Državni zbor je s 50 glasovi za in nobenim proti sprejel zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.
Za zakon so glasovali poslanci Svobode, SD in Levice, poslanci SDS in NSi pa so se vzdržali. Za koalicijo je zakon pomemben zaradi sistemske ureditve področja, v SDS medtem dvomijo v dvig kakovosti zdravstva s tem zakonom, v NSi pa opozarjajo, da so v zakonu še možne izboljšave.
Svet za kakovost bo strokovni posvetovalni organ ministra za zdravje, agencija pa bo oseba javnega prava in bo pri svojem delu samostojna in neodvisna. Opravljala bo svetovalne, razvojne, strokovne, izobraževalne, regulatorne, upravne in nadzorne naloge.
Agencija bo med drugim vzpostavljala sistem kakovosti v zdravstvu na podlagi priznanih in uveljavljenih zdravstvenih standardov in določila pogoje upravljanja kakovosti za izvajalce zdravstvene dejavnosti. Spremljala in posodabljala bo seznam minimalnih standardov ter ustreznih zdravstvenih standardov za akreditacijo in certifikacijo izvajalcev, pripravljala bo tudi letno poročilo o kakovosti v zdravstvu, ki ga obravnava vlada, z njim pa se bo seznanil tudi državni zbor.
Komisija za kakovost
Morebitni škodljivi dogodek bodo morali izvajalci zdravstvene dejavnosti razkriti pacientu ali ožjim družinskim članom in se zanj tudi opravičiti. Pacientom, družinskim članom in drugim vpletenim v dogodek bodo morali izvajalci nuditi podporo. Javno objavljeni ukrepi, sprejeti na podlagi analize za nastanek preprečljivih škodljivih dogodkov ali opozorilnih nevarnih dogodkov, pa bodo anonimizirani.
Osebni podatki pacienta in zdravstvenih delavcev, vključenih v preprečljivi škodljivi dogodek ali opozorilni nevarni dogodek, se ne bodo smeli razkriti, razen kadar bosta to zahtevala državni tožilec ali sodišče zaradi preiskovanja kaznivih dejanj oziroma sodnih postopkov.
Izvajalci z deset ali več zaposlenimi bodo morali oblikovati komisijo za kakovost, ki bo štela najmanj tri člane. Njene naloge bodo priprava predloga strategije zagotavljanja kakovosti, vodenje strateških projektov, koordinacija samoocenjevanja in načrtovanje stalnih izboljšav. Ob manjšem številu zaposlenih pa odgovorna oseba sama izvaja te naloge oziroma lahko imenuje komisijo.
Zdravstveni delavec ali druga oseba, ki izve za varnostni incident ali je vanj vpletena, bo morala nemudoma poročati o nastanku varnostnega incidenta pooblaščencu za varnost pacientov. Zaradi razkritja podatkov pa ne bo predmet disciplinskega ali drugih delovnopravnih postopkov oziroma povračilnih ukrepov pri svojem delodajalcu ali agenciji.
Kako ravnati ob varnostnem incidentu?
Ob nastanku varnostnega incidenta mora izvajalec zdravstvene dejavnosti nemudoma izvesti vse ukrepe za zmanjšanje ali omejitev škode za zdravje pacienta. Najpozneje v 48 urah mora imenovati komisijo za analizo dogodka, najpozneje v 72 urah obvestiti agencijo za kakovost, najpozneje v 45 dneh izvesti analizo vzrokov in načrt ukrepov ter s končnim poročilom seznaniti agencijo.
Najpozneje v 48 urah mora razkriti varnostni incident tudi pacientu ali njegovim svojcem, v sedmih dneh pa mu mora na primeren način, tudi z dokumentacijo, pojasniti razloge za nastanek incidenta in vse okoliščine, povezane z njim. Obvestiti ga mora tudi o ukrepih za odpravo oziroma zmanjšanje posledic.
Nadzor kakovosti opravlja agencija. Nadzor, ki bo lahko redni ali izredni, pa bo lahko zajemal izvajalca zdravstvene dejavnosti v celoti, samo posamezne notranje organizacijske enote ali zdravstveno obravnavo posameznega primera. Agencija vodi evidenco izvedenih nadzorov kakovosti in odrejenih ukrepov.
Zakon določa tudi globe za kršitve. Pravno osebo, ki opravlja zdravstveno dejavnost in ne upošteva tega zakona, naj bi se kaznovalo z globo 1000 do 5.000 evrov, samostojnega podjetnika ali osebo, ki samostojno opravlja zdravstveno dejavnost in ne upošteva zakona, pa naj bi se kaznovalo z globo 500 do 2.500 evrov.
Zakon bo začel veljati petnajsti dan po objavi v uradnem listu, uporabljati pa se bo začel tri mesece po uveljavitvi. Vlada mora sprejeti ustanovitveni akt agencije v treh mesecih od uveljavitve, minister pa imenovati svet za kakovost v šestih mesecih od uveljavitve zakona.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje