedno najboljša izbira za samooskrbo z električno energijo

Oglas 05. Nov 202410:11 0 komentarjev
(Foto: Profimedia)

Brez električne energije si ne znamo več predstavljati življenja. Že ob nekajurnem izpadu zaradi vzdrževalnih del ali popravil na omrežju, se dan praktično ustavi. Ker so razmere na energetskem trgu precej negotove, vse več ljudi razmišlja o cenejši in okolju prijaznejši alternativi – lastni mikro sončni elektrarni. Toda, ali se postavitev te po koncu NET meteringa res še splača?

Pretekla tri leta je zaznamoval ekstremen porast cen električne energije na veleprodajnih trgih, ki ga je povzročila energetska kriza. Če se je veleprodajna cena do leta 2021 gibala okoli 50 EUR/MWh, je v času energetske krize ta cena avgusta 2022 poskočila celo do 1.000 EUR/MWh. Nato je ponovno prišlo do drastičnega upada, a visoke cene na veleprodajnih trgih iz preteklih dveh let se odražajo v trenutnih maloprodajnih cenah.

Poleg tega letos za gospodinjstva še velja regulacija cen elektrike, saj so te navzgor zamejene za 90 odstotkov porabe, medtem ko dobavitelji 10 odstotkov porabe lahko zaračunavajo prosto. Toda ukrep se s koncem leta izteče, na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo pa zaradi umiritve cen elektrike na veleprodajnih trgih o podaljšanju omejitve cen ne razmišljajo.

So rešitev alternativni viri energije?

Glede na to, da povprečna slovenska družina letno porabi približno 4000 do 5000 kWh električne energije in se vsaka podražitev elektrike še kako pozna, so se številni že pred časom lotili iskanja ugodnejše alternative. Kot najbolj učinkovita in cenovno sprejemljiva se je izkazala izraba sončne energije, saj z izgradnjo domače sončne elektrarne gospodinjstvo ni postalo samo neodvisno od cen elektrike na trgu, temveč tudi energetsko samooskrbno.

Prva sončna elektrarna v Sloveniji je bila nameščena leta 2001 in v naslednjih letih je število na novo postavljenih fotovoltaičnih sistemov konstantno naraščalo. Leta 2016 je k temu še dodatno pripomogel GEN-I, ki je trgu kot prvi ponudil celostno rešitev GEN-I Sonce, ki odjemalcem omogoča izgradnjo domače sončne elektrarne po principu ‘na ključ’.

(Foto: promocijsko gradivo)

To pomeni, da za investitorja uredijo celoten postopek: od začetnega svetovanja, izračuna ustrezne velikosti, ogleda lokacije izgradnje, pa vse do ureditve celotne dokumentacije ter montaže in priklopa sončne elektrarne na distribucijsko omrežje električne energije oz. predaje sončne elektrarne kupcu. Ob tem pri GEN-I Sonce, omogočajo tudi sklenitev paketa vzdrževanja elektrarne, ki vsebuje sprotni odziv, tedenske preglede delovanja elektrarne z daljinskim nadzorom in fizični pregled vsaki dve leti.

Investitor tako s postavitvijo domače sončne elektrarne praktično nima nikakršnega dela, investicija pa se mu finančno vsekakor splača, saj so stroški za elektriko nižji tudi za 75 odstotkov.

Kaj pomeni nov sistem obračunavanja v omrežje oddane električne energije?

A to velja samo za tiste, ki so domače sončne elektrarne postavili oziroma zanje pridobili soglasje pred koncem leta 2023. Ti namreč porabo električne energije obračunavajo po sistemu NET metering. To pomeni, da lastnik sončne elektrarne vsak mesec plača stroška obračunske moči in prispevka OVE + SPTE, ki sta vezana na priključno moč priključka (kW), viški in manjki električne energije, oddani in prejeti iz omrežja, pa se obračunajo enkrat na leto, običajno ob koncu leta.

Sončna elektrarna namreč poleti proizvede bistveno več električne energije kot pozimi, zato omrežje predstavlja neke vrste shranjevalnik energije za obdobje nizke osončenosti. A sončne elektrarne, za katere je bilo soglasje pridobljeno po 1. 1. 2024, možnosti obračunavanja po NET meteringu nimajo več. Tako se v omrežje oddana električna energija obračunava na mesečni ravni, kar pa pomeni, da mora lastnik sončne elektrarne za energijo, ki jo prejme iz distribucijskega omrežja, ko elektrarna ne proizvede dovolj energije, plačati, ne glede na viške, ki jih je ustvaril v bolj sončnih mesecih.

Se torej postavitev sončne elektrarne več ne splača?

Tako številni več ne vidijo smisla v postavitvi sončne elektrarne, saj so prepričani, da se investicija nikoli zares ne povrne. Toda pri GEN-I zagotavljajo, da temu ni tako. Kot vodilni promotorji sončne energije v Sloveniji so se nemudoma odzvali na nastalo situacijo in pripravili paket Pametna samooskrba, ki omogoča investicijo v sončno elektrarno brez povečanih mesečnih stroškov, saj združuje:

  • visoko kakovostno sončno elektrarno,
  • hranilnik energije,
  • napredno upravljanje hranilnika energije, ki vam zagotovi fiksni mesečni popust, ne glede na razmere na trgu.
  • dobavo električne energije po fiksni in ugodni ceni ter
  • odkup presežno proizvedene elektrike
(Foto: promocijsko gradivo)

Z zagotovljenim fiksnim mesečnim popustom so vaši računi nižji v vseh letnih časih. Odkup presežno proizvedene energije pa vam omogoča, da se v mesecih, ko je vrednost presežne energije višja od stroška prevzete energije iz omrežja, razlika v obliki dobropisa prenese v naslednje mesece.

Tako vam paket Pametna samooskrba zagotavlja do 60 % nižje letne stroške za elektriko, prehod na energetsko neodvisnost pa lahko izpeljete brez finančnih ovir, saj imate pri GEN-I Sonce na voljo kar tri sheme brezobrestnega odplačevanja investicije:

  • z lastno udeležbo v 5 letih najhitreje odplačajte investicijo, pri tem pa pridobite še dodatni ugodnosti – brezplačno zavarovanje in vzdrževanje,
  • z lastno udeležbo v 7 letih,
  • brez lastne udeležbe v 10 letih – brez enega samega evra lastnega začetnega plačila in z odplačevanjem, ki vas ne bo bremenilo.

A to še ni vse!

Z izgradnjo domače sončne elektrarne ‘na ključ’, vam GEN-I Sonce v paketu Pametna samooskrba uredi tudi vse potrebno za pridobitev Borzen subvencije, ki so trenutno rekordno visoke in za sončno elektrarno s hranilnikom energije znašajo od 4.725 € naprej, kar pomeni še dodatno finančno ugodnost in hitrejšo povrnitev investicije.

S paketom Pametna samooskrba boste torej dosegli maksimalno energetsko avtonomijo vašega doma in si zagotovili stabilne mesečne prihranke z inovativno izrabo baterijskega sistema. Pametna samooskrba je prava izbira za vašo energetsko prihodnost in najboljša zaščita pred nihanji cen energije na trgu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!