Spopadi med Golobom in Pirc Musar, ki lahko škodijo “vitalnim interesom države”

Slovenija 08. Nov 202421:52 12 komentarjev
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob
Predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob (Foto: Borut Živulović/BOBO)

Obtoževanj med kabinetom predsednika vlade in uradom predsednice republike v tem tednu ni manjkalo. Najprej se je zaiskrilo zaradi vabila Nataše Pirc Musar kitajskemu predsedniku, nato še zaradi njenega vabila alžirskemu predsedniku. O teh vabilih nismo bili predhodno obveščeni, poudarjajo v Golobovem kabinetu. V uradu Pirc Musar pa odgovarjajo, da ni nikjer določeno, da bi predsednica republike za posredovanje vabila potrebovala soglasje kateregakoli državnega organa. In kaj o spopadanju akterjev na zunanjepolitičnem področju menijo naši sogovorniki iz diplomatskih krogov? Pirc Musar in Golob naj bi sicer po več kot polletni prekinitvi srečevanja za skupno mizo ponovno sedla v torek prihodnji teden.

Da so odnosi med premierjem Robertom Golobom in predsednico republike Natašo Pirc Musar že dlje časa napeti, ni skrivnost. Še zlasti so se ohladili po tem, ko je predsednica države v nasprotju z Golobovo voljo kot svetovalko v svojem uradu zaposlila nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar. Premier naj bi bil namreč prepričan, da ga želi Bobnar – na osnovi njene prijave je policija zoper Goloba prejšnji mesec vložila kazensko ovadbo – na vsak način zrušiti.

V zadnjem času se zaostreni odnosi med predsednico republike in premierjem vse bolj odražajo tudi na zunanjepolitičnem področju. Tako so v kabinetu predsednika vlade (KPV) ogorčeni, ker da niso dobili nobene uradne informacije, da je Nataša Pirc Musar na obisk v Slovenijo povabila kitajskega predsednika Ši Džinpinga.

“Lahko rečem, da je vsem znano, da se zunanja politika, med drugim tudi vabila tujim državnikom, uresničuje v dogovoru med državnim zborom, vlado, predsednico republike in zunanjim ministrstvom,” je v sredo novinarjem dejal državni sekretar za mednarodne zadeve in nacionalno varnost v premierjevem kabinetu Vojko Volk.

Vojko Volk
Vojko Volk (Foto: Denis Sadiković/N1)

Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) so sicer danes za N1 povedali, da so kabinetu predsednika vlade skenirano vabilo predsednice republike kitajskemu predsedniku v vednost po depešnem sistemu posredovali 25. oktobra, ko so ga poslali na slovensko veleposlaništvo v Peking. A si očitno v Golobovem kabinetu dogovarjanje o vabilih tujim voditeljem predstavljajo drugače.

“Državni sekretar Volk je v sredo pojasnil, da vabilo kitajskemu predsedniku ni bilo usklajevano predhodno in skladno z običajno prakso ter da vlada ni bila predhodno obveščena. Zato smo MZEZ kot koordinatorja na področju zunanje politike zaprosili za uradno pojasnilo o vabilu, ki pa ga do danes nismo prejeli,” so navedli v kabinetu predsednika vlade. Dodali so še, da so zgolj v vednost na svoj splošni naslov 25. oktobra prejeli depešo z obvestilom, da je bilo vabilo v Peking že poslano. V KPV sicer vztrajno izpostavljajo, da brez vlade ni mogoče izvajati zunanje politike.

V uradu Nataše Pirc Musar pa poudarjajo, da ni nikjer določeno, da bi predsednica republike za posredovanje vabila potrebovala soglasje kateregakoli državnega organa. “Takšna razlaga bi pomenila nedopusten poseg v pristojnosti suverenega šefa države,” so zapisali. Po njihovih navedbah v dveh letih mandata predsednice republike o posredovanju vabil tujim voditeljem držav niso nikoli predhodno obveščali kabineta predsednika vlade, prav tako ni bilo obveščanja v obratni smeri. Zato so “začudeni nad nenadnim problematiziranjem sicer ustaljenih postopkov”.

Robert Golob, Nataša Pirc Musar, delovno kosilo
Robert Golob in Nataša Pirc Musar na delovnem kosilu, september 2023 (Foto: KPV)

“Neusklajenost bi lahko celo poslabšala odnose s Kitajsko”

Več naših sogovornikov iz diplomatskih vrst poudarja, da se predsednica republike pravno-formalno o vabilih tujim državnikom res ni dolžna z nikomer usklajevati. Bi bilo pa v kontekstu enotne zunanje politike in ugleda Slovenije v tujini pričakovati, da predsednica države svoje načrtovane obiske in obiske šefov tujih držav pri nas predhodno uskladi s ključnimi zunanjepolitičnimi akterji v Sloveniji, torej s predsednikom vlade, državnim zborom in ministrstvom za zunanje in evropske zadeve (MZEZ). To usklajevanje bi lahko potekalo tudi na ravni svetovalcev za zunanjo politiko.

Po besedah naših diplomatskih virov bi bilo usklajevanje še toliko bolj dobrodošlo, ker je Kitajska zelo pomembna država in tudi stalna članica Varnostnega sveta OZN. “Ko je kitajska stran dobila vabilo, je bila gotovo prepričana, da je to usklajeno na ravni države. Neuskladitev bi tako lahko v najslabšem primeru celo poslabšala naše odnose s Kitajsko,” je še ocenil eden od strokovnjakov na področju zunanje politike.

Kot so nam povedali na zunanjem ministrstvu, je urad predsednice države odločitev o vabilu Ši Džinpingu sprejel samostojno, sam pripravil vabilo in MZEZ za mnenje o njem ni zaprosil. Zunanja ministrica Tanja Fajon je – tako kot kabinet predsednika vlade – za vabilo izvedela 25. oktobra, ko je urad Nataše Pirc Musar na MZEZ poslal prošnjo za posredovanje vabila kitajskemu predsedniku. So pa bili na zunanjem ministrstvu, kot so povedali za N1, nekaj dni prej seznanjeni o pogovorih urada s kitajsko stranjo o interesu predsednice republike za izvedbo obiska kitajskega predsednika pri nas.

Iz teh navedb je mogoče sklepati, da je bilo ministrstvo seznanjeno z obiskom svetovalca predsednice republike za mednarodne odnose Zlatkom Šabičem na Kitajskem sredi oktobra. Kot so nam potrdili v predsedničinem uradu, je Šabič na povabilo kitajskega zunanjega ministrstva sodeloval v delegaciji na visoki ravni. “Med drugim se je sestal z vršilcem dolžnosti direktorja generalnega direktorata za evropske zadeve. Tema obiska je bila gospodarsko in politično sodelovanje med državama, spregovorila sta tudi o morebitnem obisku predsednika Ši Džinpinga v Sloveniji,” so navedli. Pri tem so poudarili, da gre pri njihovem povabilu za obnovljeno vabilo, ki ga je kitajskemu predsedniku leta 2021 poslal takratni predsednik republike Borut Pahor.

Zlatko Šabič
Zlatko Šabič (Foto: Jan Gregorc/N1)

V uradu Nataše Pirc Musar so sicer v zadnjih dneh večkrat izpostavili, da je vabilo Ši Džinpingu nadaljevanje politike aktivnega sodelovanja s Kitajsko, ki da jo – sodeč po obisku kar štirih ministrov z močnimi delegacijami v tej državi v manj kot letu dni – tudi vlada močno spodbuja.

Volka pa so obtožili, da odstopa od dosedanje prakse, da se vabil tujim državnikom do njihove potrditve in do uskladitve podrobnosti samega obiska javno ne razkriva. “V uradu predsednice republike smo nad odstopom od te prakse s strani tako izkušenega diplomata, kot je državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, negativno presenečeni. Izražamo globoko zaskrbljenost, saj to njegovo ravnanje lahko ogrozi gospodarske in diplomatske odnose med državama,” so poudarili.

Razburja tudi vabilo alžirskemu predsedniku

Premierjev kabinet in urad predsednice republike pa se v tem tednu nista sporekla samo zaradi vabila kitajskemu predsedniku Ši Džinpingu, temveč tudi zaradi vabila Nataše Pirc Musar alžirskemu predsedniku Abdelmadjidu Tebbouneju. “Tudi o tem vabilu do včeraj nismo bili obveščeni,” trdijo v Golobovem kabinetu. V uradu predsednice republike pa pravijo, da je alžirskega predsednika na obisk v Slovenijo spomladi letos povabil že premier Golob.

“Alžirski predsednik je šef države, zato ga bo skladno s protokolarnimi pravili ter v dogovoru med državama na obisku v Sloveniji gostila predsednica republike, ki je šefinja države,” so poudarili pri Nataši Pirc Musar. Na MZEZ pa so nam povedali, da so bili z vabilom alžirskemu predsedniku seznanjeni že, ko ga je v Slovenijo neuradno povabil premier Golob, in so pri pripravi vabila tudi sodelovali. Uradno vabilo je predsednica republike Tebbouneju sicer posredovala v četrtek ta teden.

Kdaj naj bi ta obiskal Slovenijo, nam niti pri predsednici države niti na MZEZ niso želeli razkriti, po nekaterih informacijah pa naj bi se to zgodilo že 25. novmbra. Prav kratek rok za pripravo obiska naj bi po naših informacijah dodatno vznemiril kabinet predsednika vlade.

Alžirski predsednik Abdelmadjid Tebboune
Alžirski predsednik Abdelmadjid Tebboune (Foto: PROFIMEDIA)

“Nekoordinacija in javno izpostavljanje odprtih zadev je nedvomno neprimerno in škoduje vitalnim interesom države v mednarodnih odnosih. Spopadi med predsednico Pirc Musar in premierjem Golobom se nikakor ne bi smeli seliti na področje zunanje politike,” pravijo naši sogovorniki iz diplomatskih krogov.

Razgrete strasti naj bi po besedah naših virov sicer skušali umiriti na sestanku predstavnikov Golobovega kabineta, predsedničinega urada in zunanjega ministrstva prihodnji teden. Na njem naj bi se pogovarjali tudi o tem, kako se v prihodnje izogniti “spodrsljajem, ko osrednji akterji na zunanjepolitičnem prizorišču drug za drugega ne vedo, kaj počnejo”. Kot so nam povedali v kabinetu predsednika vlade, pa bosta v torek prihodnji teden za skupno mizo sedla tudi premier Golob in predsednica Nataša Pirc Musar. Čeprav sta na začetku mandata napovedovala, da se bosta srečevala enkrat mesečno, sta se zadnjič sešla marca letos.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje