V Sloveniji je delež žensk na vodilnih položajih v javnem sektorju leta 2021 znašal dobrih 57 odstotkov, s tem pa se je naša država zavihtela na sam vrh lestvice med državami OECD. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je v odzivu na Twitterju zapisala, da je Slovenija prva tudi zato, ker ima močan javni sektor.
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) vsaki dve leti pripravi poročilo Government at a Glance in v njem primerja države OECD pri različnih storitvah in funkcijah javnega sektorja. Eno od področij, ki jih študija obravnava, je tudi (ne)enaka zastopanost spolov v javnem sektorju. Enaka zastopanost žensk in moških je po navedbah študije namreč ključni pokazatelj napredka k enakosti spolov in raznolikosti.
Na ravni OECD je bilo v javnem sektorju zaposlenih več žensk kot moških, a bi lahko naredili več za enako zastopanost spolov na višjih položajih, ugotavlja študija. Leta 2021 je bil delež žensk na vodilnih položajih na ravni OECD 40,8-odstoten. V Sloveniji pa je ta delež znašal 57,1 odstotka; s tem se je država uvrstila na sam vrh lestvice enake zastopanosti spolov.
Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je v odzivu na Twitterju zapisala, da je Slovenija prva tudi zato, ker ima močan javni sektor. “Podaljšano bivanje otrok v osnovnih šolah, ki je praktično unikum v evropskem prostoru, bistveno pa prispeva k ženski zaposlenosti,” je dodala.
Slovenija prva! Tudi zato, ker ima močan javni sektor – podaljšano bivanje otrok v osnovnih šolah, ki je praktično unikum v evropskem prostoru, bistveno pa prispeva k ženski zaposlenosti. https://t.co/oOy5NcaPDF
— Sanja Ajanovic Hovnik (@hovnik_sanja) July 5, 2023
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje