Na notranjem ministrstvu so pripravili spremembo glede izplačevanja dnevnic zaposlenim v policiji. Delo izven kraja sedeža organizacijske enote se doslej ni štelo za službeno potovanje, kar se z aneksi k pogodbam o zaposlitvi, ki so jih prejeli zaposleni, zdaj spreminja. V obeh policijskih sindikatih spremembo pozdravljajo.
Kot so za STA pojasnili v Policijskem sindikatu Slovenije, je problem izplačevanja dnevnic zaposlenim v policiji nastal zaradi napačne razlage delodajalca, da delo izven kraja sedeža organizacijske enote ne šteje za službeno potovanje. Zaposlenim je bilo tako onemogočeno uveljavljanje pravice do dnevnic.
“Policijski sindikat Slovenije je ves čas, vse od preklica navodil s strani generalnega direktorja policije v letu 2023, ki so to vprašanje naslavljala pravilno, opozarjal, da to ni skladno z veljavno kolektivno pogodbo in sodno prakso. Ta namreč jasno določa, da zaposleni pridobijo pravico do dnevnice, če delo izven kraja sedeža organizacijske enote traja več kot šest ur in jim delodajalec ne zagotovi prehrane,” so navedli v sindikatu.
Kot so še zapisali, se z novo ureditvijo zagotavlja pravica do dnevnic za vse upravičene primere in odpravlja dosedanje nepravilnosti, “kar je še ena v vrsti zmag za pravice zaposlenih”.
Po navedbah Sindikata policistov Slovenije se z aneksi k pogodbam o zaposlitvi člen, ki določa kraj opravljanja dela, spreminja tako, da določa, da bo javni uslužbenec opravljal delo na območju Republike Slovenije, delo izven kraja sedeža organizacijske enote pa se bo štelo za službeno potovanje.
S tem se bo neenak in neenakovreden položaj uslužbencev notranje organizacijskih enot Generalne policijske uprave v primerjavi z drugimi odpravil, so v obvestilu članom izpostavili v sindikatu policistov, kjer so prav tako spomnili na svoja prizadevanja, da se to vprašanje uredi. Ob tem so napovedali, da bodo še naprej spremljali izvajanje in upoštevanje vsebine aneksov k pogodbam o zaposlitvi, “s ciljem zavarovanja pravic in zagotavljanja ustreznih pogojev za delo”.
Težave zaradi pomanjkanja kadra ostajajo
Po navedbah Policijskega sindikata Slovenije kljub pomembnim napredkom, ki so jih dosegli, še vedno ostaja “dolg seznam izzivov, ki jih bo treba rešiti za izboljšanje delovnih pogojev policistov in ohranjanje profesionalnosti poklica”. Kot eno ključnih težav so izpostavili pravico do odklopa, saj po njihovi oceni zaposleni še naprej nimajo ustrezno zagotovljene pravice do omejevanja dosegljivosti izven delovnega časa.
Med nerešenimi težavami na področju odrejanja pripravljenosti na delo še vedno prihaja do neskladnosti z zakonodajo in sodno prakso, saj delodajalec v nekaterih primerih neustrezno odreja pripravljenost na način, ki ne priznava pravilnega vpliva te pripravljenosti na delovni čas ter posledično na pravico do počitka in nadur, so opozorili v sindikatu. Ob tem so izpostavili konstantno preobremenjenost policistov, ki jo povzroča akutno pomanjkanje kadra.
Odprta pa po navedbah sindikata ostajajo tudi vprašanja glede nesorazmerij v osnovnih plačah in ustreznega oblikovanja kariernega sistema oz. kariernih delovnih mest in njihovega vrednotenja, kar bo treba nasloviti v novi kolektivni pogodbi dejavnosti javnega reda in varnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!