Zaključno predvolilno soočenje na n1info.si je bilo drugačno. Kandidata za novega predsednika oziroma predsednico republike, Anže Logar in Nataša Pirc Musar, sta se najprej soočila brez voditelja, torej popolnoma sama, in se tako znašla v situaciji, v kakršni še nista bila. Kasneje je zaradi, kot kaže, nesporazuma, prišlo celo do zapleta, po katerem pa je Nataša Pirc Musar vrnila v studio in med drugim dejala: "Če želite to slišati, se lahko danes tudi odrečem podpori Zorana Jankovića." Anže Logar trdi, da njegova protikandidatka "nastopa s pozicije, da vse ve in da ima prav", ocenil pa je tudi, kdo je bil po njegovem mnenju najslabši predsednik v zgodovini Slovenije in zakaj.
V končnici letošnje predsedniške bitke zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da je Nataša Pirc Musar sicer v prednosti, a da tudi Anže Logar še lahko upa na zmago.
Naloge so bolj kot ne jasne: kandidatka, ki je še zlasti v drugem krogu predsedniško kampanjo zastavila na strategiji “anti SDS” mora na volišča čim več volilcev levo od sredine, Anžetu Logarju pa bi koristila nižja volilna udeležba.
Verjetno je tudi zato Nataša Pirc Musar v zadnjem soočenju na n1info.si, kjer sta se kandidata skoraj 40 minut najprej soočala popolnoma sama, voditelja pa v studiu sploh ni bilo, svojo strategijo zastavila s poudarjanjem tem, ki ji lahko koristijo in skušala na svoj teren zvabiti protikandidata.
Nataša Pirc Musar je Anžeta Logarja izzvala z razpravo o medijih, še zlasti o stanju na RTV Slovenija, pa tudi o Novi24, on ji je vračal, zakaj si kandidatka za predsednico misli, da se mora izrekati celo o konkretnih imenih zaposlenih v medijih. Razlika med Logarjevo strategijo pahorjanske nevtralnosti in strategijo nenevtralnosti Nataše Pirc Musar je bila v prvem delu soočenju jasno vidna.
A je Pirc Musar dejala tudi: “Res je, da je zadnje čase v političnem dialogu v medijih mogoče zaznati to, da je vse usmerjeno k temu, da bi bila volilna udeležba nizka. Veliko truda moram še vložiti v to, da volilce prepričam, da pridejo na volišča.” Nekateri mediji, pravi, so jo skušali prikazati kot tajkunko, a pravi: “Nisem takšna. Že 25 let sem popolnoma enaka, svojih vrednot mi ni treba spremeniti niti za kanček,” je dodala.
A prav na tej točki jo je nekoliko kasneje v studiu, iz katerega je vmes zaradi, kot kaže, nesporazuma o časovnici in drugih obveznostih, odšla, a se nato čez dobro uro z opravičilom vrnila, čakal največji izziv zaključnega nastopa na N1.
Čakalo jo je namreč vprašanje, zakaj se javno ne odreče podpori ljubljanskega župana Zorana Jankovića? Ena najpomembnejših obljub, ki jih Pirc Musar daje volilcem, namreč je, da se bo oglasila vsakič, ko bo šlo za demokratične standarde in človekove pravice.
“Jankovićevi podpori se lahko tudi odrečem, če želite to slišati”
Poleg tega je potencialna prva predsednica v zgodovini Slovenija in soustanoviteljica društva Ona ve, Jankovićev odnos do žensk pa je silno problematičen. To je pokazala zlasti afera farmacevtka, kot tudi Jankovićeva izjava, da “pri dedku ne boli.”
Ali se torej Nataša Pirc Musar podpori Zorana Jankovića javno ne odreče iz čistega političnega pragmatizma in kje je potem njena načelnost in njena pomembna obljuba volilcem?
Odgovorila je, da za Jankovićevo podporo ni prosila, da je v prvem krogu tudi ni podpiral, “zdaj v drugem pa me je in sem vesela te podpore, je pa to storil na napačnem mestu in ob napačnem času na sv. Urhu ob dnevu spomina na mrtve. To sem tudi že poudarila.” Na ponovljeno vprašanje, zakaj se Jankovićevi podpori ne odreče javno in ali je to pripravljena storiti v studiu N1, če z obljubo volilcem misli resno, pa je dejala: “Lahko se na tem mestu tudi odrečem tej podpori, če to želite slišati. Ampak ponavljam, da za to podporo nisem prosila. Tako kot nisem prosila za podporo strank Gibanje Svoboda in SD, ki sta mi jo v drugem krogu namenili, čeprav sta logični.”
“Oblast kvari, absolutna oblast kvari absolutno”
Glede na to, da je predsednik republike neposredno voljena funkcija, sta kandidata povedala tudi, kakšen je njun načrt, da ju bodo vsi državljani lahko razumeli kot predsednika oziroma predsednico vseh. Kako bo denimo Logar predsednik tistih, ki živijo leve vrednote ali pa celo volijo Levico, za katero je tudi SDS trdila, da ima neustaven program in niso ugovarjali pobudi, naslovljeni ustavnemu sodišču, naj se to stranko prepove? In kako bo Nataša Pirc Musar predsednica ljudi, ki živijo desne vrednote, ko pa v kampanji poudarja “anti SDS”?
Kaj sta povedala, si lahko ogledate v videu na vrhu tega članka. Je pa Logar na vprašanje, kako bi v primeru zmage Nataše Pirc Musar ocenil to, da bi bili v tem primeru trije najpomembnejši politiki v državi blizu enaki politični opciji, odgovoril s citatom Winstona Churchilla, da oblast kvari, absolutna oblast pa kvari absolutno.
Tudi tukaj je Nataša Pirc Musar ponovno izpostavila dejstvo, da nikoli ni bila v nobeni politični stranki, kar je po njeni oceni “dodana vrednost.” Logar pa je vskočil takole: “Ta nestrankarska drža se je ravno pri nekdanjem predsedniku Danilu Türku pokazala kot največja šibkost. Po mojem mnenju je bil on najslabši predsednik republike, ker ni znal poiskati te širine,” je dejal.
Türka, ki je tudi podpornik Nataše Pirc Musar, je po Logarjevem mnenju “izvolila neka volilna baza” in se je takoj postavil na njeno stran, ker ni imel izkušenj v politiki in je tudi edini slovenski predsednik, ki ni ponovil mandata.
Pirc Musar je ugovarjala, da res ni primerno nekoga označiti za “najslabšega predsednika”, saj verjame, da so se vsi na tem položaju trudili po najboljših močeh in da se “ne bi se strinjala s tem, da je bil Danilo Türk najslabši predsednik v zgodovini.”
O neodvisnosti od stranke SDS in njenega predsednika Janeza Janše pa Logar pravi, da naj se ga sodi po dejanjih: “Ko sem začel preiskovati bančno kriminaliteto v preiskovalni komisiji, lahko vprašate kogarkoli iz komisije, ali sem kadarkoli ravnal oblastno in ali smo vedno dosegli absolutno soglasje. Ali če je kdo znotraj SDS zahteval, da zaslišim neko pričo, pa tega nisem želel, te točke nisem uvrstil na dnevni red. Tudi na zunanjem ministrstvu je bilo enako,” poudarja Logar.
Logar še dodaja, da umazanega perila v javnosti ni nikoli pral in da ga tudi ne bo, da pa je večkrat ministrom prejšnje vlade povedal, da se z njimi ne strinja, če se ni. “Nisem pa Twitter politik, da bi to obešal na veliki zvon. Tega ne delam pred kamerami, ker to ni pravilno.”
Podkast: oddajo lahko tudi poslušate
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje