Spletno nasilje del vsakdana novinark: “To ne bi smelo biti del poklica”

Slovenija 08. Mar 202513:57

Društvo novinarjev Slovenije je ob dnevu žensk opozorilo na spletno nasilje, ki ga doživljajo številne javno izpostavljene posameznice – tudi novinarke. Ob tem so slovenske novinarke poudarila, da je o spletnem nasilju treba govoriti, nanj opozarjati, predvsem pa stati ob strani tistim, ki postanejo tarče.

Raziskava Mednarodnega novinarskega centra in Unesca kaže, da je bilo kar 73 odstotkov novinark zaradi svojega dela že žrtev spletnega nasilja. Kar 20 odstotkov spletnih napadov se je stopnjevalo v fizično nasilje.

Ob dnevu žensk je več novinark za Društvo novinarjev Slovenije spregovorilo o svojih izkušnjah s spletnim nasiljem, katerega tarča so zaradi svojega dela. Kot je povedala Suzana Lovec, urednica rubrike Poglobljeno na N1 Slovenija, nasilje “pride s pravih profilov, pride s fake profilov, pride od politikov, pride od anonimnežev”. Pravila torej ni.

Odgovorna urednica portala Oštro Anuška Delić pravi, da je tarča spletnega nasilja že tako dolgo, da se sploh ne spomni, kdaj se je začelo. “Na žalost sem se navadila, da je to del poklica, a ne bi smelo biti del poklica,” ob tem poudarja.

Novinarka Dnevnika Špela Ferlin je bila tarča spletnega nasilja po objavi ene izmed reportaž. Vse se je začelo na družbenih omrežjih, nadaljevalo pa se je z e-maili in sporočili. Mnogi so se obregnili ob njeno delo, češ da ga kot ženska, kot novinarka ne more dovolj dobro opravljati.

Suzana Lovec je poudarila, da namerava še naprej govoriti o spletnem nasilju in nanj opozarjati. “Vedeti moramo, da je spletno nasilje nesprejemljivo. Stati pokončno, ko se dogaja nam, obsoditi, ko se dogaja drugim.”

Dolgoletna notranjepolitična novinarka RTV Slovenija Tanja Starič pa je izpostavila še, da moramo v primerih spletnega nasilja poskrbeti, da žrtve ne ostanejo same. “Ostanimo solidarni,” je poudarila.

Nekdanja predsednica DNS in pa dolgoletna novinarka Večera Petra Lesjak Tušek je ob koncu sporočila: “Spletnim nasilnežem bi rada rekla: novinarke in ženske nasploh imamo več poguma kot vi strahu.”

Seveda se s spletnim nasiljem nad ženskami ne spopadajo samo novinarke, temveč tudi številne druge vidne posameznice, ki jih napadejo zaradi njihovega dela ali javnega izražanja, še opozarjajo v DNS.

Društvo novinarjev Slovenije je k sodelovanju povabilo tudi novinarko in urednico RTV Slovenija Jeleno Aščić. Najprej je pristala, a je nato po po premisleku sodelovanje odpovedala. Zakaj?

“Ker sem pomislila na vse negativne komentarje, ki bodo spremljali to kampanjo. Ker mi samo misel na to, kaj vse sem doživela, sproža veliko stisko in se ne želim več izpostavljati na tak način. Ker ne morem več objaviti svojega mnenja na družbenih omrežjih, ne da bi bila deležna napadov in žalitev. Ne samo svojega mnenja, nekateri me napadejo že samo, če delim nek članek in mi pišejo javno in zasebno žalitve in celo grožnje. Zato se pogosto umaknem in raje objavljam slike rožic. Priznam, da po vseh teh letih napadov in žalitev še vedno nimam dovolj trde kože in dovolj poguma. Priznam, da še vedno težko diham, ko se spomnim, kako nisem mogla dihati ob prvem in vsakem naslednjem spletnem linču. Priznam, da se počutim slabo, ker si ne upam več,” je med drugim zapisala na družbenem omrežju Facebook.

“Spletno nasilje, žalitve, sramotenje in grde besede povzročajo hude duševne stiske, vodijo lahko tudi v samomore. Pomislimo, preden koga javno napadamo, ga kritiziramo, žalimo. Pomislimo, kako bi bilo nam, če bi bili na drugi strani,” je ob tem opozorila.