Populacija hrastove čipkarke, ki je povzročila zgodnje rumenjenje gozdov, je letos izredno številčna. Strokovnjaki so zbrali podatke o poškodovanosti dreves.
Pred kratkim smo pisali o tem, da se je letos v gozdovih pojavilo zgodnje rumenenje dreves, predvsem hrastov.
Na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GIS) so nam povedali, da je za to kriva invazivna tujerodna žuželka, hrastova čipkarka.
Na vprašanje o tem, ali je pojav poškodoval hrastova drevesa in v kolikšni meri, so nam takrat odgovorili, da razširjenost čipkarke in poškodovanost dreves še ocenjujejo. Po do takrat zbranih podatkih z nekaterih gozdno-gospodarskih območij so iz vseh “vsaj v enem primeru poročali o največji intenziteti (močni poškodovanosti)”.
Kaj kažejo ugotovitve?
Zdaj, ko so podatki zbrani, ocenjujejo, da je letošnja populacija hrastovih čipkark sicer izredno številčna, vendar za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka namnožila več zaporednih let.
Podobno pravijo tudi na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS), kjer ocenjujejo, da hrastova čipkarka doslej ni povzročila takšne poškodovanosti v slovenskih gozdovih, da bi lahko govorili o škodi. Vendar pa predvidevajo, da če se bo žuželka namnožila več zaporednih let, lahko pride do oslabelosti, zmanjšanja prirasta lesa in negativnega vpliva na semenjenje hrastov. So pa ob tem poudarili, da ti dolgoročni negativni vplivi z raziskavami še niso potrjeni.
Lahko se pojavi tudi na drugih drevesih
Odrasla hrastova čipkarka je drobna, okoli tri milimetre dolga in dva milimetra široka stenica s sploščenim telesom in prosojno belimi sprednjimi krili s čipkasto teksturo in rjavimi lisami.
Izvira iz Severne Amerike, v Evropi se je prvič pojavila leta 2000 v Italiji, v Sloveniji pa so jo prvič odkrili leta 2016 v vzhodnem delu države, in sicer v bližini mednarodne železniške proge. Vrsta se na daljše razdalje najpogosteje širi kot slepi potnik (o tem smo pisali tudi mi), in sicer s pomočjo cestnega in železniškega prometa, na oblačilih, vozilih in podobno. Odrasle hrastove čipkarke tudi letijo oz. jih lahko prenaša tudi veter, vendar se tako širijo le na krajše razdalje.
Glavni gostitelj te žuželke je hrast, ob velikih namnožitvah pa se lahko pojavi tudi na nekaterih drugih listavcih, na primer na lipi, brestu, pravem kostanju in leski, vendar na slednjih poškodovanost ni nikoli tako intenzivna kot na hrastu, navaja stroka.
Hrastova čipkarka je prisotna po celotni Sloveniji, tudi na območjih, kjer ni hrasta. Zlasti se je namnožila v osrednjem in vzhodnem delu Slovenije, letošnja namnožitev pa je po navedbah ZGS povezana z nadpovprečnimi temperaturami.
Zatiranja ne svetujejo
“Poškodb zaradi hrastove čipkarke zaradi njene razširjenosti in biologije ni mogoče preprečiti, ker ni učinkovitih selektivnih zatiralnih ukrepov.
“Zatiranja hrastove čipkarke zato ne svetujemo,” so še navedli na ZGS. Hrast sicer v slovenskih gozdovih predstavlja sedem odstotkov lesne zaloge; največ je gradna, doba, cera in puhastega hrasta.
V urbanih območjih se, kot dodajajo pri GIS, poleg hrastove čipkarke številčno pojavlja tudi zelo podobna platanova čipkarka (znanstveno ime Corythucha ciliata), katere gostitelj je platana, pogosto parkovno drevo. Telo platanovih čipkark je za razliko od hrastovih svetlejše in z manj izrazitimi temnimi lisami.
Ker sta obe stenici razširjeni po večjem delu Evrope in nikjer ne izvajajo sistematičnih ukrepov proti njima, se jih pri nas ne da več izkoreniniti, ne glede na ukrepe, ocenjujejo na GIS. Zaradi nezadostne učinkovitosti in negativnih vplivov na okolje in zdravje ljudi uporabo fitofarmacevtskih sredstev tudi na urbanih površinah odsvetujejo, medtem ko v gozdovih uporaba fitofarmacevtskih sredstev že tako sploh ni dovoljena.
Hrastove čipkarke se pogosto znajdejo tudi na ljudeh, kamor padejo z dreves ali jih tja zanese veter, zato je nanje postala pozorna tudi splošna javnost. Čipkarka včasih tudi nekoliko zbode človeka, ker išče hrano, to je listni sok. “Da bi ti naključni piki hrastove čipkarke povzročali resnejše težave, nam ni znano, v redkih primerih lahko pride do alergijskih reakcij, ki pa hitro izzvenijo,” so še navedli na GIS.
Preberite tudi članek Invazija tujerodnih žuželk pri nas. Kako je to povezano z ameriško vojaško bazo?
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje