Na ministrstvu za zdravje so izjemno ponosni in veseli, da so zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu in zakon, ki ureja pravico do pozabe po preboleli bolezni, pripeljali do sprejetja. Po besedah ministrice Valentine Prevolnik Rupel gre za zakona, ki sta izjemnega pomena za paciente. Zakona bosta po pričakovanjih sprejeta na današnji seji DZ.
Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu je po besedah ministrice Valentine Prevolnik Rupel izjemnega pomena za paciente in zdravstvene delavce, saj na sistemski ravni ureja celovito vodenje in upravljanje kakovosti in varnosti v zdravstvu.
“To pomeni, da bodo vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti spremljali kakovost in varnost na enak način, poročali o varnostnih incidentih na enak način, da bodo nekatere evidence, ki jih bo zagotavljala agencija, javne in predvsem, da bomo imeli vzpostavljeno osnovno strukturo za upravljanje in celovito vodenje kakovosti v Sloveniji,” je povedala v današnji izjavi.
Med osnovno strukturo, ki jo bodo vzpostavili, je ministrica naštela Agencijo RS za kakovost, svet za kakovost pri ministrstvu za zdravje, pri izvajalcih pa komisijo za kakovost, pooblaščenca za varnost in predstavnika vodstva za kakovost. “Ta struktura je pomembna, da bomo prišli do zanesljivih podatkov, ki bodo primerljivi med izvajalci in bodo omogočali vpogled, kako kakovostne in varne so storitve za paciente,” je dejala Prevolnik Rupel.
Zdravstvenim delavcem zagotovljena anonimnost
Zakon bo po njenih besedah poenostavil postopke vodenja varnosti in prinesel večjo zanesljivost podatkov. Čez nekaj časa, ko bodo pridobili zanesljive podatke o kakovosti posameznih storitev, jih bodo javno objavili. “Večjo varnost bodo imeli tudi zdravstveni delavci, ker jim bo zagotovljena anonimnost, in pacienti, ker bodo dobili vse podatke o tem, kaj se je zgodilo,” je dejala.
Zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih bolezni do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov pa besedah ministrice odpravlja neenakost oziroma diskriminacijo med pacienti, ki so preboleli raka, okužbo z virusom HIV ali hepatitisa C.
“Zakon omogoča, da tisti, ki so preboleli bolezen, pri sklenitvi zavarovalnih in kreditnih produktov zavarovalnici več ne poročajo o preboleli bolezni, zavarovalnice pa tega podatka od njih ne smejo zahtevati,” je pojasnila.
Rak za številne ne pomeni smrtne obsodbe
Generalna direktorica direktorata za javno zdravje Vesna Marinko je dejala, da se preživetje bolnikov z rakom v Sloveniji in Evropi povečuje. Rak pa za številne posameznike več ne pomeni smrtne obsodbe, prav tako ne okužba z virusom HIV in hepatitisa C, kot je to veljalo nekoč. Dodala je, da je zakon predvsem pomemben za tiste, ki so raka preboleli v svojem otroštvu, mladostništvu ali mlajši odrasli dobi, saj ne bodo več diskriminirani pri odobritvi kreditov.
Pri rakavih obolenjih lahko posameznik pravico do pozabe uveljavi po sedmih letih od končanega zdravljenja, pri okužbi s hepatitisom C po treh mesecih od konca aktivnega zdravljenja, pri okužbi z virusom HIV pa po enem letu od začetka aktivnega zdravljenja. “Zakon ustanavlja tudi posebno komisijo, ki bo pripravila seznam, ki bo lahko posamezno splošno časovno pravilo znižal glede na tip in vrsto stadija posameznega raka,” je povedala Marinko.
Pravico do pozabe bo posameznik lahko uveljavljal z zdravniškim potrdilom, ki ne bo razkrivalo bolezni, saj bo na njem pisalo le, da oseba izpolnjuje pogoje pravice do pozabe. Potrdilo bo brezplačno.
Zadovoljstvo ob predvidenem sprejetju zakonov je izrazil tudi podpredsednik Zveze organizacij pacientov Slovenije Franci Gerbec. Po njegovih besedah zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu pomeni začetek postopnega izboljševanja kakovosti in varnosti. Kot največji dosežek tega zakona pa je navedel, da bo vsak škodljivi dogodek v zdravstveni ustanovi pojasnjen pacientu in da se obravnava izrednih dogodkov prenaša iz poklicnih zbornic na agencijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje